Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Modlitba za vlast, lampionový průvod, katedrála v barvách trikolóry, společná hymna, ohňostroj… Plzeň slaví republiku přímo královsky

16.10.2018
Modlitba za vlast, lampionový průvod, katedrála v barvách trikolóry, společná hymna, ohňostroj… Plzeň slaví republiku přímo královsky

Foto: akce.plzen.eu

Popisek: Oslavy vzniku republiky v Plzni vyvrcholí společným zpěvem československé státní hymny a následným ohňostrojem v národních barvách

FOTOGALERIE Velkolepé Plzeňské oslavy vzniku republiky 27. a 28. října otevřou brány atraktivních míst, pozvou do průvodu světel, na ohňostroj či na koncert… Plzeň během celého roku slaví letošní 100. výročí vzniku samostatného Československa. Vrcholem ale budou dvoudenní Plzeňské oslavy vzniku republiky 27. – 28. října. Řada turisticky atraktivních míst bude po oba dny výjimečně, na počest jubilea, přístupná zdarma nebo za symbolických 28 korun. Velký a podrobný program oslav najdete v galerii.

V prostorách plzeňské radnice bude mimořádně vystaven originál rukopisu písně Kde domov můj z roku 1834, dnešní státní hymny. Na vzpomínkový akt u Památníku T. G. Masaryka naváže tradiční průvod světel se speciálními lampiony v barvách trikolory. K průvodu se pěšky i v dobových dopravních prostředcích připojí historické postavy – výrazné osobnosti politického, kulturního a společenského života v Plzni v časech první republiky. Slavnostní setkání na náměstí Republiky vyvrcholí společným zpěvem československé státní hymny a následným ohňostrojem v národních barvách.

Návštěvníci budou mít možnost podívat se do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení nebo zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné

Za symbolické vstupné 28 korun

Obvyklou možnost podívat se do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení nebo zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun nebo zdarma doplní originální prohlídky města věnované první republice, ale také plzeňským bájím a pověstem či nově zařazené komentované návštěvy některých kostelů. Otevřené dveře do svých objektů budou mít i významné společnosti, jako je Vodárna Plzeň a Plzeňská teplárenská nebo v nedalekém Starém Plzenci sídlící Bohemia Sekt.

Lákavý kulturní program oslav zahrnuje koncert ´Děkuji, bylo to krásné!´, který v sobotu 27. října na pódiu v DEPO2015 spojí  Blue Star Václava Marka a Plzeňskou filharmonii v  rytmu jazzu a swingu. V neděli 28. října zazní na Nové scéně Divadla J. K. Tyla slavnostní provedení opery Libuše.

K tradičnímu průvodu světel se pěšky i v dobových dopravních prostředcích připojí historické postavy

Scéna U Branky propojí po oba dva dny českou a slovenskou, resp. plzeňskou a žilinskou kulturu, tradiční řemesla a pokrmy. Návštěvníci se mohou těšit například na indie-rockovou formaci ze Žiliny Dave Brannigan, žáky základní školy Budatín, folklorní soubor Rozsutec, Michal Šindelář band nebo Plzeňský mls.

Modlitba díků a proseb za naši vlast

Náměstí T. G. Masaryka se v neděli 28. října dopoledne stane místem hudebně duchovního setkání s modlitbou díků a proseb za naši vlast. V podvečer se zde bude konat tradiční vzpomínkové setkání u Památníku T. G. Masaryka s následným lampionovým Průvodem světel, který projde ve slavnostním uspořádání a v doprovodu významných postav české historie trasou po Klatovské třídě až na náměstí Republiky. Nasvícená katedrála sv. Bartoloměje v barvách trikolóry umocní zážitek z následujícího společného zpěvu původní československé hymny, vedeného přední sólistkou Divadla J. K. Tyla Ivanou Veberovou, a ohňostroje v národních barvách, kterým dvoudenní plzeňské oslavy vzniku republiky vyvrcholí.

Řadu nevšedních zážitků a zajímavých informací návštěvníkům každého věku zprostředkuje interaktivní výstava 100PY: Sto let očima pěti generací, která je v DEPO2015 k vidění už jen do konce října. Prostřednictvím členů fiktivní rodiny Němcových může každý prožít jejich osobní dilemata i zlomové historické události.

Více na www.plzen2018.eu

Vložil: Markéta Vančová

Galerie