Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeň naporcovala medvěda. Rozdala 308 milionů

07.05.2013
Plzeň naporcovala medvěda. Rozdala 308 milionů

Autor: czechtour.net

Popisek: Město Plzeň

Plzeň každoročně hospodaří s rozpočtem, který převyšuje pět miliard korun. Zastupitelé se v minulých dnech dohadovali o tom, na co zbylé peníze použijí. Opozice vše nazvala „porcováním medvěda", vládnoucí koalice občanských a sociálních demokratů zase tvrdí, že peníze půjdou na pokrytí potřeb města.

Hospodaření západočeské metropole minulého roku skončilo přebytkem a to ve výši 308 milionů korun. „Tento zisk se zasloužil především díky zlepšení příjmů a úsporám výdajů. Jde o nejvyšší zisk města za poslední roky," říká s nadšením ekonomický náměstek primátora Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Úspory do dalších let

Z peněz se ale rozhodně nebudou radovat například mateřské školy. Míst pro děti je v Plzni málo, za tři sta milionů korun by se jich mohlo postavit hned několik nových. Z uspořených milionů uvidí školky jen nepatrnou hrstku.

„Ta čísla jsou relativní. Vodárna na konci roku optimalizovala hospodaření a také si předplatila čtvrtinu nájemného. O to méně nám zaplatí za letošní rok," dodává Zrzavecký. Další věcí, která podle náměstka navýšila loňský přebytek, jsou účetní operace - tedy vratky DPH. „Ty jsou pro nás zajímavé u velkých investic. Začali jsme stavět například divadlo. Vratky jsou za 150 milionů korun, my je použijeme pro zvýšení fondu dalších dotovaných projektů," vysvětluje ekonomický náměstek s tím, že si město i díky tomu dělá úspory do dalších let.

Koalice obešla finanční výbor

Peníze z „naporcovaného medvěda" si rozdělí hlavně příspěvkové organizace města. Deset milionů půjde na provoz a investice do základních škol, milion na divadlo, půl milionu na technické vzdělávání a dalších půl milionů na problematiku související s gamblerstvím a alkoholem. „Šestatřicet milionů jsme uložili do rezervy, která se využije v případě nečekaných událostí jako jsou například obvyklé jarní povodně," dodává Zrzavecký.

Opozici, jak už je v politice obvyklou praktikou, „porcování medvěda" rozohnilo. Zejména TOP 09 kritizovala, že nic neprošlo finančním výborem, který by stanovil jak peníze využít. „Pořád se mluví o tom, že chybí peníze na projekt Evropské hlavní město kultury 2015. Přebytek měl být použit právě na některých z prioritních projektů EHMK," řekl Krajským listům místopředseda plzeňské TOP 09 Tomáš Jílek. „Pokud bychom dávali peníze jen na EHMK, zkrachovali bychom," oponoval Zrzavecký.

Na své si přišla ZOO i strážci zákona

Další peníze získala třeba zoologická zahrada a to ve výši 4,5 milionu korun na nový bazén pro tučňáky. Milion získal filmový festival Finále, milion korun také neziskový sport a další milion si utrhlo také regionální dobrovolnické centrum Totem, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. Další peníze si ukrojila i městská policie. Ta totiž nemá na placení přesčasů svých zaměstnanců.


Rozdělování zbylých finančních prostředků bude pokračovat i teď v květnu. Zastupitelé se chystají projednat závěrečný účet města, jehož součástí budou i přebytky všech deseti městských obvodů. Ty ale magistrát zpravidla vrací zpět do jejich rozpočtů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace