Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Topkaři v Plzni vítali americké vojáky v tričkách s portrétem knížete v číru. Když USA poslaly armádu na cizí území, nikdy tam nezůstala a netvrdila, že to patří jí, zaznělo na lávce

30.05.2016
Topkaři v Plzni vítali americké vojáky v tričkách s portrétem knížete v číru. Když USA poslaly armádu na cizí území, nikdy tam nezůstala a netvrdila, že to patří jí, zaznělo na lávce

Autor: TOP 09

Popisek: Vítání amerického vojenského konvoje.

REPORTÁŽ Necelá desítka zájemců o sledování konvoje amerických vojáků dorazila na „seřadiště“ na parkovišti druhého plzeňského obvodu, aby pak odjeli pod vedením předsedy plzeňské topky Ondřeje Ženíška vítat konvoj na lávce u Ejpovic.

Několik nadšenců pak ještě vydrželo zhlédnout druhou a třetí část konvoje. Celkově po dálnici z Rozvadova vjelo z Bavorska do České republiky přes 250 vozů armádní techniky Spojených států a necelých 450 vojáků. Celá kolona byla rozdělena do několika částí, aby nebyla komplikována doprava. 

Po stranách dálnice pak místy po trase průjezdu postávalo a fotografovalo zcela individuálně několik osob.

Tam “po vlastní ose“ dorazilo dalších pár obdivovatelů armádní techniky a několik studentů, takže celkový počet diváků se vyšplhal na necelou dvacítku. Sledovali tam první část konvoje, který čítal kolem 30 vozů.

Úspěšným obrázek z období volby prezidenta

Na parkovišti se již někteří příznivci „topky“ vybavili tričky s portrétem knížete v číru, úspěšným obrázkem z období volby prezidenty republiky. Jak bylo uvedeno v pozvánce, „… smyslem celé akce je vyjádření podpory našim spojencům v NATO a symbolické poděkování za to, co pro demokracii v Evropě za posledních sto let udělali. Důležité zvláště v dnešní době, kdy se i mnozí naši vrcholní političtí představitelé v čele s prezidentem více dívají s nadějí na východ a relativizují či zpochybňují naše spojenectví v rámci NATO,“ zněl apel plzeňské TOP 09.

„My jsme už v loňském roce, když tu projížděl konvoj americké armády kolem Plzně, tak jsme se zúčastnili takového přivítání nebo pozdravu, této spojenecké armády,“ uvedl předseda plzeňské regionální organizace Ondřej Ženíšek.

„A ze stejných důvodů jsme se rozhodli i tím, že mediální pozornost je nyní trochu nižší, přesto, že počet vozidel a vojáků je vyšší, než byl v loňském roce. Proto jsme se rozhodli, že to podnikneme znovu. Hlavním důvodem je určitě to, že jsem přesvědčený, že v této době je potřeba také jednou za čas vyjádřit svůj názor, umět poděkovat a pochválit toho druhého, a to je podle mne smysl této akce. Spojenecké armádě v rámci NATO, kde jsme rádi, alespoň tedy my, kteří jsme přišli, že můžeme být součástí tohoto bloku a poděkovat jim, pochválit je, protože občas to potřebuje i ten voják, aby vycítil podporu,“ řekl Ženíšek.

Za Evropu v míru

„Bezpečnostní situace v Evropě ukazuje, že NATO by bez americké armády nebylo zdaleka tak silné. Díky tomu jsme v Evropě neměli několik desítek let žádný vojenský spor, žádnou válku, takže z mého důvodu je to spíše záruka bezpečnosti a míru než nějaké provokování k další válce. To si musí spíše státy směrem na východ uvědomit, o co jim jde a já jsem nezaznamenal, že by armáda NATO nebo Spojených států v posledních desítkách let, že by vyloženě okupovaly území cizího státu. To se nikdy nestalo,“ upozornil podvědomě Ženíšek na anexi Krymu.“

Stalo se, že třeba z určitého důvodu poslali svoji armádu na území cizího státu, ale nikdy tam nezůstali a netvrdili najednou, že to patří Spojeným státům či Americe,“ uvedl na závěr Ženíšek.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace