Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budou třetí v Evropě! Plzeň chystá unikátní parkourové centrum. Sport přeci není jen kopaná

27.04.2018
Budou třetí v Evropě! Plzeň chystá unikátní parkourové centrum. Sport přeci není jen kopaná

Autor: Pixabay

Popisek: Parkour, ilustrační foto

VIDEO Město Plzeň ušetřilo 7,2 milionu korun a hledalo projekt, do kterého by je vrazilo. Nabízely se tradiční cesty, ale Plzeňáci na svět prostě hledí jinak. Chtějí být světoví. A tak došlo k rozhodnutí. V Aktivity centru Krašovská v Plzni vznikne unikátní parkourové hřiště. V Evropě jsou podobná jen dvě. Třetí vyroste právě v Plzni.

V Rokycanech nedávno vzniklo také parkourové centrum, ale zvládlo se postavit „jen“ za půl milionu. Opoziční politik z TOP 09 Michal Vozobule byl z částky v šoku. Ale když chce být město světové, nejde to dělat zadarmo, že jo.

A co to ten parkour vůbec je?

Sport si většinou představujeme tradičně. Kopaná, hokej, běhání, skok o tyči. Parkour je novodobý sport, mezi mladými velmi populární. Dalo by se říct, že se jedná o něco jako městskou akrobacii. Překonávání městských architektoniky vcelku svérázným způsobem. Salta přes zábradlí, překonávání překážek. Cíl je jasný, dostat se z bodu A do bodu B bez použití tradičních cest. A co je důležité, parkour je velmi prospěšný pro tělo. Protože při něm si lidé procvičují prakticky všechny svaly v těle.

Radní David Šlouf za ODS šok z vysoké ceny chápe. Ale zároveň také chápe, proč je tak vysoká. „Řekli, ať uděláme hřiště pro děti i profíky. Zkusíme být evropští. Podobná hřiště, jaké plánujeme, jsou nejblíž v Kodani a v Barceloně. Chceme vybudovat centrum minimálně pro západočeskou komunitu parkouristů,“ uvedl Šlouf a dodal, že jednali z předními odborníky na parkour. Do budoucna by se mohlo uvažovat například i o pořádání nějaké mezinárodní parkourové sešlosti. Nikoliv mistrovství, to parkourová komunita tvrdě odmítá.

Parkour jako filozofie

Parkour vyvinuli francouzští vojáci ve válce ve Vietnamu. Tradiční překonávání překážek ve vojenském prostředí se následně přelilo do měst. Zakladatel se snažil myšlenku parkouru udržet živou. Ke všeobecnému přijetí došlo až po dokumentu BBC Jump London. Po jeho odvysílání se pro parkour nadchlo tisíce mladých lidí.

„Pochopit filozofii parkouru chce čas, protože si na ni musíte nejdřív zvyknout. Zatímco se snažíte o zvládnutí technik, nepocítíte příliš filozofie. Ale jakmile se dokážete pohybovat svou cestou, začnete zjišťovat, jak parkour mění další věci ve vašem životě a váš přístup k řešení problémů – například v práci – se změní, protože trénujete překonávání překážek. Toto náhlé zjištění se objevuje u různých lidí různě, někdy přijde velmi brzy a někdy velmi pozdě. Nemůžete říct „trvá to dva měsíce, než pochopíte, co je parkour.“ Teď už neříkám „dělám parkour,“ ale „žiju parkour,“ protože se stal mou životní filozofií, mou cestou, jak dělat všechno ostatní,“ řekl rakouský parkourista Andreas Kalteis.

Zároveň jde u parkouru o to, že je to nesoutěžní sport. Nepořádají se mistrovství, nesoutěží se o to, kdo je lepší. Podle zastánců parkouru by to šlo proti samotné filozofii parkouru. „Soutěžení nutí lidi bojovat proti sobě pro přízeň davu a/nebo pro výhody plynoucí ze změny přístupu několika obchodníků. Parkour je jedinečný a nemůže být soutěžním sportem, protože tak ignoruje svůj nesobecký základ seberozvoje. Kdyby se parkour stal sportem, bylo by těžké učit a šířit parkour jako nesoutěžní aktivitu. A nový sport by se šířil pod jménem parkour, ale už ne s jeho základní filosofií,“ napsal vyznavač parkouru pod přesdívkou Erwan na internetu.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace