Plzeňský primář Dort zavolal policii a šíří poplach, asi mi tak vrací naše duely v ČT a na Radiožurnálu. „Otec“ babyboxů Ludvík Hess vysvětluje
25.07.2017
Foto: www.hess.cz
Popisek: Ludvík Hess s miminkem z babyboxu
V neděli brzy ráno v 6 hodin a 10 minut nalezli na Poliklinice Denisovo nábřeží v Plzni v babyboxu malého chlapečka. O tři hodiny později tam kdosi odložil druhé miminko, také chlapce. Jedno z dětí je stále v kritickém zdravotním stavu a do případu se proto vložila policie.
První z chlapečků nalezený zabalený do županu byl čtvrtým dítětem, které bylo v Plzni do babyboxu odloženo, letos celkově pak devátým. „Chlapečka jsem pojmenoval Pavel podle ředitele Zdravotnické záchranné služby plzeňského kraje Pavla Hrdličky,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.
Druhé miminko bylo nalezeno tři hodiny po prvním chlapci. „Čerstvě narozený, s pupečníkem podvázaným českou trikolorou! Tentokrát byl zabalený do zbytků šedého svetru, jinak nahý,“ sdělil Hess.
Dvojčata to nejsou
Hlavní sestra Petra Štenglová, která si původně myslela, že jde o dvojčata, dala druhému chlapečkovi jméno Luděk. „Po manažerovi polikliniky Luďkovi Reiserovi,“ uvedl Hess. Malý Luděk je pátým dítětem nalezeným v babyboxu v Plzni, letos celkem desátým v České republice.
Prvotní úvahy o tom, že chlapci jsou spolu v příbuzenském vztahu, odmítl administrátor Fakultní nemocnice v Plzni Miloš Novák. „To vyvrátila ošetřující lékařka,“ citoval jej server Novinky.cz.
Případ šetří policie
Jelikož je jedno z dětí v kritickém zdravotním stavu – dle informací Práva měly být na jeho tělíčku objeveny podlitiny - případ se dostal do rukou policejních vyšetřovatelů. „Kolegové nyní prověřují všechny okolnosti případu a zahájili úkony trestního řízení," uvedla mluvčí krajské policie Martina Korandová. Chlapeček je v péči lékařů z neonatologického oddělení, kde zůstane po dobu dalších dnů. Vyšetřovatelé zjišťují, jakým způsobem byla zranění chlapečkovi způsobena, zda mu někdo ublížil úmyslně, nebo se tak stalo při domácím porodu.
„Pevně doufám, že dítě není ohroženo na životě," uvedl Ludvík Hess. Nedovede si představit, že by rodič, který své dítě odnese do babyboxu, aby o něj bylo dále postaráno, by mu mohl předtím nějak ublížit. „Fakultní nemocnice v Plzni s dětským primářem Jiřím Dortem, úhlavním nepřítelem babyboxů, zavolala policii a začala šířit poplach,“ sdělil Hess s tím, že primář Dort mu asi tak vrací vzájemné duely v České televizi a na Radiožurnálu.
Pavel je i v úterý stále v kritickém stavu
Pavla a Luďka, dva hochy staré pár dnů zná celá republika. Příběh chlapečků odložených v plzeňském babyboxu se rychle rozkřikl a snad každého zajímá, co s nimi bude dál, píše Plzeňský deník, který bedlivě sleduje aktuální situaci. „Díky intenzivní lékařské péči se u Pavla podařilo stabilizovat funkci plic a také krevního oběhu. Jeho stav však zůstává i nadále velmi vážný,“ sdělila v pondělí mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová. Luděk, druhý hoch, který skončil v babyboxu tři hodiny po něm je na tom lépe. „Jeho stav je stabilizovaný, pečují o něj na oddělení fyziologických novorozenců,“ dodala mluvčí.
Pavel měl mít navíc na těle podlitiny. Luděk Hess se ale domnívá, že informace o špatném stavu dítěte jsou 'lehce nadnesené', podle něj podlitiny nemusí nutně znamenat, že s ním matka špatně zacházela. „Hematom může vzniknout i při porodu. Stává se to,“ upozorňuje Hess. „Jsem přesvědčen, že osoba, která odnese dítě do babyboxu, je korektní. Mohla by ho odložit na jiném místě, ale neudělala to. Těžko by ho cestou ještě nějak trýznila,“ tvrdí.
Policisté se případem intenzivně zabývají. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení. Kriminalisté nadále prověřují veškeré okolnosti případu a s ohledem na jeho citlivost nebudeme v tuto chvíli poskytovat žádné bližší informace,“ sdělila jejich mluvčí Markéta Fialová.
Primáři Dort a Biolek kritizují babyboxy
V Česku byl prvně instalován babybox v pražském Hloubětíně v červnu 2005. Je to v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Po celém Česku už je jich 70.
Mají ale i své kritiky, třeba právě primáře Dorta, největším odpůrcem je ale mostecký primář Biolek. Tvrdí, že babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Biolek pak říká, že matky mohou rodit utajeně a děti hned nechat k adopci. Hess zase oponuje, že možnost skutečně anonymních porodů v Česku neexistuje. U utajeného porodu se totiž matka musí v porodnici prokázat občanským průkazem a legitimací pojištěnce a dokumentace pak putuje k soudu, který o adopci rozhoduje. Spor o babyboxy se znovu rozhořel poté, co prezident Miloš Zeman udělil 28. října 2015 Ludvíku Hessovi, kterého na ceremoniálu zastupovala vnučka, státní vyznamenání. Zeman tehdy řekl, že dostal dopis od českých pediatrických spolků, které s tím nesouhlasí. „Řídím se zásadou, že kdo zachránil jednoho člověka, zachránil celé lidstvo. A pokud by jedno jediné dítě bez babyboxu skončilo v popelnici, je práce zakladatele babyboxů hodna úcty,“ řekl tehdy Zeman.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lenka Sloupová