Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od prvního září budou děti v plzeňské MHD jezdit bezplatně

10.07.2018
Od prvního září budou děti v plzeňské MHD jezdit bezplatně

Autor: kraj Plzeňský

Popisek: S kartou můžou děti jezdit zdarma už teď

Radní schválili úpravy jízdného v plzeňské MHD. Od prvního září 2018 budou jezdit děti od 6 do 15 let bezplatně za podmínky, že budou mít tento nárok aktivován na Plzeňské kartě. Další změnou, která je vstřícným krokem rady města vůči mladým rodinám, je rozhodnutí, že osoby na mateřské či rodičovské dovolené zaplatí od 1. září pouze padesát procent z plnocenné předplacené jízdenky.

„Rada města začala cenu předplatného jízdného pro děti ve věku 6 až 15 let snižovat již od roku 2016. Do roku 2015 měli děti slevu v MHD ve výši 50 procent, od 1. ledna 2016 poskytla rada města slevu pro děti ve výši 62,5 procent z plnocenné předplatné jízdenky, od 1. ledna 2018 pak slevu ve výši 75 procent a od 1. září 2018 bude sleva stoprocentní,“ uvedl Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. 

Babišovy slevy

Upřesnil, že od 1. ledna 2018 je sleva ve výši 75 procent z předplatného jízdného poskytována dětem ve věku 6 až 15 let nejen v Plzni, ale také ve vnějších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňska (IDP), tedy v osobních vlacích a na autobusových linkách v objednávce Plzeňského kraje. Již od 1. dubna 2012 jsou na základě rozhodnutí Rady Plzeňského kraje všechny slevy poskytované krajem v Integrované dopravě Plzeňska vázány na držení Plzeňské karty. Město Plzeň se k tomuto principu zavedenému v IDP připojilo od 1. ledna 2016.

Plzeň jde dál

Od 1. září 2018 budou děti při přepravní kontrole v plzeňské MHD prokazovat svůj nárok na bezplatnou jízdu tím, že předloží revizorovi Plzeňskou kartu se zaznamenaným nárokem na jízdu zdarma. „Plzeňským městským dopravním podnikům tak odpadne řada problémů, které byly spojeny s řešením jízd na černo v případě nezletilých cestujících,“ uvedl Petr Náhlík. Pokud nebudou mít děti nárok aktivován na Plzeňské kartě, budou jako dosud platit poloviční jízdné. Podle něj jsou dva měsíce prázdnin dostatečně dlouhou dobou pro zařízení aktivace tohoto nároku na Plzeňské kartě. 

Platí to město

„Poskytované slevy jsou vázány na držení Plzeňské karty i z evidenčních důvodů – musíme být schopni říci, kolik osob výhody poskytované městem využívá, a tak mimo jiné i vyčíslit, kolik by mohly teoreticky činit tržby PMDP, v případě, že by všechny přepravované osoby hradily plnocenné jízdné. Získané informace mají dopad na financování MHD z městského rozpočtu v dalších letech,“ doplnil Jaroslav Vosátko ze Správy veřejného statku města Plzně.

800 milionů ročně

Město Plzeň objednává veřejnou dopravu u PMDP prostřednictvím Správy veřejného statku a hradí PMDP ročně takzvanou prokazatelnou ztrátu za provoz MHD ve výši více než 800 milionů korun. V roce 2017 město Plzeň uhradilo prokazatelnou ztrátu ve výši 824 milionů korun, odhad úhrady pro rok 2018 je ve výši 888 milionů korun a je v něm již zahrnut nárůst mezd řidičů vozů MHD.

Platnost vlastně už teď

Dětem, které 1. září nastupují do prvních tříd plzeňských základních škol, vydávají PMDP Plzeňskou kartu zdarma, pokud o ni rodiče prvňáčka požádají. „V případě vydání karty po 1. červenci 2018 na ni již bude aktivován nárok na bezplatnou jízdu. Pokud si svoji kartu vyzvedli před tímto datem, musí navštívit přepážku PMDP a nárok si aktivovat,“ uvedl Radomír Kozler, ředitel úseku Plzeňská karta PMDP.

Rodiče na rodičovské za polovic

Cestující, kteří jsou na mateřské či rodičovské dovolené, budou mít od září předplatnou jízdenku o polovinu levnější. Doposud mohly tyto osoby jet jako doprovod svého dítěte do 6 let jeho věku za poloviční jednotlivou jízdenku. Od září si budou moci koupit zlevněné předplatné jízdné, které bude nahráno na Plzeňskou kartu. „Bude to pro ně pohodlnější, než si koupit jízdenku, označit si ji s kočárkem v ruce nebo s dítětem v náručí, a navíc budou moci jezdit za poloviční jízdné po celou dobu mateřské či rodičovské dovolené, i když pojedou MHD bez dítěte,“ dodal Petr Náhlík.

Zdroj: TZ

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace