Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město a Čistá Plzeň vyzývají: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! Mohou ohrozit nejen drogově závislé, kteří nemají šanci odhadnout obsah účinné látky, ale také děti či bezdomovce

18.11.2016
Město a Čistá Plzeň vyzývají: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! Mohou ohrozit nejen drogově závislé, kteří nemají šanci odhadnout obsah účinné látky, ale také děti či bezdomovce

Autor: plzen.eu

Popisek: Logem kampaně budou opatřeny svozové vozy i všechny popelnice ve městě

Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří! To je motto nové kampaně, která má obyvatele města Plzně upozornit, že odhozením starých nebo už použitých léčiv do popelnic mohou ohrozit své spoluobčany. Kampaň spustilo město spolu se svou společností Čistá Plzeň a Sdružením pro prevenci, léčbu a následnou péči drogově závislých Point 14, partnerem kampaně se stala Fakultní nemocnice Plzeň. Jedním z impulzů byla skutečnost, že několik drogově závislých skončilo v nemocnici, poté co užili roztok, získaný z fentanylových náplastí nalezených v popelnicích, tedy v komunálním odpadu.

„Vyvařování náplastí s fentanylem je jevem, který se začal na plzeňské drogové scéně objevovat před zhruba čtyřmi lety a neustává. Nechceme tomu už jen tak přihlížet. Do zdravotnických zařízení a lékáren umístíme plakáty a letáky, lidé se dozvědí, jaká jsou rizika při neodborné likvidaci léčiv a fentanylových náplastí. Zjistí také, jak by měli s těmito už nepoužívanými léčivy nakládat,“ přiblížil primátor Martin Zrzavecký.

Na rizika bude upozorňovat také městská společnost Čistá Plzeň, která zajišťuje organizaci nakládání s komunálním odpadem na území západočeské metropole. „Informace, doplněné logem kampaně, budou jako velkoplošný polep na našich šesti sběrných vozidlech. Totéž, ale v menším formátu, se objeví na zhruba třech tisícovkách popelnic ve městě,“ uvedl Petr Baloun ze společnosti Čistá Plzeň. Doplnil, že léky do popelnic rozhodně nepatří, lidé by je měli odnést do lékárny nebo do sběrného dvora.

„Do lékárny Fakultní nemocnice Plzeň pacienti každoročně vrací několik kilogramů nepoužitých léků. Konkrétně v roce 2015 se jednalo o téměř 380 kilogramů a v prvních třech čtvrtletích roku 2016 o 280 kilogramů. Návykové látky tvoří nepatrnou část tohoto objemu, maximálně několik desítek balení,“ doplnil technicko-provozní náměstek ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Milan Topinka.

Použité náplati mohou ohrozit i děti

Podle Karla Nyergese z Point 14 je známo několik případů předávkování látkou, vyvařenou z fentanylových náplastí, které skončilo smrtí. „Někteří z uživatelů návykových látek je vybrali z popelnic a připravili z nich roztok k nitrožilní aplikaci. Tento způsob užití fentanylu je velice nebezpečný, protože není možné odhadnout množství účinné látky v připraveném roztoku,“ vysvětlil Nyerges. Fentanyl je opioidní analgetikum, asi stokrát účinnější než morfin. Náplasti používají především onkologičtí pacienti a nemocní, trpící chronickou bolestí.

„Někteří ze závislých často hledají v popelnicích vyhozené léky, které mohou užít nebo s nimi obchodovat. V případě, že je v odpadu najdou, je to pro ně pozvánka pro další návštěvu konkrétní popelnice,“ uvedla protidrogová koordinátorka Andrea Gregorová z Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který za město kampaň i celý projekt zajišťuje. Podle jejích slov je velkým omylem, že už použitá náplast neobsahuje účinnou látku. Nebezpečí ale také hrozí i jiným osobám, například bezdomovcům, kteří hledají v odpadu jídlo, a rovněž dětem, jež mohou vyhozená léčiva najít a sníst nebo si fentanylovou náplast nalepit například při hře na doktora, a ohrozit tak svůj život. „Smutné je, že máme i poznatky o obchodování s předepsanými náplastmi. Údajně je prodávají i sami pacienti,“ dodala Andrea Gregorová.

„Občané si často právem stěžují na chování bezdomovců a drogově závislých. Měli by si uvědomit, že třeba i neúmyslným poskytováním léčiv a dalších látek prostřednictvím sběrných nádob na odpad je k takovému chování nepřímo motivují,“ upozornil ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace