Premiér Bohuslav Sobotka sledoval práci s drony. Během své návštěvy Plzeňského kraje nemohl ignorovat ani téma uprchlíků, zašel i do laboratoře
09.11.2015
Foto: vlada.cz
Popisek: Premiér Sobotky se seznamuje s drony.
FOTOGALERIE V rámci pravidelných pracovních cest do regionů navštívil v úterý 3. listopadu 2015 předseda vlády Bohuslav Sobotka město Plzeň. Během dopoledne se setkal s primátorem a vedením města a prohlédl si městem zřizované organizace. Odpoledne se setkal se členy Rady Plzeňského kraje a zavítal na Západočeskou univerzitu. Má za sebou i zajímavou podívanou.
Uznání od hejtmana
Předseda vlády Bohuslav Sobotka v rámci pravidelných pracovních cest do regionů navštívil Plzeňský kraj. Premiér v regionu jednal s vedením města o výstavbě, rozvoji a financování dopravní infrastruktury, zkvalitňování veřejných služeb i aktuální situaci v oblasti migrační krize.
„Vláda pod vedením premiéra Sobotky je první vládou, která přispěla krajům na opravy silnic nižších tříd. Pro Plzeňský kraj tato podpora činila 415 milionů korun a na silnicích je to znát," uvedl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.
Pracovní cestu předseda vlády zahájil jednáním s radou města Plzně, kde byly hlavními tématy stavba městského okruhu a obnova záchytných zařízení pro uprchlíky. Poté premiér Sobotka navštívil moderní volnočasové centrum Dům digitálních dovedností, Masarykovu základní školu Plzeň a v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 také DEPO 2015.
V centru nových technologií
Dalším bodem programu bylo jednání s vedením Západočeské univerzity a výzkumným týmem Fakulty aplikovaných věd ZČU. Součástí fakulty je nové výzkumné Evropské centrum excelence NTIS – Nové technologie pro informační společnost. Premiér Sobotka se setkal s mladým týmem, který na NTIS působí. Tento tým letos získal osm zlatých medailí v soutěži na Massachusettském technologickém institutu v Bostonu.
Rektor Miroslav Holeček předsedovi vlády stručně představil vývoj univerzity, který označil za mimořádně šťastný pro rozvoj moderních oborů, jako je kybernetika, robotika či mechatronika. Zdůraznil spolupráci technických fakult s tuzemskými i zahraničními průmyslovými firmami. „Západočeská univerzita je připravena jako celek na příchod čtvrté průmyslové revoluce. To dokládá zejména fungující spolupráce technických a humanitních oborů a také možnost provádět špičkový aplikovaný výzkum ve čtyřech vědeckých centrech," uvedl rektor.
Premiér se zajímal o počet zahraničních studentů na ZČU a zdůraznil, že v době poklesu demografické křivky je rozvoj této oblasti pro vysoké školy velice důležitý. Prorektor pro studium Ladislav Čepička zmínil, že Západočeská univerzita se účastní vzdělávacích veletrhů ve světě, například v Brazílii, Číně či Vietnamu, a připravuje tzv. double degree programy se zahraničními univerzitami. Hovořilo se rovněž o problematice evropských fondů a nutnosti vytvořit příznivé podmínky pro příchod vědeckých pracovníků ze zahraničí.
Na závěr biologická laboratoř
Na závěr návštěvy si premiér Sobotka prohlédl laboratoř syntetické biologie na fakultě aplikovaných věd. Vedoucí laboratoře Daniel Georgiev ho seznámil s nedávným mimořádným úspěchem svého studentského týmu – získání osmi medailí na světové soutěži v Bostonu. Mladí vědci zde uspěli s nástrojem, který slouží pro diagnostiku dynamiky rakovinných buněk a umožňuje včas rozpoznat, kdy klasická rakovina přechází do fáze metastáz. Předsedu vlády tento projekt velmi zaujal a popřál badatelům hodně úspěchů při komercionalizaci jejich výzkumné činnosti.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš