Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To se těch bestií urodilo. Další, co utýral štěně. Co takhle je exemplárně pověsit za k.... do průvanu?

03.05.2018
To se těch bestií urodilo. Další, co utýral štěně. Co takhle je exemplárně pověsit za k.... do průvanu?

Autor: Pixabay

Popisek: Pes, ilustrační foto

VIDEO A je to tady zase. V březnu v Prachaticích brutálně týral mladý muž tříměsíční štěně. Zlomil mu dvě nohy a pánev. Jeho případ vyšetřuje policie. Za týrání mu hrozí až dva roky natvrdo. Celou republiku zachvátilo doslova znechucení. Internet byl plný výzev k lynčování. V Prachaticích se lidé sbírali k tomu, že si na tyrana prostě počíhají. Matka tyrana se pro TV Nova vyjádřila s tím, že její syn byl napaden.

A hned tu máme další odporný případ nepochopitelného týrání. Tentokrát v Plzni. Roční štěně se dostalo do spárů dalšího tyrana, který se na něm vybil. Na týrání upozornili policii sousedi, kteří spatřili na balkóně tyrana řádit. Zvuky prý byly otřesné. Přivolaní policisté převezli zraněné štěně na veterinární ošetření. Veterinář bohužel konstatoval, že štěněti nejde pomoci a musel sáhnout k poslednímu možnému kroku. Ke smrtící injekci. (Na videu tyran z Prachatic, na video se koukněte jen pokud máte skutečně silný žaludek.)


„Vzhledem k závažnosti případu si kauzu převzali písečtí kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat, kde hrozí trest šest měsíců až tři roky vězení. Nyní shromažďujeme všechny potřebné podklady. Vyšetřovatel požádá o odborná vyjádření,“ řekla policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.

Žádné další informace policie nepodala s odůvodněním, že probíhá vyšetřování.

Jaké máme zákony proti týrání zvířat

Nově týrání zvířat řeší § 302 Zákona č. 40/2009 Sb., který stanovuje, že kdo týrá zvíře zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo surovým nebo trýznivým způsobem veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Nejpřísnější zákony proti týraní zvířat měl paradoxně Hitler

Na počátku 20. století existoval nejpřísnější zákon na ochranu zvířat paradoxně v totalitním a antihumanistickém nacistickém Německu. V době, kdy v koncentračních táborech umírají v krutých podmínkách lidé, přijímá roku 1933 Německo nejtvrdší zákon na ochranu zvířat, jaký tehdy vůbec na světě existoval. Nacistické zákony na ochranu zvířat byly velmi detailně propracované a měly vysokou lékařskou a právní úroveň.

Už v první verzi z roku 1933 je např. přísně postihováno týrání zvířat, je zakázáno užívání psů při honech, je regulována kastrace zvířat a je stanoveno maximální množství práce, které může být požadováno od zvířat na polích nebo v dolech. Další ustanovení omezovalo vědecké a lékařské experimenty na zvířatech, které se směly provádět jen výjimečně a s výslovným povolením ministerstva vnitra (přičemž v koncentračních táborech se samozřejmě prováděly drastické „vědecké“ pokusy na lidech zcela bez omezení). Na zákon z roku 1933 navazovala postupně celá řada dalších zákonů na ochranu přírody a zvířat, které byly vydávány a vylepšovány až do úplného konce režimu. Většina těchto zákonů byla údajně sestavena pod dozorem samotného Hitlera.

Nesmírný důraz byl v těchto zákonech kladen především na to, aby zvířata nepociťovala sebemenší bolest – ať už během chovu, při přepravě nebo třeba během porážky. V roce 1934 byl vydán lovecký zákon, který např. zakazoval v lesích kladení pastí a rovněž používání celé řady střeliva, jehož použití by mohlo zvěři způsobit nepřiměřenou bolest . Ohrožené druhy se nesměly lovit vůbec. Nacistické Německo se také stalo vůbec první zemí na světě, která v roce 1934 vydala zákon na ochranu vlků. Nacistický zákon na ochranu zvířat byl natolik propracovaný, že se s několika úpravami udržel v západních sektorech Německa až do roku 1974. Přísný nacistický zákon o metodách zabíjení zvířat z roku 1933 zůstal dokonce v platnosti až do roku 1997.

Tyranovi, co jeho jest

Bylo by skutečně vhodné, zavést za týrání zvířat exemplární tresty. Obzvláště domácí zvířata k člověku přistupují s oddanou důvěrou a nádhernou zvířecí láskou, která je skutečně čistá a nevinná. Pokud se proti takové lásce člověk proviní odporným týráním či utýráním zvířete, měl by sedět skutečně velmi dlouho.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace