Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesmíme zapomenout na svou historii, říkají archeologové a odkryli odpadky zanesenou podezdívku protileteckého děla

11.12.2017
Nesmíme zapomenout na svou historii, říkají archeologové a odkryli odpadky zanesenou podezdívku protileteckého děla

Foto: Asociace recentní archeologie

Popisek: Původní stav podezdívky

Poklidná zahrádkářská kolonie mezi Předními Skvrňany a Křimicemi, do které kromě majitelů zahrádek zavítají povětšinou jen pejskaři z nedalekého sídliště, zažila v neděli 19. listopadu nebývalý ruch. Po celé odpoledne sem přicházeli lidé zajímající se o historii Plzně a nadšenci do vojenské techniky. Probíhal zde totiž dobrovolnický úklid podezdívky protileteckého děla z doby druhé světové války s komentovanými prohlídkami této pozoruhodné památky. Akce byla součástí projektu Protivzdušná obrana Plzně 2, který již podruhé podpořil grant v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor.

Zahrádkářská kolonie na okraji plzeňské čtvrti Zadní Skvrňany byla během války místem strategického významu. Nacházela se zde baterie těžkých protileteckých děl FlaK o ráži 88 mm, která chránila město Plzeň a Škodovy závody před nálety spojeneckých bombardérů. Plzeňská Škodovka byla totiž za války jednou z největších zbrojovek v rukou nacistického Německa. „Podle leteckých snímků z roku 1945, které máme k dispozici, se u Skvrňan nacházely celkem tři betonové podezdívky protileteckých děl,“ říká Martin Cikán z Asociace recentní archeologie, která pořádala úklid této vojenské památky.

Jednu podezdívku zničilo rozšiřování zahrádkářů

„Na přelomu 50. a 60. let však jedna z podezdívek zanikla při rozšiřování zahrádek a do dnešních dnů se zachovaly jen tyto dvě,“ řekl Váňa. Skvrňanské podezdívky jsou čtvercovými objekty o délce zhruba 10 m, které z vnějšku vymezují mohutné hliněné valy a zevnitř jsou zpevněny betonovými deskami. Nároží každého z čtverců zakrývají částečně zhroucené betonové stříšky. „Protiletecké dělo bývalo přišroubované uprostřed podezdívky. Pod stříškami v nárožích se nacházel prostor, v němž se skladovala munice“, vysvětluje vojenský historik Jiří Nosek z Asociace recentní archeologie.

Mapují se podobná místa

Podobných baterií protileteckých děl bychom mohli během války v Plzni a jejím nejbližším okolí nalézt několik desítek. Členové Asociace recentní archeologie tato místa od loňského roku mapují v rámci svého projektu Protivzdušná obrana Plzně a své výsledky zveřejňují na webu www.protivzdusnaobrana.plzne.cz. Tento projekt je realizován v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR a finanční podpory statutárního města Plzně. „Prstenec protileteckých baterií obklopoval celé město, tak aby bylo ze všech stran chráněno před spojeneckými nálety,“ přibližuje válečnou situaci vedoucí projektu Martin Váňa. „Podezdívky protileteckých děl bychom pravděpodobně našli i na dalších bateriích, až do současnosti se ale dochovaly jen na tomto místě. Ostatní baterie zanikly při výstavbě nových domů nebo byly rozorány,“ dodává Martin Váňa.

Jedinečná památka

Podezdívky na okraji Skvrňan tedy představují jedinečnou památku na válečná léta. Jejich stav však tento význam zatím moc neodrážel. Vojenské objekty zůstávaly před potenciálními návštěvníky ukryty v hustém křoví. Majitelé místních zahrádek je navíc řadu let využívali jako smetiště, takže dnes doslova přetékají odpadem. „Vůbec se nám nelíbil neutěšený stav této památky, a tak jsme se rozhodli alespoň jednu z podezdívek uklidit,“ říká předseda Asociace recentní archeologie Lukáš Funk. Členové Asociace za pomoci několika dalších dobrovolníků očistili během nedělního odpoledne podezdívku od náletové zeleně. Po vymýcení veškerého křoví a rumištních rostlin následoval úklid odpadu.

Smetí na celý kontejner

„Smetím z podezdívky jsme naplnili celý kontejner, který nám pro dnešní úklid zdarma zapůjčila společnost Čistá Plzeň,“ popisuje průběh prací Martin Váňa a ukazuje některé zajímavé „artefakty“, které se při vyklízení smetiště našly. „Z podezdívky jsme vytáhli třeba dřevěnou loďku, funkční cestovní kufr a několik vysavačů. Zpod hromady plechovek se na nás dokonce zazubil umělý chrup, který zde někdo odhodil.“ Vylovené nálezy si během dne přišlo prohlédnout několik zájemců z Plzně a Křimic, kteří byli o akci informováni prostřednictvím sociálních sítí. Pro ně a pro další kolemjdoucí, které zaujal ruch kolem uklízené podezdívky, byla navíc připravena komentovaná prohlídka místa s výkladem o historii protivzdušné obrany. Někteří z návštěvníků byly touto nevšední památkou tak zaujati, že se alespoň na chvíli odvážili nasadit pracovní rukavice a odvézt pár koleček odpadu.

Další práce budou pokračovat na jaře

Přestože zapůjčený kontejner poskytoval objem 11 m3, všechen odpad z podezdívky se do něj zdaleka nevešel. I tak ale zanedbaná památka po úklidu „prokoukla“. „S prací budeme pokračovat na jaře, kdy bychom se chtěli dostat až na dno podezdívky. Byli bychom rádi, kdyby se podezdívka v budoucnu stala cílem procházek Plzeňanů. Toto místo k výletům přímo vybízí, jsme zde uprostřed přírody, a přitom jen pár minut od stanice tramvaje. Uklizená a zakonzervovaná podezdívka protileteckého děla by tento zapomenutý kout Plzně ještě více zatraktivnila,“ popisu potenciál místa Martin Váňa. „U podezdívky jsme umístili provizorní informační ceduli, která bude v příštím roce nahrazena tabulí, s jakými se můžete setkat na naučných stezkách. Informuje o historii protiletecké obrany, popisuje význam tohoto místa a zmiňuje se i o sestřeleném bombardéru B-17G, který se zde na konci války zřítil. Cedule také žádá čtenáře, aby do podezdívky neukládal další odpad. Snad ji místní zahrádkáři budou respektovat,“ uzavírá Martin Váňa.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb