Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak vypadá hlavní české město piva z kosmu? Víme. Plzeň má fotografii z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS

07.09.2018
Jak vypadá hlavní české město piva z kosmu? Víme. Plzeň má fotografii z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS

Foto: Do kosmu s Krtkem / NASA

Popisek: Astronaut Andrew Feustel

FOTOGALERIE Aktuální velitel Mezinárodní vesmírné stanice ISS, americký astronaut Andrew Feustel poslal v rámci spolupráce se vzdělávacím programem Do kosmu s Krtkem 2018 další fotografie českých měst – Plzně a Znojma. Předtím již vyfotil Prahu a Brno. K Plzni i Znojmu má tento americký astronaut osobní vztah, žijí zde blízcí příbuzní jeho manželky Indiry, jež má české kořeny.

Fotografii Plzně vytvořil Andrew Feustel v neděli 12. srpna 2018 v 16:47 hodin středoevropského času fotoaparátem Nikon D5. Těchto digitálních zrcadlovek mají astronauté na Mezinárodní vesmírné stanici ISS k dispozici celkem deset. Fotoaparáty nejsou speciálně upraveny a používají se jak uvnitř stanice, tak i při výstupech do volného vesmíru.

Fotoaparáty Nikon s příslušenstvím na palubě ISS. Modré plošky jsou kousky suchého zipu, umožňující bezpečné uchycení předmětů ve stavu beztíže, foto Tim Peake/ESA

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se pohybuje od západu k východu na tzv. nízké oběžné dráze nad Zemí ve výšce přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem. Orbitální stanice velká zhruba jako fotbalové hřiště se pohybuje rychlostí 7,8 km za sekundu a zeměkouli obletí přibližně za 1,5 hodiny.

Do kosmu s Krtkem 2018

Vzdělávací projekt Do kosmu s Krtkem 2018 navazuje na projekt Do kosmu s Krtkem, jenž vznikl při příležitosti letu amerického astronauta Andrewa Feustela v raketoplánu Endeavour v roce 2011, kdy vzal na palubu postavu Krtka z pohádek Zdeňka Milera. Krtek, jenž je nyní na palubě ISS, je speciální figurka pro let do vesmíru vyrobená v Moravské ústředně Brno. Je vysoký 10 centimetrů a z důvodu lepší vizuální komunikace je upraven jako prstový maňásek.

Zájemci mohou na webových stránkách projektu Do kosmu s Krtkem 2018 (www.krtek2018.cz) sledovat novinky ze současného půlročního pobytu astronauta Andrewa Feustela na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Kdo je Andrew Feustel

Americký astronaut Andrew Feustel se narodil 25.8.1965 v americkém státě Pensylvánie. Vyrůstal však v Michiganu, kde odmaturoval a poté také získal titul na vyšší odborné škole (Oakland Community College). Následně v roce 1989 získal bakalářský titul na Purdue University v oboru "Solid Earth Sciences" (vědy o pevných zeminách), a o dva roky později také doktorát v oboru Geofyzika. V roce 1995 získal Ph.D. v geologických vědách na Queens University v kanadském Ontariu, kde pracoval také jako seismolog. V roce 2000 byl vybrán jako kandidát pro výcvik astronautů NASA. Po několikaletém výcviku se na svou první misi vydal v roce 2009, dále 2011 a do třetice - aktuální mise - 2018.

Andrew Feustel představil v modulu Copula ISS kresbu českého židovského chlapce Petra Ginze z roku 1942, na které je jeho představa o pohledu z Měsíce na Zemi, foto Do kosmu s Krtkem / NASA

Třetí vesmírná mise začala ve středu 21. března 2018 v 18:44 hodin našeho času. V kabině ruské kosmické lodě Sojuz MS-08 se vydal na půlroční pobyt na Mezinárodní kosmické stanici. Spolu s ním letěl ruský kosmonaut Oleg Artemjev a americký astronaut Richard Arnold. Návrat zpět na Zemi je naplánován na 4. října 2018.

Krteček ve vesmíru

Spolu s Andrewem Feustelem byl v kabině kosmické lodě i český Krteček-astronaut.

V průběhu svého třetího vesmírného letu je Andrew Feustel členem dvou dlohodobých expedic ISS (Expedice 55 a Expedice 56), po dobu cca 3 měsíců byl i velitelem orbitální stanice ISS.

Astronaut Andrew Feustel a český krteček, foto Do kosmu s Krtkem / NASA

Kromě oblíbené figurky Krtečka s sebou na ISS Andrew Feustel vzal ještě jeden artefakt spojený s Českou republikou. Jde o kopii kresby s názvem ´Měsíční krajina´, kterou v roce 1942 namaloval tehdy čtrnáctiletý Petr Ginz. Tento chlapec byl částečně židovského původu a jeho osud byl zpečetěn na podzim roku 1944 v Osvětimi. Kresba již jednou do vesmíru putovala - na palubu raketoplánu Columbia v roce 2003 ji s sebou vzal izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Při návratu však raketoplán shořel v atmosféře a tuto tragédii žádný z členů tehdejší posádky nepřežil. Stalo se tak 1.2.2003 - v den narozeni Petra Ginze. Andrew Feustel se rozhodnul Ramonovu misi dokončit a kresba se tak znovu ocitla ve vesmíru - jako památka na Petra Ginze, oběti holocaustu a Ilana Ramona.

Andrew Feustel je ženatý a má dva syny. Jeho žena Indira má indického tatínka, ten však dlouhou dobu působil v Brně, kde se také setkal se svojí budoucí ženou Alenou, maminkou Indiry Feustel. Indira má díky tomu k České republice velmi vřelý vztah, často ho navštěvuje a absolvovala dokonce několikatýdenní kurz českého jazyka. Povoláním je logopedka.

Ari a Aden Feustelovi, synové Andrewa a Indiry, jsou velkými fanoušky kosmonautiky a všechny mise svého otce pečlivě sledují.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová

Galerie