Za dopis místo 16 korun nejspíš zaplatíme 25 korun. Česká pošta prý od nového roku zdraží. Kdo za to může?
12.11.2017
Foto: Facebook
Popisek: Česká pošta
Český telekomunikační úřad neudělil licenci pro poskytování základních poštovních služeb České poště. Starostové menších obcí se začínají obávat omezení dostupnosti služeb pošty. Pro samotnou Českou poštu není práce na malých obcích lukrativní a musí být podporovaná státem. Neudělením licence pak docházíme k jedinému, k ohrožení dostupnosti služeb, zní ze Sdružení místních samospráv.
Stanislav Polčák, předseda Sdružení k tomu uvádí: „Sdružujeme více než 1200 obcí a v těchto dnech registrujeme obavy mnoha starostů o budoucnost doručování i poboček. Problémy potvrzují i naše interní průzkumy.“ Z šetření sdružení vyplývá, že se služba doručování na mnoha místech velmi zhoršila. Například tím, že spádové poštovní pobočky jsou pro některé obce vzdálené i 30 kilometrů. Motorizovaný doručovatel má pak v gesci několik obcí, které nestihne obsloužit k všeobecné spokojenosti.
Podvečerní otvírací doba
Věra Kovářová, členka předsednictva Sdružení popisuje, že poslali Českému telekomunikačnímu úřadu návrhy na zlepšení služeb. Například povinnou otvírací dobu minimálně jednu hodinu v podvečerních hodinách, aby si zásilky mohli vyzvedávat i zaměstnaní lidé po práci. „Tyto podněty jsme před časem předali Českému telekomunikačnímu úřadu spolu s některými návrhy, jak zatraktivnit a zpřístupnit poštovní služby veřejnosti,“ uvádí k tomu Kovářová.
Chceme našeho zástupce v dozorčí radě
Sdružení místních samospráv chce prosadit přes Ministerstvo vnitra, aby se členem dozorčí rady stal jejich zástupce. Stanislav Polčák k tomu uvedl: „Považujeme za potřebné prohloubit pohled zdola a dozor nad státním podnikem Česká pošta. Reprezentujeme nejen názory více než 1200 obcí, ale také více než 111 000 občanů, kteří nám před několika lety dali mandát prostřednictvím Petice za zachování poštovních služeb. Vyzveme ministra vnitra, aby umožnil rozšíření členů Dozorčí rady o našeho zástupce s cílem překonat toto velmi těžké období a zajistit kvalitní poštovní služby v našich regionech.“
Nic se nemění
Mluvčí ČTÚ Martin Drtina upozorňuje veřejnost, že se služby České pošty nemění. V lednu dopisy chodit nepřestanou, ujistil veřejnost a pro iDnes zdůvodnil, proč od nich Česká pošta licenci nedostala: „Důvodem pro tento postup je skutečnost, že Česká pošta nesplnila podmínky účasti ve výběrovém řízení, když nedoložila nákladovou orientaci cen základních služeb podle podmínek účasti ve výběrovém řízení. V takovém případě zákon umožňuje Radě ČTÚ rozhodnout o uložení předmětných povinností napřímo.“
Budeme zdražovat, vyhrožuje pošta
Neudělení licence podle vedení České pošty povede ke zdražení. Nyní se platí za zaslání dopisu 16,- Kč. Od ledna by tak mohlo podání dopisu stát až 25,- Kč. Proti rozhodnutí ČTÚ se na iDnes Česká pošta brání: „ČTÚ v rámci výběrového řízení bezdůvodně odmítl výpočet České pošty ohledně nákladově orientovaných cen. Základní poštovní služby si objednává stát a jejich úhradu řeší tzv. poštovní zákon. Přístup ČTÚ by vedl k tomu, že stát si objedná rozsah poboček i parametry doručování, ale vše pak zaplatí občané. Ceny České pošty splňují podmínku nákladové orientace, protože pokrývají všechny obvyklé tržní náklady. Pro razantní zdražení neexistuje žádný reálný důvod.“
Kolik má Česká pošta od státu?
V letošním roce čerpala Česká pošta od státu příspěvek na poskytování základních služeb vyplývajících z licence ve výši 600 milionů. Kvůli neudělení licence na příští rok přijde o 100 milionů a v dalších letech se má příspěvek dále snižovat. Podle vedení České pošty to může ohrozit plynulost doručování i zachování sítě poboček pošt. Proti rozhodnutí ČTÚ se Česká pošta odvolá.
Zdroj: Tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb