Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Betonové pozorovatelny, skalní kryty... Video a mapa pro milovníky historie druhé světové války

10.02.2018
Betonové pozorovatelny, skalní kryty... Video a mapa pro milovníky historie druhé světové války

Foto: Facebook / Martin Váňa

Popisek: Projekt Protivzdušná obrana Plzně realizuje Asociace recentní archeologie, z. s. v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR a finanční podpory statutárního města Plzně

Plzeň se svými Škodovými závody bylo v době druhé světové války jedním z nejdůležitějších průmyslových komplexů v rukou nacistického Německa. Kvůli tomu se západočeská metropole několikrát stala cílem spojeneckého bombardování.

Na ochranu před nálety proto okupační správa a místní obyvatelé vystavěli systém protiletecké obrany, který se skládal z vojenských a civilních krytů, baterií protiletadlových děl a mnoha dalších sofistikovaných zaměřovacích a lokačních zařízení. Pozůstatky těchto objektů mapují archeologové a historici z Asociace recentní archeologie v rámci jejich projektů Protivzdušná obrana Plzně, který podpořila Otevřená výzva Pěstuj prostor.

Na mapě je několik významných plzeňských úkrytů

Výsledky projektu jsou zaznamenávány do internetové mapy na webu. Nyní část této mapy vychází i v tištěné podobě. Tato publikace navazuje na první tištěnou mapu protivzdušné obrany vydanou v roce 2016, které se mezi vojenské nadšence a zájemce o historii Plzně rozdalo přes 800 kusů. Zatímco první mapka druhoválečné letecké obrany se zaměřoval především na postavení baterií protiletadlových děl, druhý díl se věnuje protileteckým krytům.

Vyšla druhá mapa protivzdušné obrany Plzně, která se tentokrát zaměřuje na protiletecké kryty. Dostanete ji zdarma v infocentru na náměstí Republiky

Mapa představí několik významných úkrytů na území Plzně, třeba rozsáhlý podzemní komplex v terase pod Vinicemi, v němž se za války se války skrývalo místní vojenské velitelství a který byl před několika lety zpřístupněn veřejnosti v rámci expozice v zoologické zahradě. Mapa též zmiňuje několik civilních krytů v okolí hlavního nádraží, z nichž však velká část v nedávné době zanikla kvůli opravám železničního koridoru a další stavební činnosti. Pozornost je také věnována některým méně typickým protileteckým úkrytům, například drobným betonovým pozorovatelnám přezdívaným Einmannbunker, které bývaly umístěny především v průmyslových areálech, nebo skalním krytům u Radčic a v ulici Na Roudné, jež si svépomocí vyhloubili místní obyvatelé.

Populárně naučné video

V rámci projektu také vzniklo krátké populárně naučné video Protivzdušná obrana Plzně 2 (volně navazuje na film Protivzdušná obrana Plzně - Baterie protileteckých děl FlaK 88 u osady Amerika, které přibližuje problematiku výzkumu objektů protiletecké obrany. Video diváka zavede třeba na místo zaniklé baterie těžkých protileteckých děl FlaK 88 na okraji Vejprnic, kde se dodnes dochoval podstavec radiolokátorů FuMG 65 Würzburg Riese. Stejný objekt nalezneme i nedaleko Chotíkova, kde se za války nacházelo jedno z vůbec největších dělostřeleckých ležení v okolí Plzně. Z této baterie se navíc zachovalo i několik v terénu velmi dobře rozpoznatelných okopů pro vojenskou techniku. Naopak vůbec nic již nezbylo z dělostřeleckého postavení na jižním okraji Křimic. Video se však pokusí divákovi přiblížit jeho podobu prostřednictvím počítačové rekonstrukce.

V neposlední řadě film představí jediné zachované podezdívky těžkých protileteckých děl na Plzeňsku, které se ukrývají v zahrádkářské kolonii na okraji Předních Skvrňan. Tyto podezdívky během let, jež uplynuly od konce války, upadly v zapomnění, zarostly náletovými křovinami, a dokonce se proměnily v černou skládku. Asociace recentní archeologie však toto místo postupně uklízí a snaží se upozorňovat na jeho historickou hodnotu.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Dagmar Olbrichová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace