Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dávka heroinu je tu za tisíc korun. Ti lidé musí krást, aby si mohli dopřát rozkoš, ohromil Babišův kandidát na hejtmana a představil město Plzeň jako město drog

26.09.2016
Dávka heroinu je tu za tisíc korun. Ti lidé musí krást, aby si mohli dopřát rozkoš, ohromil Babišův kandidát na hejtmana a představil město Plzeň jako město drog

Foto: Youtube, repro

Popisek: Heroin, ilustrační foto

Dávka heroinu za tisíc korun. Plzeň jako město drog. Takto temně vykresloval srdce Plzeňského kraje lídr hnutí ANO v nadcházejících krajských volbách Miloslav Zeman před kamerami ČT. Svá tvrzení posléze korigoval, ale kritice svých politických oponentů se stejně nevyhnul. Krajští lídři debatovali také o tom, že se dala miliarda korun do divadla, přičemž ty peníze mohly pomoci jinde.

Co trápí občany Plzeňského kraje? A jak se jim dá pomoci? Před kamerami České televize o tom diskutovali lídři jednotlivých politických stran – Miloslav Zeman za hnutí ANO, sociální demokrat Josef Bernard, komunista Karel Šídlo, Richard Pikner z TOP 09, někdejší primátor Plzně Martin Baxa (ODS), Pirát Lukáš Bartoň, Pavel Čížek z uskupení Starostů, Patriotů a s podporou Svobodných a Soukromníků. Posledním hostem byla Ivana Bartošová z Koalice pro Plzeňský kraj, která zastřešuje lidovce, zelené a nezávislé kandidáty.

Hosté se hned v úvodu shodli na tom, že problémem kraje je stav silnic. Bernard zdůraznil, že Plzeňský kraj není zadlužený a silnice opravuje, ale je třeba dokončit obchvat Plzně. Kraj poslední čtyři roky vedou sociální demokraté s komunisty. Stojí za pozornost, že komunista Šídlo před kamerami hovořil o nutnosti podporovat podnikatele v kraji, aby nabízeli lidem práci a občané se nestěhovali do jiných regionů Česka. Pikner z TOP 09 zmínil na prvním místě péči o krajské zdravotnictví.

My doplácíme na každý lístek v divadle dvě stě korun...

V první polovině pořadu došlo také na problematické lokality s nepřizpůsobivými spoluobčany. Podle Bartošové je třeba tento problém řešit už od dětí, dohlížet na to, zda chodí do školy, vytvářet možnosti pro aktivní trávení volného času a tak podobně. „My se budeme soustřeďovat na práci s dětmi,“ shrnula politička. Pikner varoval před obchodem s chudobou v ubytovnách. „Podpora bydlení nesmí jít za vlastníky domů a bytů. Já si osobně myslím, že by toto měl koordinovat stát,“ předestřel svůj názor.

Bernard přislíbil pomoc těm, kteří se dostanou do problémů díky exekucím. Kraj podle kandidáta sociální demokracie zařídí pomoc těm, kteří to potřebují. To se však Piknerovi ani trochu nelíbilo. „Já si myslím, že tady odvádějí skvělou práci neziskové organizace, ale kraj jim dal méně peněz. Přidejme jim peníze a nezaměstnávejme další právníky pod krajem,“ zlobil se lídr TOP 09. Bernard zdůraznil, že proti neziskovým organizacím nic nemá, ale těch složitých případů je tolik, že je nestíhají řešit. Proto by měl podat pomocnou ruku kraj. Tak trochu si navíc rýpl do kultury ve městě. „My zainvestujeme do divadla miliardu korun a já jsem rád, že ho máme, ale na jednu vstupenku doplácíme 200 korun, ale kromě toho tu máme lidi, kteří tu pomoc opravdu potřebují,“  konstatoval Bernard. Za ČSSD volal po výstavbě bytů.

Lukáš Bartoň před kamerami prohlásil, že mnoha lidem můžete dát na dávkách až 50 tisíc a oni z toho stejně nevyžijí. „Plno sociálně vyloučených lidí je finančně negramotných. Tam jim můžete dát na dávkách třeba i padesát tisíc a oni je do několika dnů zvládnou utratit. Tam pomůže, když ty lidi vezmete přímo za ručičku, ukážete jim, že nemají bydlet na ubytovnách, protože ubytování na ubytovnách je mnohdy dražší než v jiných bytech,“ doporučoval lídr Pirátů.

Baxa konstatoval, že ODS se staví proti zvyšování plošných dávek, ale volá po navýšení dávek lidem, kteří je opravdu potřebují.

Plzeň, město drog?

Zeman zastupující hnutí ANO spojil problematiku sociálně vyloučených lokalit s drogami. „V Plzni jsou drogové látky na vysoké úrovni. Možná je to tím, že jsme tak blízko Německu,“ zaznělo z úst politika. „Jak to myslíte, že jsou drogy na vysoké úrovni?“ ptal se okamžitě moderátor Jakub Železný. „Jejich konzumace je na vysoké úrovni,“ doplnil lídr Babišova hnutí. Jedna dávka drogy typu heroin a podobně stojí tisíc korun a jejich uživatelé musejí krást, aby si mohli dopřát svou rozkoš.

V Plzeňském kraji se podle Zemana pohybuje řada zahraničních pracovníků pracujících ve výrobních halách a tito lidé často poptávají drogy. Kraj by proto měl více komunikovat s pracovními agenturami a apelovat na ně, aby své pracovníky měly pod kontrolou.

Občanský demokrat Baxa se ohradil proti myšlence, že by Plzeň snad byla městem drog. „Já jsem jako bývalý primátor podporoval programy prevence v oblasti drog... Já nevím, na základě čeho pan Zeman vykresluje Plzeň jako město drog, to v žádném případě pravda není,“ ohradil se Baxa. Stačí se prý podívat na policejní statistiky drogových a jiných zločinů, aby to bylo jasné. „Plzeň není město drog,“ uznal lídr hnutí ANO, „ale máme tam tu problematiku a město tuhle problematiku neřeší,“ trval na svém Zeman.  

Bartoň nabídl jednoduché řešení. „A pokud jde o drogovou kriminalitu, tak tady je recept jednoduchý – zlegalizujme trávu a ubude nám kriminalita,“ doporučil Bartoň.

Bitva o seniory

Ve druhé polovině debaty došlo i na plzeňské seniory, respektive na malou dostupnost služeb pro seniory. Pikner zdůrazňoval, že bychom měli lidem umožnit stárnout doma. Následně se všichni lídři shodli na tom, že seniorům je třeba pomoct. Ať už skrze širší programy domácí pečovatelské služby či výstavbou nových domů pro seniory. Bernard si v této souvislosti neodpustil rýpanec do minulých pravicových vlád, které podle jeho názoru značně šetřily na rozpočtech na sociální služby, zatímco pod vedením sociální demokracie stát vydává podstatně víc.

Pavel Čížek zdůraznil, že domy pro seniory by měly být určeny jen pro občany okolo 80 let a seniory, kteří potřebují čtyřiadvacetihodinovou péči. Lídři ODS a ČSSD se následně shodli na tom, že by v kraji měl vzniknout nový domov pro seniory se zvláštním režimem. „V kraji chybí až 300 lůžek tohoto typu,“ varoval Baxa.

Senioři potřebují náš čas

Nakonec se politici shodli na tom, že by čeští senioři měli mít možnost trávit podzim života aktivněji. Kraj by mohl pomoci s organizací výletů. Naši nejstarší spoluobčané by měli mít možnost scházet se např. v klubovnách, a ne jen v čekárnách u lékaře. Po tom volal např. Zeman, ale další politici s ním souhlasili. Baxa zavzpomínal na dobu, kdy byl primátorem města. V této pozici prý nechal připravit řadu kurzů pro seniory, ať už v sebeobraně nebo kurzy obecného vzdělávání. Prý to velmi vítali.  

„Senioři především potřebují náš čas, čas nás mladších. Já bych se tady přimlouvala především za to, abychom seniorům věnovali prostě čas,“ shrnula téma Bartošová.

Čížek nakonec volal po podpoře mobilních hospiců či dalšího hospice kamenného, aby lidé umírali důstojně. O umírající spoluobčany by měli pečovat lidé, kteří vědí, co dělají. Pirát Bartoň v této souvislosti volal po uzákonění eutanazie. Bartošová tuto možnost okamžitě odmítla.

mp

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš