Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Město a Čistá Plzeň vyzývají: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! Mohou ohrozit nejen drogově závislé, kteří nemají šanci odhadnout obsah účinné látky, ale také děti či bezdomovce

18.11.2016
Město a Čistá Plzeň vyzývají: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! Mohou ohrozit nejen drogově závislé, kteří nemají šanci odhadnout obsah účinné látky, ale také děti či bezdomovce

Autor: plzen.eu

Popisek: Logem kampaně budou opatřeny svozové vozy i všechny popelnice ve městě

Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! To je motto nové kampaně, která má obyvatele města Plzně upozornit, že odhozením starých nebo už použitých léčiv do popelnic mohou ohrozit své spoluobčany. Kampaň spustilo město spolu se svou společností Čistá Plzeň a Sdružením pro prevenci, léčbu a následnou péči drogově závislých Point 14, partnerem kampaně se stala Fakultní nemocnice Plzeň. Jedním z impulzů byla skutečnost, že několik drogově závislých skončilo v nemocnici, poté co užili roztok, získaný z fentanylových náplastí nalezených v popelnicích, tedy v komunálním odpadu.

„Vyvařování náplastí s fentanylem je jevem, který se začal na plzeňské drogové scéně objevovat před zhruba čtyřmi lety a neustává. Nechceme tomu už jen tak přihlížet. Do zdravotnických zařízení a lékáren umístíme plakáty a letáky, lidé se dozvědí, jaká jsou rizika při neodborné likvidaci léčiv a fentanylových náplastí. Zjistí také, jak by měli s těmito už nepoužívanými léčivy nakládat,“ přiblížil primátor Martin Zrzavecký.

Na rizika bude upozorňovat také městská společnost Čistá Plzeň, která zajišťuje organizaci nakládání s komunálním odpadem na území západočeské metropole. „Informace, doplněné logem kampaně, budou jako velkoplošný polep na našich šesti sběrných vozidlech. Totéž, ale v menším formátu, se objeví na zhruba třech tisícovkách popelnic ve městě,“ uvedl Petr Baloun ze společnosti Čistá Plzeň. Doplnil, že léky do popelnic rozhodně nepatří, lidé by je měli odnést do lékárny nebo do sběrného dvora.

„Do lékárny Fakultní nemocnice Plzeň pacienti každoročně vrací několik kilogramů nepoužitých léků. Konkrétně v roce 2015 se jednalo o téměř 380 kilogramů a v prvních třech čtvrtletích roku 2016 o 280 kilogramů. Návykové látky tvoří nepatrnou část tohoto objemu, maximálně několik desítek balení,“ doplnil technicko-provozní náměstek ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Milan Topinka.

Použité náplati mohou ohrozit i děti

Podle Karla Nyergese z Point 14 je známo několik případů předávkování látkou, vyvařenou z fentanylových náplastí, které skončilo smrtí. „Někteří z uživatelů návykových látek je vybrali z popelnic a připravili z nich roztok k nitrožilní aplikaci. Tento způsob užití fentanylu je velice nebezpečný, protože není možné odhadnout množství účinné látky v připraveném roztoku,“ vysvětlil Nyerges. Fentanyl je opioidní analgetikum, asi stokrát účinnější než morfin. Náplasti používají především onkologičtí pacienti a nemocní, trpící chronickou bolestí.

„Někteří ze závislých často hledají v popelnicích vyhozené léky, které mohou užít nebo s nimi obchodovat. V případě, že je v odpadu najdou, je to pro ně pozvánka pro další návštěvu konkrétní popelnice,“ uvedla protidrogová koordinátorka Andrea Gregorová z Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který za město kampaň i celý projekt zajišťuje. Podle jejích slov je velkým omylem, že už použitá náplast neobsahuje účinnou látku. Nebezpečí ale také hrozí i jiným osobám, například bezdomovcům, kteří hledají v odpadu jídlo, a rovněž dětem, jež mohou vyhozená léčiva najít a sníst nebo si fentanylovou náplast nalepit například při hře na doktora, a ohrozit tak svůj život. „Smutné je, že máme i poznatky o obchodování s předepsanými náplastmi. Údajně je prodávají i sami pacienti,“ dodala Andrea Gregorová.

„Občané si často právem stěžují na chování bezdomovců a drogově závislých. Měli by si uvědomit, že třeba i neúmyslným poskytováním léčiv a dalších látek prostřednictvím sběrných nádob na odpad je k takovému chování nepřímo motivují,“ upozornil ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace