Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesmíme zapomenout na svou historii, říkají archeologové a odkryli odpadky zanesenou podezdívku protileteckého děla

11.12.2017
Nesmíme zapomenout na svou historii, říkají archeologové a odkryli odpadky zanesenou podezdívku protileteckého děla

Autor: Asociace recentní archeologie

Popisek: Původní stav podezdívky

Poklidná zahrádkářská kolonie mezi Předními Skvrňany a Křimicemi, do které kromě majitelů zahrádek zavítají povětšinou jen pejskaři z nedalekého sídliště, zažila v neděli 19. listopadu nebývalý ruch. Po celé odpoledne sem přicházeli lidé zajímající se o historii Plzně a nadšenci do vojenské techniky. Probíhal zde totiž dobrovolnický úklid podezdívky protileteckého děla z doby druhé světové války s komentovanými prohlídkami této pozoruhodné památky. Akce byla součástí projektu Protivzdušná obrana Plzně 2, který již podruhé podpořil grant v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor.

Zahrádkářská kolonie na okraji plzeňské čtvrti Zadní Skvrňany byla během války místem strategického významu. Nacházela se zde baterie těžkých protileteckých děl FlaK o ráži 88 mm, která chránila město Plzeň a Škodovy závody před nálety spojeneckých bombardérů. Plzeňská Škodovka byla totiž za války jednou z největších zbrojovek v rukou nacistického Německa. „Podle leteckých snímků z roku 1945, které máme k dispozici, se u Skvrňan nacházely celkem tři betonové podezdívky protileteckých děl,“ říká Martin Cikán z Asociace recentní archeologie, která pořádala úklid této vojenské památky.

Jednu podezdívku zničilo rozšiřování zahrádkářů

„Na přelomu 50. a 60. let však jedna z podezdívek zanikla při rozšiřování zahrádek a do dnešních dnů se zachovaly jen tyto dvě,“ řekl Váňa. Skvrňanské podezdívky jsou čtvercovými objekty o délce zhruba 10 m, které z vnějšku vymezují mohutné hliněné valy a zevnitř jsou zpevněny betonovými deskami. Nároží každého z čtverců zakrývají částečně zhroucené betonové stříšky. „Protiletecké dělo bývalo přišroubované uprostřed podezdívky. Pod stříškami v nárožích se nacházel prostor, v němž se skladovala munice“, vysvětluje vojenský historik Jiří Nosek z Asociace recentní archeologie.

Mapují se podobná místa

Podobných baterií protileteckých děl bychom mohli během války v Plzni a jejím nejbližším okolí nalézt několik desítek. Členové Asociace recentní archeologie tato místa od loňského roku mapují v rámci svého projektu Protivzdušná obrana Plzně a své výsledky zveřejňují na webu www.protivzdusnaobrana.plzne.cz. Tento projekt je realizován v rámci Otevřené výzvy Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR a finanční podpory statutárního města Plzně. „Prstenec protileteckých baterií obklopoval celé město, tak aby bylo ze všech stran chráněno před spojeneckými nálety,“ přibližuje válečnou situaci vedoucí projektu Martin Váňa. „Podezdívky protileteckých děl bychom pravděpodobně našli i na dalších bateriích, až do současnosti se ale dochovaly jen na tomto místě. Ostatní baterie zanikly při výstavbě nových domů nebo byly rozorány,“ dodává Martin Váňa.

Jedinečná památka

Podezdívky na okraji Skvrňan tedy představují jedinečnou památku na válečná léta. Jejich stav však tento význam zatím moc neodrážel. Vojenské objekty zůstávaly před potenciálními návštěvníky ukryty v hustém křoví. Majitelé místních zahrádek je navíc řadu let využívali jako smetiště, takže dnes doslova přetékají odpadem. „Vůbec se nám nelíbil neutěšený stav této památky, a tak jsme se rozhodli alespoň jednu z podezdívek uklidit,“ říká předseda Asociace recentní archeologie Lukáš Funk. Členové Asociace za pomoci několika dalších dobrovolníků očistili během nedělního odpoledne podezdívku od náletové zeleně. Po vymýcení veškerého křoví a rumištních rostlin následoval úklid odpadu.

Smetí na celý kontejner

„Smetím z podezdívky jsme naplnili celý kontejner, který nám pro dnešní úklid zdarma zapůjčila společnost Čistá Plzeň,“ popisuje průběh prací Martin Váňa a ukazuje některé zajímavé „artefakty“, které se při vyklízení smetiště našly. „Z podezdívky jsme vytáhli třeba dřevěnou loďku, funkční cestovní kufr a několik vysavačů. Zpod hromady plechovek se na nás dokonce zazubil umělý chrup, který zde někdo odhodil.“ Vylovené nálezy si během dne přišlo prohlédnout několik zájemců z Plzně a Křimic, kteří byli o akci informováni prostřednictvím sociálních sítí. Pro ně a pro další kolemjdoucí, které zaujal ruch kolem uklízené podezdívky, byla navíc připravena komentovaná prohlídka místa s výkladem o historii protivzdušné obrany. Někteří z návštěvníků byly touto nevšední památkou tak zaujati, že se alespoň na chvíli odvážili nasadit pracovní rukavice a odvézt pár koleček odpadu.

Další práce budou pokračovat na jaře

Přestože zapůjčený kontejner poskytoval objem 11 m3, všechen odpad z podezdívky se do něj zdaleka nevešel. I tak ale zanedbaná památka po úklidu „prokoukla“. „S prací budeme pokračovat na jaře, kdy bychom se chtěli dostat až na dno podezdívky. Byli bychom rádi, kdyby se podezdívka v budoucnu stala cílem procházek Plzeňanů. Toto místo k výletům přímo vybízí, jsme zde uprostřed přírody, a přitom jen pár minut od stanice tramvaje. Uklizená a zakonzervovaná podezdívka protileteckého děla by tento zapomenutý kout Plzně ještě více zatraktivnila,“ popisu potenciál místa Martin Váňa. „U podezdívky jsme umístili provizorní informační ceduli, která bude v příštím roce nahrazena tabulí, s jakými se můžete setkat na naučných stezkách. Informuje o historii protiletecké obrany, popisuje význam tohoto místa a zmiňuje se i o sestřeleném bombardéru B-17G, který se zde na konci války zřítil. Cedule také žádá čtenáře, aby do podezdívky neukládal další odpad. Snad ji místní zahrádkáři budou respektovat,“ uzavírá Martin Váňa.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace