Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Český džihádista Honza? Krajský soud v Plzni rozhodl o vazbě prvního Čecha, který se chtěl spolčit s teroristy Islámského státu. Dělníkovi, který rád hrál počítačové hry, hrozí patnáct let za katrem

08.08.2016
Český džihádista Honza? Krajský soud v Plzni rozhodl o vazbě prvního Čecha, který se chtěl spolčit s teroristy Islámského státu. Dělníkovi, který rád hrál počítačové hry, hrozí patnáct let za katrem

Autor: Youtube, repro

Popisek: Islámský stát, ilustrační foto

Krajský soud v Plzni začátkem srpna rozhodl o stížnosti Čecha proti vazbě, kterou na něj uvalil 20. července Okresní soud Plzeň-jih kvůli podezření, že se chtěl přidat k teroristům organizace Islámský stát (IS). Verdikt nezveřejnil, nejdřív ho musí sdělit krajskému státnímu zastupitelství, obviněnému a jeho právníkovi. Po neveřejném zasedání to novinářům řekl mluvčí soudu David Ungr. Muž je obviněný z pokusu o teroristický útok, hrozí mu pět až 15 let vězení.

Pokud krajský soud vazbu potvrdil, zůstane obviněný ve vazební věznici v Plzni na Borech. Když ale vazbu zruší, musí podle informací médií krajský soud, a to i když ještě nebude mít napsané rozhodnutí, vydat okamžitě příkaz k propuštění z vazby. 

Vše za zavřenými dveřmi

„V tu chvíli je totiž rozhodnuto, byť to ještě není písemně vyhotovené,“ uvedl právník obeznámený s případem. Jakmile tedy věznice obdrží faxem příkaz, musela by muže okamžitě propustit. Aktuálnější zprávy se již do médií nedostaly.

Veškeré informace bude podle Ungra podávat Okresní soud Plzeň-jih, který rozhodl o vazbě, a verdikt doručí všem stranám. Advokát obviněného Vojtech Dragún z Plzně odmítl k případu poskytovat informace.

Místní obyvatelé neměli o jeho aktivitách tušení

Podle informací deníků Právo a Mladá fronta DNES je prvním zadrženým Čechem, který se chtěl stát bojovníkem Islámského státu, právě tentp 21letý muž ze Spáleného Poříčí, města s 2500 obyvateli na jihu Plzeňska.

Podle listů šlo o uzavřeného bezproblémového mladíka Jana S. bez kamarádů, který hrál počítačové hry. Vyučený strojař podle deníků pracuje ve firmě ve městě a bydlí tam s matkou a sestrou. Místní obyvatelé neměli o jeho aktivitách tušení, chodil z práce rovnou domů. Pro mladíka si policisté přišli předminulý týden ráno, když se vracel z noční směny.

Přiznal se turecké policii

Muž byl podle pondělního vydání týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Policie ho zpočátku vyšetřovala na svobodě.

Při zadržení měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k IS, napsal Respekt. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace