Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudní znalci ničí životy lidí. Žena z Plzeňska kvůli lživému posudku prohrála soud a ještě to musí zaplatit. Přitom šlo o jednoduché změření plochy, což lze snadno dokázat

26.05.2016
Soudní znalci ničí životy lidí. Žena z Plzeňska kvůli lživému posudku prohrála soud a ještě to musí zaplatit. Přitom šlo o jednoduché změření plochy, což lze snadno dokázat

Foto: ČT 24

Popisek: Plzeňský soud

KrajskéListy.cz minulý měsíc upozornily na kuriózní kauzu ženy, která se již šest let soudí o WC. Záhy poté, co jsme zveřejnili, že se soudní spor, týkající se zdánlivě banální věci, neúnosně vleče, byl vynesen rozsudek. Ten nejenže její žalobu zamítl, ale navíc ženu odsoudil, aby zaplatila několik tisíc korun za nepravdivý znalecký posudek. Ta se proto bude muset soudit znovu.

Připomeňme, že naše čtenářka se dostala do velmi nepříjemné situace, když ji společenství vlastníků připravilo o WC na chodbě domu, kde bydlí, pod záminkou, že jde o společné prostory.  Po marných výzvách, aby jí bylo  WC navráceno,  byla nakonec nucena podat žalobu. Soudní spor se táhl několik let a vzápětí poté, co jsme na něj upozornili, byt vynesen rozsudek.  Ten nejenže žalobu zamítl, ale navíc žalobkyni odsoudil k tomu, aby uhradila náklady žalované straně a rovněž náklady na zpracování znaleckého posudku.  A to přesto, že soudní znalec ve svém posudku uvedl nepravdivé údaje a byl písemně vyzván, aby svoji chybu napravil a posudek přepracoval dle skutečnosti. Ten ovšem na výzvu vůbec nereagoval a soudkyně nový znalecký posudek nepovolila. Oběti této kauzy tak nezbývá nic jiného, než podat novou žalobu, tentokrát na samotného znalce.  Jeho úkolem bylo přeměřit byt s chybějícím WC, jenže v posudku byly uvedeny rozměry, které neodpovídají skutečnosti, což lze naštěstí poměrně snadno a přesně dokázat kontrolním měřením. 

Čtěte také:

Došlo i na papaláše, nyní na vlastní kůži poznali, jak rozhodují české soudy. Dlouholeté spory ničí lidem životy; paní z Plzně je kvůli zmanipulovanému posudku ve svém vlastním bytě 6 let bez WC 

Ničí lidem životy!

Ačkoliv se o vážném problému se soudními znalci neustále hovoří, situace u nás se nezlepšuje, spíše naopak. Někdejší ombudsman Otakar Motejl jejich práci kritizoval již před deseti lety, když otevřeně přiznal, že znalci lidem ničí životy, ale jejich odpovědnost je téměř nulová. Není žádnou výjimkou, že se při soudních jednáních objeví několik posudků, které si navzájem protiřečí. Velmi časté jsou takové případy ve zdravotnictví. 

Čtyři posudky a jedna kauza

Jedním z nich je například kauza rumburské zdravotní sestry, která měla podle obžaloby zavraždit šest pacientů. Znalecký posudek, zpracovaný v rámci obhajoby, ale její vinu odmítl a díky tomu byla letos v lednu osvobozena.  Na žádost žalobce Stibora, který se proti překvapivému verdiktu odvolal, má být zpracován v pořadí již čtvrtý posudek. Je totiž přesvědčen, že znalci obhajoby nebyli objektivní a dostatečně profesionální. Naopak, právní zástupkyně Maršové tvrdí, že původní posudek obžaloby je hrubě nepravdivý. 

Zase Janoušek?

Naštěstí lze již nesolidní znalce postihovat a to dosti citelně, dokonce i odnětím svobody na několik let nebo pokutami a vyloučením ze seznamu soudních znalců. Letos se například policie začala zabývat případem dvou soudních znalců kvůli podezření,  že vypracovali účelové posudky ve prospěch  lobbisty Romana Janouška. Jejich posudky se zásadně lišily od revizního a policejního posudku. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
justice,