Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Plzeň naporcovala medvěda. Rozdala 308 milionů

07.05.2013
Plzeň naporcovala medvěda. Rozdala 308 milionů

Autor: czechtour.net

Popisek: Město Plzeň

Plzeň každoročně hospodaří s rozpočtem, který převyšuje pět miliard korun. Zastupitelé se v minulých dnech dohadovali o tom, na co zbylé peníze použijí. Opozice vše nazvala „porcováním medvěda", vládnoucí koalice občanských a sociálních demokratů zase tvrdí, že peníze půjdou na pokrytí potřeb města.

Hospodaření západočeské metropole minulého roku skončilo přebytkem a to ve výši 308 milionů korun. „Tento zisk se zasloužil především díky zlepšení příjmů a úsporám výdajů. Jde o nejvyšší zisk města za poslední roky," říká s nadšením ekonomický náměstek primátora Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Úspory do dalších let

Z peněz se ale rozhodně nebudou radovat například mateřské školy. Míst pro děti je v Plzni málo, za tři sta milionů korun by se jich mohlo postavit hned několik nových. Z uspořených milionů uvidí školky jen nepatrnou hrstku.

„Ta čísla jsou relativní. Vodárna na konci roku optimalizovala hospodaření a také si předplatila čtvrtinu nájemného. O to méně nám zaplatí za letošní rok," dodává Zrzavecký. Další věcí, která podle náměstka navýšila loňský přebytek, jsou účetní operace - tedy vratky DPH. „Ty jsou pro nás zajímavé u velkých investic. Začali jsme stavět například divadlo. Vratky jsou za 150 milionů korun, my je použijeme pro zvýšení fondu dalších dotovaných projektů," vysvětluje ekonomický náměstek s tím, že si město i díky tomu dělá úspory do dalších let.

Koalice obešla finanční výbor

Peníze z „naporcovaného medvěda" si rozdělí hlavně příspěvkové organizace města. Deset milionů půjde na provoz a investice do základních škol, milion na divadlo, půl milionu na technické vzdělávání a dalších půl milionů na problematiku související s gamblerstvím a alkoholem. „Šestatřicet milionů jsme uložili do rezervy, která se využije v případě nečekaných událostí jako jsou například obvyklé jarní povodně," dodává Zrzavecký.

Opozici, jak už je v politice obvyklou praktikou, „porcování medvěda" rozohnilo. Zejména TOP 09 kritizovala, že nic neprošlo finančním výborem, který by stanovil jak peníze využít. „Pořád se mluví o tom, že chybí peníze na projekt Evropské hlavní město kultury 2015. Přebytek měl být použit právě na některých z prioritních projektů EHMK," řekl Krajským listům místopředseda plzeňské TOP 09 Tomáš Jílek. „Pokud bychom dávali peníze jen na EHMK, zkrachovali bychom," oponoval Zrzavecký.

Na své si přišla ZOO i strážci zákona

Další peníze získala třeba zoologická zahrada a to ve výši 4,5 milionu korun na nový bazén pro tučňáky. Milion získal filmový festival Finále, milion korun také neziskový sport a další milion si utrhlo také regionální dobrovolnické centrum Totem, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. Další peníze si ukrojila i městská policie. Ta totiž nemá na placení přesčasů svých zaměstnanců.


Rozdělování zbylých finančních prostředků bude pokračovat i teď v květnu. Zastupitelé se chystají projednat závěrečný účet města, jehož součástí budou i přebytky všech deseti městských obvodů. Ty ale magistrát zpravidla vrací zpět do jejich rozpočtů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace