Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Indové, Číňané i Španělé na Městské plovárně v Plzni. Dobrovolníci z celého světa již počtvrté přijedou zvelebovat její areál a břehy říčky Radbuzy

14.07.2017
Indové, Číňané i Španělé na Městské plovárně v Plzni. Dobrovolníci z celého světa již počtvrté přijedou zvelebovat její areál a břehy říčky Radbuzy

Foto: Facebook

Popisek: Městská plovárna

Od 16. do 30. července na obnovenou Městskou plovárnu v Plzni opět zavítá skupina zahraničních dobrovolníků. Pod vedením spolku Pěstuj prostor navážou na práci svých předchůdců a dva týdny budou pokračovat v úpravách samotné plovárny i jejího okolí. Volnočasový program jim 20. a 21. července zpestří Plovárenské dny – tradiční akce určená pro širokou veřejnost.

„Městská plovárna byla obnovena na podnět iniciativy Maják Plzně během mezinárodního dobrovolnického workcampu v roce 2014. Od té doby ji, včetně okolních břehů řeky a přístupové trasy od centra města, postupně vylepšujeme. Neocenitelnou pomocí nám jsou místní i zahraniční dobrovolníci. Tento rok kromě údržby vegetace a dříve vytvořeného mobiliáře vyrobíme několik nových mol.

Odložení srdeční záležitosti

Montovat se bude i výstavní pavilon ,2x10 a zdar´ od architektonického studia H3T, který Plovárna získala díky Landscape festivalu Plzeň,” řekla Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor. „Dobrovolníci se také budou podílet na přípravě programu Plovárenských dní, které každoročně nabízí Plzeňanům pestrý program pro děti i dospělé,” dodala.

Původně měli workcampeři pomoci i se zpřístupněním dnes uzavřené části Papírenského parku veřejnosti. Projekt však musel být zejména kvůli časově velmi náročným právním záležitostem a dalším komplikacím odložen. „Papírenský park zůstává naší srdeční záležitostí. Nabídli jsme městu, obvodu i vlastníkovi pozemku spolupráci na organizaci zapojení dobrovolníků do projektu, což by úpravy nezbytné pro otevření parku lidem výrazně zlevnilo. Věříme, že bude zájem projekt v budoucnu uskutečnit.,” uvedl Marek Sivák, předseda spolku Pěstuj prostor.

Je vítán každý…

Složení účastníků letošního workcampu, pořádaného ve spolupráci s organizací INEX-SDA, je obzvlášť pestré – dva týdny v Plzni stráví mladí lidé z Turecka, Číny, USA, Indie, Srbska, Slovinska a Španělska. Kromě záslužné práce je čeká i zajímavý volnočasový program. „Plánujeme například návštěvu Plzeňského Prazdroje nebo výstavy Nomádi v DEPO2015,” sdělila Tereza Vránková, jedna z vedoucích skupiny dobrovolníků za INEX-SDA.

Organizátoři tradičně k účasti na workcampu zvou i místní obyvatele: „Budeme rádi, když se k zahraničním dobrovolníkům připojí i nadšenci a pomocníci z řad plzeňské veřejnosti. Vítáme každého bez rozdílu věku. Lidé se mohou hlásit na e-mailu ,” konstatovala Silvie Hašlová.

Spolupráce napříč národy

Spolek Pěstuj prostor realizuje komplexní soubor vzájemně provázaných aktivit, jejichž cílem je zapojovat veřejnost do péče o rozvoj veřejného prostoru a zvyšovat vzdělanost v oblasti architektury, urbanismu a umění. Jeho cestou není pouze kriticky ukazovat na problémy, ale hledat jejich schůdná řešení a posilovat konstruktivní spolupráci veřejnosti, odborníků a místní samosprávy.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět českých dobrovolníků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová