Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město a Čistá Plzeň vyzývají: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! Mohou ohrozit nejen drogově závislé, kteří nemají šanci odhadnout obsah účinné látky, ale také děti či bezdomovce

18.11.2016
Město a Čistá Plzeň vyzývají: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! Mohou ohrozit nejen drogově závislé, kteří nemají šanci odhadnout obsah účinné látky, ale také děti či bezdomovce

Foto: plzen.eu

Popisek: Logem kampaně budou opatřeny svozové vozy i všechny popelnice ve městě

Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! To je motto nové kampaně, která má obyvatele města Plzně upozornit, že odhozením starých nebo už použitých léčiv do popelnic mohou ohrozit své spoluobčany. Kampaň spustilo město spolu se svou společností Čistá Plzeň a Sdružením pro prevenci, léčbu a následnou péči drogově závislých Point 14, partnerem kampaně se stala Fakultní nemocnice Plzeň. Jedním z impulzů byla skutečnost, že několik drogově závislých skončilo v nemocnici, poté co užili roztok, získaný z fentanylových náplastí nalezených v popelnicích, tedy v komunálním odpadu.

„Vyvařování náplastí s fentanylem je jevem, který se začal na plzeňské drogové scéně objevovat před zhruba čtyřmi lety a neustává. Nechceme tomu už jen tak přihlížet. Do zdravotnických zařízení a lékáren umístíme plakáty a letáky, lidé se dozvědí, jaká jsou rizika při neodborné likvidaci léčiv a fentanylových náplastí. Zjistí také, jak by měli s těmito už nepoužívanými léčivy nakládat,“ přiblížil primátor Martin Zrzavecký.

Na rizika bude upozorňovat také městská společnost Čistá Plzeň, která zajišťuje organizaci nakládání s komunálním odpadem na území západočeské metropole. „Informace, doplněné logem kampaně, budou jako velkoplošný polep na našich šesti sběrných vozidlech. Totéž, ale v menším formátu, se objeví na zhruba třech tisícovkách popelnic ve městě,“ uvedl Petr Baloun ze společnosti Čistá Plzeň. Doplnil, že léky do popelnic rozhodně nepatří, lidé by je měli odnést do lékárny nebo do sběrného dvora.

„Do lékárny Fakultní nemocnice Plzeň pacienti každoročně vrací několik kilogramů nepoužitých léků. Konkrétně v roce 2015 se jednalo o téměř 380 kilogramů a v prvních třech čtvrtletích roku 2016 o 280 kilogramů. Návykové látky tvoří nepatrnou část tohoto objemu, maximálně několik desítek balení,“ doplnil technicko-provozní náměstek ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Milan Topinka.

Použité náplati mohou ohrozit i děti

Podle Karla Nyergese z Point 14 je známo několik případů předávkování látkou, vyvařenou z fentanylových náplastí, které skončilo smrtí. „Někteří z uživatelů návykových látek je vybrali z popelnic a připravili z nich roztok k nitrožilní aplikaci. Tento způsob užití fentanylu je velice nebezpečný, protože není možné odhadnout množství účinné látky v připraveném roztoku,“ vysvětlil Nyerges. Fentanyl je opioidní analgetikum, asi stokrát účinnější než morfin. Náplasti používají především onkologičtí pacienti a nemocní, trpící chronickou bolestí.

„Někteří ze závislých často hledají v popelnicích vyhozené léky, které mohou užít nebo s nimi obchodovat. V případě, že je v odpadu najdou, je to pro ně pozvánka pro další návštěvu konkrétní popelnice,“ uvedla protidrogová koordinátorka Andrea Gregorová z Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který za město kampaň i celý projekt zajišťuje. Podle jejích slov je velkým omylem, že už použitá náplast neobsahuje účinnou látku. Nebezpečí ale také hrozí i jiným osobám, například bezdomovcům, kteří hledají v odpadu jídlo, a rovněž dětem, jež mohou vyhozená léčiva najít a sníst nebo si fentanylovou náplast nalepit například při hře na doktora, a ohrozit tak svůj život. „Smutné je, že máme i poznatky o obchodování s předepsanými náplastmi. Údajně je prodávají i sami pacienti,“ dodala Andrea Gregorová.

„Občané si často právem stěžují na chování bezdomovců a drogově závislých. Měli by si uvědomit, že třeba i neúmyslným poskytováním léčiv a dalších látek prostřednictvím sběrných nádob na odpad je k takovému chování nepřímo motivují,“ upozornil ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL