Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zodpovědné město. Plzeň obnovuje koncept sociálního a dostupného bydlení, v plánu je i krizový byt pro oběti domácího násilí

04.03.2018
Zodpovědné město. Plzeň obnovuje koncept sociálního a dostupného bydlení, v plánu je i krizový byt pro oběti domácího násilí

Foto: plzen.eu

Popisek: Jeden z bytových domů, který se dočká přestavby

Problém bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Problém, který řeší politici celostátní, ale i komunální úrovně. Bydlení je z mnoha důvodů problém. Komerční společnosti ceny za bydlení vyšplhaly na mnoha místech republiky téměř do absurdních výšek. Normální lidé, senioři nebo rodiny s dětmi pak na kvalitní přestěhování nemají možnost dosáhnout. Plán plzeňských radních obsahuje opatření, jimiž chce město zajistit dostupné bydlení pro seniory včetně pro ně určených komunitních bytů, stejně tak zajistit takové bydlení pro samoživitelky a samoživitele s nízkými příjmy i další skupiny obyvatel.

„Významnou skupinou, na kterou se zaměřujeme, jsou senioři. Právě jim budou nabízeny byty v domech v Plachého 44 a 46, a to konkrétně seniorům, kteří bydlí v nevyhovujících bytových podmínkách, ale jsou schopni samostatného života v komunitě,“ říká k tomu Eva Herinková, náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí. Přesto by měl vzniknout zdola tlak na veřejné činitele, aby se sociální bydlení dotklo převážně rodin s dětmi. Protože péče o rodinu by měla být zásadní jak pro stát, tak i pro komunitní politiku.

Senioři jsou v první vlně

Radní města Plzeň většinu revitalizovaných objektů chtějí předat do užívání seniorům. A to hlavně s ohledem na to, že senior už si prostě byt za komerční nájemné nemůže dovolit a hrozí mu tak, že spadne do bídy a existenčního ohrožení. „Loni jsme dokončili nástavbu objektu v ulici U jam, v níž vzniklo 11 bytů a jeden sdílený společný prostor. Pro rok 2018 je plánována rekonstrukce prvního nadzemního podlaží pod těmito byty, kde byly dosud nevyužité kanceláře. Nově tam vzniknou další čtyři upravitelné byty 1+1 pro potřeby seniorů se ztíženým zdravotním stavem,“ přiblížil radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf.

Komunitní byty

Město Plzeň počítá i se vznikem komunitních bytů. Co je to komunitní byt? Jistý předstupeň domova důchodců. Ovšem domovy důchodců s plnou pečovatelskou péčí jsou tradičně plně obsazené a najít tam místo je mnohdy nad síly kohokoliv. Komunitní domy tak uleví domovům důchodců, ale zároveň dají seniorům možnost žít důstojně a bez nutnosti upadnout do bídy.

V letošním roce také odstartuje kompletní revitalizace lokality Zátiší. V lokalitě město plánuje v rámci tří etap výstavbu 18 bytových domů až se 195 byty o velikostech 1+kk a 2+kk. Pro rok 2018 je na start projektu vyčleněno 30 milionů korun. V Zátiší kromě seniorů budou bydlet i samoživitelé a samoživitelky, oběti domácího násilí, zdravotně postižení nebo osoby, jež se o postižené starají, osoby odcházející z dětských domovů či pěstounské péče.

Jeden byt pro krizi

Plzeň jde ještě dál. Loni přislíbila radní zrekonstruovat 25 bytů pro lidi ohrožené sociálním vyčleněním. A to převážně ztrátou bydlení. Ale zároveň přišli i s nápadem zřídit jeden byt pro krizové situace. V letošním roce město počítá se zřízením krizového bytu, který bude sloužit pro přechodné ubytování klientů, kteří se ocitli v krizové životní situaci jako například oběti domácího násilí, živelná pohroma apod. Dobré pamatovat právě na takové případy. Plzeň se o své občany stará.  

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb