Damali, Deema a Dabir. Perou se, zlobí mámu a jsou k sežrání. V plzeňské Zoo byla pokřtěna trojice malých lvů berberských
17.07.2018
Foto: Zoo Plzeň
Popisek: Lvíčata Damali, Deema a Dabir
Téměř sedmitýdenní trojčata vzácného lva berberského, měla 27. června svůj velký den. V Zoologické zahradě města Plzně se konal jejich křest. Malá lvice dostala jméno Damali (krásná představa) a dva lví samečci se jmenují Deema (tmavý oblak) a Dabir (soudce). Kmotry trojice malých lvů je náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová a herec Martin Stránský.
Brzy ráno v sobotu 12.5. přivedla na svět podruhé mláďata samice lva berberského Tamika (1.7. jí byly 4 roky). Pečuje o tři potomky, 2 lvy a 1 lvici. Na rozdíl od odchovu prvorozené Amiry (nyní v Rakousku v Tierwelt Herberstein) pečuje a kojí samice zcela sama.
Odchovali pět lvíčat ze tří vrhů
„Perou se, hrají si, zlobí mámu i sebe navzájem a pak usnou. Už jsme je i viděli, že ochutnávají maso,“ popsala zooložka Lenka Václavová pro Blesk.

Kmotři lvíčat: náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje JUDr. Marcela Krejsová a herec DJKT Martin Stránský
Do venkovního výběhu chodí osmiletý lev Mates, druhá samice Neyla (sestra Tamiky) a půlroční Baqir (*3.11.2017). Celkově tedy bylo za poslední dva roky v Plzni odchováno pět lvíčat ze tří vrhů u dvou lvic. Lvy berberské chová Zoo Plzeň od roku 2002, kdy otevřela přírodní výběh u afrického nočního pavilonu.
Podívejte se, jak se daří Amiře v rakouské Zoo
Pavilon se po křtinách otevřel pro veřejnost, nejprve ve zkušebním režimu. Návštěvníci však musejí být maximálně ohleduplní. V dohledné době bude lví tlupa spojena.
V Evropě nyní chová lvy berberské necelé 3 desítky zoo. Tento poddruh v 1. polovině 20. století v přírodě zcela vymřel. Lev je jediná sociálně žijící velká kočkovitá šelma. V Zoo se dožívá až 20 let.
Vložil: Markéta Vančová