Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Topkaři v Plzni vítali americké vojáky v tričkách s portrétem knížete v číru. Když USA poslaly armádu na cizí území, nikdy tam nezůstala a netvrdila, že to patří jí, zaznělo na lávce

30.05.2016
Topkaři v Plzni vítali americké vojáky v tričkách s portrétem knížete v číru. Když USA poslaly armádu na cizí území, nikdy tam nezůstala a netvrdila, že to patří jí, zaznělo na lávce

Foto: TOP 09

Popisek: Vítání amerického vojenského konvoje.

REPORTÁŽ Necelá desítka zájemců o sledování konvoje amerických vojáků dorazila na „seřadiště“ na parkovišti druhého plzeňského obvodu, aby pak odjeli pod vedením předsedy plzeňské topky Ondřeje Ženíška vítat konvoj na lávce u Ejpovic.

Několik nadšenců pak ještě vydrželo zhlédnout druhou a třetí část konvoje. Celkově po dálnici z Rozvadova vjelo z Bavorska do České republiky přes 250 vozů armádní techniky Spojených států a necelých 450 vojáků. Celá kolona byla rozdělena do několika částí, aby nebyla komplikována doprava. 

Po stranách dálnice pak místy po trase průjezdu postávalo a fotografovalo zcela individuálně několik osob.

Tam “po vlastní ose“ dorazilo dalších pár obdivovatelů armádní techniky a několik studentů, takže celkový počet diváků se vyšplhal na necelou dvacítku. Sledovali tam první část konvoje, který čítal kolem 30 vozů.

Úspěšným obrázek z období volby prezidenta

Na parkovišti se již někteří příznivci „topky“ vybavili tričky s portrétem knížete v číru, úspěšným obrázkem z období volby prezidenty republiky. Jak bylo uvedeno v pozvánce, „… smyslem celé akce je vyjádření podpory našim spojencům v NATO a symbolické poděkování za to, co pro demokracii v Evropě za posledních sto let udělali. Důležité zvláště v dnešní době, kdy se i mnozí naši vrcholní političtí představitelé v čele s prezidentem více dívají s nadějí na východ a relativizují či zpochybňují naše spojenectví v rámci NATO,“ zněl apel plzeňské TOP 09.

„My jsme už v loňském roce, když tu projížděl konvoj americké armády kolem Plzně, tak jsme se zúčastnili takového přivítání nebo pozdravu, této spojenecké armády,“ uvedl předseda plzeňské regionální organizace Ondřej Ženíšek.

„A ze stejných důvodů jsme se rozhodli i tím, že mediální pozornost je nyní trochu nižší, přesto, že počet vozidel a vojáků je vyšší, než byl v loňském roce. Proto jsme se rozhodli, že to podnikneme znovu. Hlavním důvodem je určitě to, že jsem přesvědčený, že v této době je potřeba také jednou za čas vyjádřit svůj názor, umět poděkovat a pochválit toho druhého, a to je podle mne smysl této akce. Spojenecké armádě v rámci NATO, kde jsme rádi, alespoň tedy my, kteří jsme přišli, že můžeme být součástí tohoto bloku a poděkovat jim, pochválit je, protože občas to potřebuje i ten voják, aby vycítil podporu,“ řekl Ženíšek.

Za Evropu v míru

„Bezpečnostní situace v Evropě ukazuje, že NATO by bez americké armády nebylo zdaleka tak silné. Díky tomu jsme v Evropě neměli několik desítek let žádný vojenský spor, žádnou válku, takže z mého důvodu je to spíše záruka bezpečnosti a míru než nějaké provokování k další válce. To si musí spíše státy směrem na východ uvědomit, o co jim jde a já jsem nezaznamenal, že by armáda NATO nebo Spojených států v posledních desítkách let, že by vyloženě okupovaly území cizího státu. To se nikdy nestalo,“ upozornil podvědomě Ženíšek na anexi Krymu.“

Stalo se, že třeba z určitého důvodu poslali svoji armádu na území cizího státu, ale nikdy tam nezůstali a netvrdili najednou, že to patří Spojeným státům či Americe,“ uvedl na závěr Ženíšek.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš