Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeň chce změny legislativy, které zmírní problémy s bezdomovci, cizinci a pracovními agenturami. Možnosti obcí ve vztahu k nepřizpůsobivým jsou omezené, příští rok navíc ztratí možnost ukládat zákaz pobytu

15.11.2016
Plzeň chce změny legislativy, které zmírní problémy s bezdomovci, cizinci a pracovními agenturami. Možnosti obcí ve vztahu k nepřizpůsobivým jsou omezené, příští rok navíc ztratí možnost ukládat zákaz pobytu

Foto: Archiv PL

Popisek: Martin Zrzavecký, primátor Plzně

Plzeň chce iniciovat některé změny legislativy, které by mohly pomoci zmírnit problémy spojené s bezdomovectvím, pracovními agenturami, ubytovnami a bezprizorními cizinci. Právě to jsou oblasti, jež město nejvíc trápí. V západočeské metropoli roste počet lidí bez domova, což souvisí i s praktikami některých pracovních agentur. Možnosti obcí ve vztahu k nepřizpůsobivým jsou přitom omezené, příští rok navíc ztratí samosprávy možnost ukládat zákaz pobytu.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký proto inicioval velké jednání u kulatého stolu, kterého se v pátek 11. listopadu zúčastnili vedle představitelů města a úřadu také zástupci ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí, úřadu práce, inspektorátu bezpečnosti práce, městské a státní policie včetně odboru cizinecké policie a státního zastupitelství. Vzniknout by měla pracovní skupina odborníků z těchto rezortů, jež se bude podněty města zabývat.

„Počet bezdomovců, zejména z řad nepřizpůsobivých osob, na našem území roste, většinou jde o cizince. Úkolovat městskou policii, aby denně a opakovaně tyto osoby kontrolovala, není řešením. Jedinou možností je upravit legislativu, ať již ve směru k personálním agenturám a jejich zodpovědnosti za dovážené pracovníky, k firmám, které jejich služeb využívají, nebo k obcím, které mají jen omezené pravomoci,“ uvedl primátor. Počet bezdomovců v Plzni se odhaduje na zhruba 500, což je o 70 více než před rokem. Velkým problémem jsou aktuálně Slováci, zejména ve věku do 30 let, kterých skokově přibývá a celkově tvoří nejpočetnější skupinu cizinců bez domova - více než 30 procent z celkového počtu bezdomovců na území města Plzně.

Agentury cizince dodají, o jejich navrácení se ale nestarají

Ubytovaní cizinci včetně těch, kteří se ocitli na ulici, se do Plzně dostávají převážně cestou personálních agentur. Ve chvíli, kdy přijdou o práci, nikdo se o ně nepostará. „Chceme například, aby novela zákona o zaměstnanosti zahrnovala i povinnost pracovních agentur postarat se o daného člověka po určitou dobu,“ uvedl Aleš Průša z magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality. V Plzni je evidováno přes patnáct tisíc cizinců, vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti je stále velký tlak na dovoz pracovní síly. Podle zástupce úřadu práce roste počet pracovních míst, jež jsou prostřednictvím pracovních agentur zajišťovány. Město posoudí možnost nastavení takové právní cesty, která by přenesla na pracovní agenturu odpovědnost za navrácení dotyčného cizince do domovského státu ve chvíli, kdy cizinec přestane pracovat. V případě českých občanů Plzeň navrhuje jako jednu z možností zavedení domovského práva, tedy to, aby se o občana postarala jeho domovská obec.

„Některé agentury využívají fingované dohody o provedení práce. Setkali jsme se i se stanovenou odměnou 3900 korun za 300 hodin práce, což dělá z lidí otroky,“ zaznělo na jednání. Ve chvíli, kdy agenturní pracovníci přijdou o práci, propadají se z lepších ubytoven až na ty nejhorší. S tím souvisí i užívání návykových látek, nárůst násilí a trestné činnosti. Zkušenosti z praxe ukazují, že se nedaří dohledávat, kdo je zodpovědný za činnost některých agentur, nevedou účetnictví, dochází k jejich převodům na „bílé koně“. Problémem jsou hlavně agentury, jež mají „jepičí“ život, tedy navezou do města velké množství cizinců, vyinkasují peníze a už se o ně více nestarají. Jsou známy i případy, kdy cizince ubytovávají ve sklepích panelových domů, v souvislosti s tím by se podle vedení města měla řešit i otázka, co je přiměřené bydlení. Ne o všech ubytovnách má město přehled, řada je jich nelegálních. Podle cizinecké policie roste výrazně počet cizinců ubytovaných v soukromí. Mezi cizinci na území Plzně nechybí ani ženy, které přivádějí na svět děti, o něž se nejsou schopny postarat, otce neuvádějí. V takových případech bývá nařizována ústavní výchova.

Město připravuje komplexní kontrolu ubytoven

Připomínky má Plzeň také k připravované novele zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., konkrétně k paragrafu číslo 92. Podle stávajícího znění má povinnost zajistit sociální službu osobě, jež je v ohrožení života nebo zdraví, obec podle místa trvalého nebo nahlášeného pobytu dané osoby. „Chystaná novela už ale hovoří o tom, že by tuto povinnost měla obec, na jejímž území se osoba skutečně vyskytuje. To by znamenalo výraznou sociální zátěž zejména pro velká města, která v tomto směru fungují jako spádová,“ uvedla Alena Hynková, vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb.

Kromě iniciativy vedoucí ke vzniku odborné skupiny, a tím s největší pravděpodobností i ke společnému pilotnímu projektu, připravuje město Plzeň spolu s dalšími složkami komplexní kontrolu ubytoven na svém území. Zaměří se i na zaměstnavatele, kteří využívají služeb agentur a dávají práci agenturním pracovníkům, chce je vybídnout k tomu, aby se chovali sociálně odpovědně. „Tedy například, aby personalista firmy znal podmínky, v jakých jejich zaměstnanci žijí,“ dodal primátor. Podle jeho slov je cílem vedení města starat se zejména o své občany, zajistit bezpečnou Plzeň, být městem výzkumu, vývoje a inovací a zároveň místem příjemným pro život.

Zástupci ministerstev uvedli, že jsou připraveni v tomto směru s městem spolupracovat.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL