Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Sochy v ulicích: Začala s tím Praha, ale ta nejhezčí je v Plzni. V metropoli má ale sochu právě zesnulý Olbram Zoubek

30.06.2017
Sochy v ulicích: Začala s tím Praha, ale ta nejhezčí je v Plzni. V metropoli má ale sochu právě zesnulý Olbram Zoubek

Autor: Facebook

Popisek: Dílo sochaře Jaroslava Chramosta, festival Sculpture line v Plzni

FOTOGALERIE Třetí ročník sochařského festivalu Sculpture line je letos mimo Prahu pořádán také v Plzni. Západočeské město tak až do 30. září ozvláštní sochařská díla významných českých i zahraničních umělců. V otevřeném prostoru a pod širým nebem tak mohou nejen milovníci umění obdivovat krásu venkovní expozice.

„Navázali jsme na dva úspěšné ročníky festivalu, které se uskutečnily v předchozích letech v Praze," uvedla pro Denik.cz  ředitelka plzeňského festivalu Andrea Buriánková. Sochařská linka v Plzni protíná celkem devět míst.

Krása betonu a bronzu v otevřeném prostoru

Například u obchodně administrativního centra InterCora Rondel je umístěna socha Alexandry Koláčkové s názvem Sofa. Charakteristickým specifikem tvorby Koláčkové jsou zejména barevné velkoformátové plastiky z keramiky a betonu, určené pro veřejný prostor. Takovou je i její druhá venkovní instalace Sedící postava na Masarykově náměstí ve Starém Plzenci.  V hlavním městě západních Čech vystavuje svá díla také Michal Trpák, kurátor festivalu, který ve své tvorbě využívá oceli. Jeho Andělé moří uvítají návštěvníky v Techmania science centre. Jeden z nejvýraznějších tvůrců postmoderny, vypravěč silných příběhů vyjadřovaných specifickými prostředky sochařského jazyka, Michal Gabriel, prezentuje své dílo z bronzu. Jeho Kůň se důstojně uklání v Kopeckých sadech.

Uznávaný zahraniční sochař Marc Moser představuje v Plzni svá výtvarná díla z kovu, jejichž původ je v sochařově intuici. Sochy odhalují polarity, které jsou způsobeny lidskou činností a touhou. Mnohá z jeho práce se dočkala mezinárodní pozornosti, včetně díla Sea Pink, které bylo součástí mezinárodní výstavy Sculpture by the Sea v dánském Aarhus a také dílo Bluetoo_ vystavené v OpenArt ve Švédsku, největším Art Biennale Skandinávie, jež je nyní k vidění v Plzni.

Nad ulicí Bedřicha Smetany se nad hlavami procházejících vznáší dílo s názvem Napojení vytvořené z rabicovy sítě Jeho autorkou je Veronika Psotková, jejíž tvorba je založena na principech realistického figurálního sochařství. Umělec, který dlouhodobě hledá nové kreativní formy pochopení materiálu a idejí v souvislostech, které nejsou vždy na první pohled patrné, Jaroslav Chramosta, prezentuje svou výtvarnou práci z orthobetonu v Sadech 5. května.  

Dílo slavného Olbrama Zoubka v Praze

Festival Sculpture line probíhá paralelně v Praze, kde jsou na 21 lokalitách umístěna sochařská díla, která mají ozvláštnit a obohatit veřejný prostor.  Kromě frekventovaných míst budete mít možnost jednotlivé sochy vnímat i v kontextu specifických, méně očekávaných a speciálně vybraných lokací. Mezi umělce vystavující v Praze patří mimo jinými například britský sochař Tony Cragg, který má za poslední roky na svém kontě několik výstav, a Margoč Andrej, jenž trvale žije a tvoří v Bratislavě.

Obyvatelé i návštěvníci Prahy se po svých cestách metropolí mohou setkat s dílem Olbrama Zoubka, jednoho z nevýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky. Olbram Zoubek zemřel ve věku jedenadevadesáti let v Praze 15. června 2017.

Významný český sochař, který se proslavil sochami v nadživotní velikosti, roku 1969 sňal posmrtnou masku Jana Palacha. „Říká se tomu výzva, tomu, co jsem cítil, když Jan Palach zemřel. Byl to takový předěl v mém životě, cítil jsem, že už se nedá žít jako předtím. Tak mě napadlo, že bych mohl poskytnout službu, kterou umí jen málo lidí, nebo je ochotno udělat málo lidí, tedy sejmout jeho posmrtnou masku," vysvětloval své pohnutky Zoubek.

K jeho nejznámějším dílům patří například socha Milady Horákové v Praze, je také autorem Pomníku obětem komunismu na pražském Petříně. V roce 1996 mu bylo uděleno státní vyznamenání Medaile za zásluhy. V roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním Medailí za zásluhy I. stupně. S tehdejším prezidentem Václavem Havlem ho pojilo přátelství. Dílo Olbrama Zoubka prezentuje festival v Praze u Novoměstské radnice – socha se jménem Rektor a je vytvořena z bronzu. Na Andělu v areálu kliniky Perfect Clinic a Program H plus je pak umístěno Zoubkovo bronzové sousoší s názvem Dívka, jinoch, žena, muž.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace