Promítání podobizny TGM do vodní mlhy či světelná instalace věnovaná státnímu znaku... O víkendu v Plzni
15.03.2018
Foto: 2media
Popisek: Blik Blik 2017: Vloni byla na řece Radbuze tato instalace Michala Poustky, letos zde budou vodní víly oslavovat 100 let republiky
FOTOGALERIE První letošní plzeňská open–air akce, festival světla BLIK BLIK se blíží. V pátek 16. a v sobotu 17. března nabídne celkem šestnáct uměleckých instalací. Část z nich se tematicky věnuje 100. výročí vzniku Československa, zbytek se pokusí podmanit smysly návštěvníků prostřednictvím nejrůznějších světelných příběhů.
První z větších akcí, které Plzeň symbolicky chystá k oslavám 100. výročí založení Československa, bude v polovině března festival světla BLIK BLIK. Nabídne celkem šestnáct světelných instalací domácích i zahraničních umělců, značná část programu bude tematicky odrážet letošní jubileum. Na festivalové trase na návštěvníky čeká například videomapping na budově Masarykovy základní školy, světelná instalace věnovaná vývoji státního znaku či promítání podobizny prvního československého prezidenta do vodní mlhy. Celkem za třemi instalacemi se budou moci vydat také do areálu Plzeňského Prazdroje.
Tradice založená Evropským hlavním městem kultury
První ročník festivalu BLIK BLIK se konal poprvé v roce 2015 jako součást programu Evropského hlavní města kultury. Od té doby láká každoročně více než 40 tisíc návštěvníků. Jednotlivé lokality i světelná díla se každoročně mění. Letos bude dvoukilometrová festivalová trasa začínat u Masarykovy základní školy na Slovanech. Dále povede zpět směrem k centru do DEPO2015. Tam bude v bývalé autobusové hale čekat vrchol programu v podobě impozantního světleného a zvukového zážitku.
Festivalová trasa začíná na Jiráskově náměstí před Masarykovou ZŠ
Dvoukilometrovou trasu festivalu BLIK BLIK si budou návštěvníci moci projít v pátek 16. a v sobotu 17. března večer. Návštěvu akce mohou ideálně spojit s procházkou po historickém centru Plzně, prohlídkou pivovaru či dalšími (nejen) pivními zážitky. Festivalová trasa začíná na Jiráskově náměstí před Masarykovou základní školou, kde se o úvod celého festivalu postará maďarské studio Night Projection. Poté pokračuje na prostranství před kostelem Panny Marie Růžencové, kde bude možné nahlédnout pod hladinu moře do života medúz. V Jablonského ulici odhalí světelná animace proměny českého lva na státním znaku, park na Mikulášském náměstí se zase změní na obří světelné Člověče, nezlob se! doplněné několika videomappingy.
Hra světel a stínů
Snová instalace s magickou atmosférou bude čekat na návštěvníky také na Mikulášském hřbitově – plzeňském Slavíně, kde má své místo odpočinku např. Josef Kajetán Tyl. V kontrastu k moderním technologiím využitým pro ostatní instalace se němečtí Ramzeit Piraten vrátí k poetické hře světla a stínů. Ze hřbitova bude trasa pokračovat kolem Papírny k lávce přes řeku, kde bude odhalena pocta prvnímu prezidentovi – „tatíčkovi“ Masarykovi promítaná do vodní mlhy. Cestou do DEPO2015 na břehu Radbuzy návštěvníky doprovodí světelné vodní víly.
Symbolické vstupné
Letos poprvé se organizátoři rozhodli regulovat návštěvu interiérových expozic pomocí symbolického vstupného, které návštěvníkům umožní prohlédnout si čtyři unikátní instalace: obří planety uvnitř kostela Panny Marie Růžencové, zvukově a světelně výraznou instalaci Hladina v Papírně, nejrozměrnější instalaci festivalu s názvem IRIS v DEPO2015, která prostřednictvím detailní projekce lidského oka umožní nahlédnout do jinak skrytého mikrosvěta. Světelnou i zvukovou podobu poslední z nich, tzv. Archifonu, bude možné měnit s pomocí tabletu.
Světla a hudba
Návštěvou DEPO2015 však světelná trasa rozhodně nekončí. V areálu plzeňského pivovaru budou na návštěvníky čekat hned další tři zajímavé instalace - projekce na obří kostku, kterou kontrastně doplní Bachova barokní hudba, zajímavý artefakt srbského umělce Dragana Vojvodiče a salonek Secese, kde se jako pocta olympionikům animací rozpohybují slavné sportovní výkony. Vstupenky na placenou část festivalu si můžete předem rezervovat online.
Zdroj: 2media
Vložil: Štěpán Cháb