Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řidič z Karlovarska se stal hrdinou. Odvážně se postavil agresivním policistům, fandí mu celá země

komentář 15.10.2017
Řidič z Karlovarska se stal hrdinou. Odvážně se postavil agresivním policistům, fandí mu celá země

Foto: Ronald Němec, právník poškozeného

Popisek: Bezdůvodný zásah tajné policie, snímek z videa

KOMENTÁŘ Již několik dnů se v českých médiích přetřásá případ řidiče J.V. z Karlovarska, jehož v Plzni zcela bezdůvodně napadli policisté v civilu, když je upozornil probliknutím na jejich agresívní jízdu. Co následovalo poté, je jen stěží uvěřitelné.

Řidič J.V., v místě bydliště  známý svou slušností, se zachoval jak se patří a na nesolidní chování  posádky Mercedesu upozornil klasickým probliknutím. To ovšem posádku  luxusního černého vozu vytočilo  a začala na J.V. pokřikovat. Poté zapnula sirénu,  rozsvítila červený nápis STOP a vyzývala z okna řidiče, aby ukázal průkaz.  Nakonec mu  černé auto na jedné z křižovatek zablokovalo cestu. Vystoupili z něj dva muži, přičemž jeden z nich měl v ruce pistoli. Vyděšený J. V. se snažil telefonicky přivolat tísňovou linku a volal o pomoc. Nato mu jeden z mužů vyrazil telefon z ruky a nadával mu těmi nejvulgárnějšími výrazy, dokonce se ho pokusil vytáhnout z auta a udeřil ho přitom do obličeje. 

Pomáhat a chránit?

Ačkoliv měl J.V. velký strach, dokázal  zachovat chladnokrevnost. Především se mu celý zásah podařilo zdokumentovat, a to díky kameře ve vlastním voze. Když zjistil, že oba muži jsou policisté v civilu, žádal  o sepsání protokolu. Namísto toho ale rychle zmizeli. Zajel proto na policejní služebnu, kde mu údajně poradili, ať nechá celou věc plavat, že se jedná o vysoce postavené důstojníky tajné policie.

Otřesený J. V. , který jel z Plzně do svého bydliště v blízkosti Karlových Varů,  poté několik dnů řešil, jak se s celou záležitostí vyrovnat. Podle svědků z jeho okolí váhal, zda podat trestní oznámení, či na celou věc raději rezignovat. Roli přitom hrál fakt, že má rodinu a nechtěl ji vystavit případnému ohrožení. Je skutečně šokující, že se občané v Česku musí bát policie, která se chlubí heslem „Pomáhat a chránit“. Ostatně,  následná reakce policie je dostatečně vypovídající. Oba aktéři nebyli postaveni mimo službu a  policejní mluvčí odmítla novinářům sdělit, i k jakému útvaru patří. Argumentovala také tím, že s policisty nebylo v minulosti zahájeno žádné kázeňské řízení pro nevhodné chování. 

Nový český hrdina

Po konzultaci se svým právníkem,  zkušeným karlovarským advokátem Ronaldem Němcem, se J. V. nakonec rozhodnul trestní oznámení podat. To pro něj kromě oprávněných obav znamenalo pětihodinový výslech a samozřejmě spoustu ztraceného času i  vyčerpávajícího stresu. Na straně druhé se dočkal solidarity z celé republiky, řada podpůrných mailů chodí i jeho právnímu zástupci. Odvážný řidič se tak během několika dnů stal novým českým hrdinou. Mnoho lidí ho za jeho  postoj obdivuje a fandí mu. Na diskusních fórech se však ptají, co by asi následovalo, kdyby se mu nepodařilo celý incident natočit a zdokumentovat.  Je mimo jakoukoliv pochybnost, že právě  díky nahrávce se celou kauzou  musela začít zabývat policie. Veřejnost se také pohoršeně diví, jak to že oba policisté  nejsou ještě na dlažbě. 

Teprve na základě mediální kampaně byly až v pátek zahájeno jejich vyšetřování pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Předtím bylo vedeno pouze jako neoprávněná silniční kontrola.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová