7 rad, jak se nenechat okrást! Podvodníci využívají naivitu seniorů
15.05.2013
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Celou příručku si můžete stáhnout na konci tohoto článku
Společnost Člověk v tísni připravila přehlednou brožurku, ve které popisuje několik základních způsobů, jakými se podvodníci nejčastěji snaží napálit seniory. Často nejde jen o předražené hrnce, ale o stovky tisíc korun. Proto by oblíbené a často se opakující případy měl znát každý. Příručka je dostupná online a brigádníci Člověka v tísni ji také budou rozdávat v ulicích Plzně.
Podepsal a nevěděl co. Teď platí cizí dluhy
Příručka nabízí kromě konkrétních rad i příběhy lidí, kteří doplatili na svoji neopatrnost a důvěřivost. Například 65letý Pan Antonín si přivydělával k důchodu drobnými pracemi na stavbách. Neměl pracovní smlouvu, nikdy se však nevyskytl sebemenší problém, a tak se tím netrápil. Jednou ho navštívil majitel stavební společnosti s tím, že se brzy chystá kontrola z inspektorátu práce, které bude třeba pracovní smlouvu doložit. Zaměstnavatel proto odvezl pana Antonína k notáři, kde podepsal nějaké listiny, které měly být pracovní smlouvou. Zanedlouho poté stavební společnost ukončila činnost a dala výpověď všem svým zaměstnancům.
Brzy nato se ve schránce pana Antonína začaly objevovat dopisy, ve kterých jej majitelé různých společností vyzývali k úhradě plateb za bývalého zaměstnavatele. S prvními žalobami panu Antonínovi došlo, že listiny, které u notáře podepsal, nebyly pracovní smlouvou, nýbrž něčím docela jiným. V současné době se s bývalým zaměstnavatelem soudí a celou věc šetří policie. Statisícové dluhy, které nezpůsobil, však již nyní musí splácet.
7 rad Člověka v tísni
V každé kapitole příručky naleznete na konci shrnutí a několik rad, jak se takovému riziku pokud možno vyhnout. Následující rady se týkají uvedeného příběhu pana Antonína:
1. Prověřujte si osoby, s nimiž vstupujete do právních vztahů. Informujte se na důsledky svého jednání.
2. Než cokoliv podepíšete, přečtete si to a nechte si dobu na rozmyšlenou.
3. Pokud něčemu nerozumíte, nestyďte se poradit.
4. Nikdy nejednejte pod nátlakem.
5. Pokud se vyskytne nějaký problém nebo nedorozumění, řešte jej, nedělejte „mrtvého brouka“.
6. Neodkládejte nepříjemná jednání nebo řešení problémů na poslední chvíli.
7. Nenavštěvujte cizí místa, kde se můžete ocitnout sami, bez pomoci.
Témat je celá řada. Příručku si můžete stáhnout přímo v tomto článku
Kromě toho se brožura věnuje dalším pěti tématům. Jsou to nebezpečné půjčky, exekuce, změny dodavatele energií, předváděcí akce a rizika bezmezné pomoci. U každého z témat autoři přidali příběh, příklady rizikového chování a možné následky.
Celou příručku si přímo zde můžete zdarma stáhnout ve formátu pdf.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.