Bárta: Bezdomovce je třeba stáhnout do lokalit kolem stacionářů, kde se vydává jídlo
11.06.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Vít Bárta
Poslední květnový pátek bylo v Politické kavárně diskusní téma o bezpečnosti. Takové množství případů a dotazů organizátoři akce ještě nezaznamenali. Je vidět, že bezpečnost občanů ve městě lidi velmi zajímá a je to téma velmi aktuální a rovněž kontroverzní.
V noci jsou v obvodu třeba jen dva strážníci
Podle bývalého starosty doubraveckého obvodu je pravděpodobné, že „díky“ štědrému systému volna – například před noční i po noční službě, může na obvodu sloužit ještě méně strážníků, než je počet prstů na jedné ruce! „Vím, že třeba na Doubravce nebo Slovanech slouží najednou tři strážníci, A protože dva musí chodit spolu a jeden je na stanici, je logické, že na celý obvod zbývají dva lidé, a to je samozřejmě zoufale málo,“ řekl zkoprnělým přítomným pan Zlámalík.
Hodně se diskutovalo k nešvaru, který se v Plzni více a více rozmáhá, a o oznamování oznamovatele viníkům. „Prostě strážníci přijdou a říkají – stěžoval si na vás ten a ten, a proto jsme tady… To je velmi nešťastné a samozřejmě neetické.“ Občané by rádi viděli městskou policii v ulicích, ale ne jak rozváží a nasazuje botičky, ale jak se stará o bezpečnost občanů. Ti strážníci, kteří jezdí na služebních kolech, je s sebou naštěstí nevozí, ale to je jen malé procento.
„Děti“ slouží na služebnách
Bývalý dlouholetý kriminalista Pavel Chalupský, že policistou se člověk jen tak nestane.“ Trvá to až deset let, ale to už tam většinou ten určitý policista zas není, protože fluktuace u státní policie je veliká. A tak na služebnách jsou začátečníci, děti, které nemají zkušenosti a praxi.“ Na dotazy občanů také uvedl, že škodu určuje občan, nikoliv policista, jak se celkem běžně děje. Lidé by měli trvat na vydání protokolu, protože u menších škod, třeba krádeží či vandalství, se státní policie příliš nemá k zápisu. Je to už toho důvodu, že důležitou součástí statistiky i odměňování je vyřešenost případů a tyto menší záležitosti se většinou nedaří objasnit.
Jedny z nejnebezpečnějších lokalit pro bezpečnost jsou v centru města – u centrálního autobusového nádraží, v Husově, Tylově a Kollárově ulici - kde je mimo jiné obrovská koncentrace heren.
Další problém – bezdomovci
Jak uvedl Vít Bárta (VV), který se dlouhodobě zabývá tématem bezdomovectví, je třeba tyto lidi stáhnout do lokalit kolem stacionářů, kde se například vydává jednou za den polévka zdarma nebo kde se mohou v průběhu dne umýt. V řadě zahraničních měst se jejich polehávání na městské zeleni vyřešilo tím, že se tráva prostě kropila častěji.
Bylo by jistě aktuální mít přesnější statistiky o počtu lidí bez domova na území města Plzně, kam se samozřejmě stahují i z okolních regionů, kde nemají takové podmínky pro život. Městská policie by právě v součinnosti s neziskovými organizacemi a dobrovolníky je měla více kontaktovat, nedovolit jim neustálé posedávání na lavičkách v centru a naopak je směřovat tam, kde mohou najít pomoc či alespoň krátkodobé zázemí.
Protože téma bezpečnost je natolik široké a aktuální, bude se mu věnovat některá z dalších Politických kaváren – s největší pravděpodobností hned po prázdninových měsících.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.