Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od prvního září budou děti v plzeňské MHD jezdit bezplatně

10.07.2018
Od prvního září budou děti v plzeňské MHD jezdit bezplatně

Foto: kraj Plzeňský

Popisek: S kartou můžou děti jezdit zdarma už teď

Radní schválili úpravy jízdného v plzeňské MHD. Od prvního září 2018 budou jezdit děti od 6 do 15 let bezplatně za podmínky, že budou mít tento nárok aktivován na Plzeňské kartě. Další změnou, která je vstřícným krokem rady města vůči mladým rodinám, je rozhodnutí, že osoby na mateřské či rodičovské dovolené zaplatí od 1. září pouze padesát procent z plnocenné předplacené jízdenky.

„Rada města začala cenu předplatného jízdného pro děti ve věku 6 až 15 let snižovat již od roku 2016. Do roku 2015 měli děti slevu v MHD ve výši 50 procent, od 1. ledna 2016 poskytla rada města slevu pro děti ve výši 62,5 procent z plnocenné předplatné jízdenky, od 1. ledna 2018 pak slevu ve výši 75 procent a od 1. září 2018 bude sleva stoprocentní,“ uvedl Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. 

Babišovy slevy

Upřesnil, že od 1. ledna 2018 je sleva ve výši 75 procent z předplatného jízdného poskytována dětem ve věku 6 až 15 let nejen v Plzni, ale také ve vnějších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňska (IDP), tedy v osobních vlacích a na autobusových linkách v objednávce Plzeňského kraje. Již od 1. dubna 2012 jsou na základě rozhodnutí Rady Plzeňského kraje všechny slevy poskytované krajem v Integrované dopravě Plzeňska vázány na držení Plzeňské karty. Město Plzeň se k tomuto principu zavedenému v IDP připojilo od 1. ledna 2016.

Plzeň jde dál

Od 1. září 2018 budou děti při přepravní kontrole v plzeňské MHD prokazovat svůj nárok na bezplatnou jízdu tím, že předloží revizorovi Plzeňskou kartu se zaznamenaným nárokem na jízdu zdarma. „Plzeňským městským dopravním podnikům tak odpadne řada problémů, které byly spojeny s řešením jízd na černo v případě nezletilých cestujících,“ uvedl Petr Náhlík. Pokud nebudou mít děti nárok aktivován na Plzeňské kartě, budou jako dosud platit poloviční jízdné. Podle něj jsou dva měsíce prázdnin dostatečně dlouhou dobou pro zařízení aktivace tohoto nároku na Plzeňské kartě. 

Platí to město

„Poskytované slevy jsou vázány na držení Plzeňské karty i z evidenčních důvodů – musíme být schopni říci, kolik osob výhody poskytované městem využívá, a tak mimo jiné i vyčíslit, kolik by mohly teoreticky činit tržby PMDP, v případě, že by všechny přepravované osoby hradily plnocenné jízdné. Získané informace mají dopad na financování MHD z městského rozpočtu v dalších letech,“ doplnil Jaroslav Vosátko ze Správy veřejného statku města Plzně.

800 milionů ročně

Město Plzeň objednává veřejnou dopravu u PMDP prostřednictvím Správy veřejného statku a hradí PMDP ročně takzvanou prokazatelnou ztrátu za provoz MHD ve výši více než 800 milionů korun. V roce 2017 město Plzeň uhradilo prokazatelnou ztrátu ve výši 824 milionů korun, odhad úhrady pro rok 2018 je ve výši 888 milionů korun a je v něm již zahrnut nárůst mezd řidičů vozů MHD.

Platnost vlastně už teď

Dětem, které 1. září nastupují do prvních tříd plzeňských základních škol, vydávají PMDP Plzeňskou kartu zdarma, pokud o ni rodiče prvňáčka požádají. „V případě vydání karty po 1. červenci 2018 na ni již bude aktivován nárok na bezplatnou jízdu. Pokud si svoji kartu vyzvedli před tímto datem, musí navštívit přepážku PMDP a nárok si aktivovat,“ uvedl Radomír Kozler, ředitel úseku Plzeňská karta PMDP.

Rodiče na rodičovské za polovic

Cestující, kteří jsou na mateřské či rodičovské dovolené, budou mít od září předplatnou jízdenku o polovinu levnější. Doposud mohly tyto osoby jet jako doprovod svého dítěte do 6 let jeho věku za poloviční jednotlivou jízdenku. Od září si budou moci koupit zlevněné předplatné jízdné, které bude nahráno na Plzeňskou kartu. „Bude to pro ně pohodlnější, než si koupit jízdenku, označit si ji s kočárkem v ruce nebo s dítětem v náručí, a navíc budou moci jezdit za poloviční jízdné po celou dobu mateřské či rodičovské dovolené, i když pojedou MHD bez dítěte,“ dodal Petr Náhlík.

Zdroj: TZ

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb