Šedesátka vězeňských dozorců se dožadovala u nejvyššího soudu proplácení přesčasů. Jak plzeňští bachaři dopadli? Vedení věznice se zapotí
26.10.2015
Foto: policie.cz
Popisek: Vězení, ilustrační foto
Nejvyšší správní soud rozhodoval o nároku 58 dozorců Věznice Plzeň na proplacení přesčasových hodin služby. Vězeňská služba odmítla žalobcům službu přesčas proplatit, protože se mělo jednat o službu v důležitém zájmu služby.
Důležitý zájem nebo nedostatek pracovníků? Takhle by to nešlo
Takovou službu lze do limitu 150 hodin ročně nařídit bez nároku na proplacení poměrné částky služebního příjmu. Žalobci se bránili tím, že hodiny přesčasů jim byly nařizovány z důvodu systémového nedostatku služebních míst, tedy nikoliv v důležitém zájmu služby.
Krajský soud v Plzni jejich žalobě vyhověl s tím, že vězeňské službě se nepodařilo prokázat, z jakých konkrétních důvodů byly služby přesčas jednotlivým žalobcům nařizovány.
Věznice nemá pravdu, bachaři jsou na koni
Vězeňská služba se proti rozsudku krajského soudu bránila kasační stížností, kterou Nejvyšší správní soud jako nedůvodnou zamítl. Potvrdil tak svůj názor vyslovený již v souvislosti s proplácením přesčasových hodin příslušníků Policie ČR, že službu přesčas v limitu 150 hodin ročně lze nařizovat pouze ve výjimečných případech, které nebylo možné předvídat při rozvržení služeb na jednotlivé směny, jako je například náhlé onemocnění příslušníka.
Není však možné připustit, aby byl nařizováním služeb přesčas s odkazem na důležitý zájem služby řešen případný nedostatek služebních míst. „Vězeňská služba proto musí být schopna jednoznačně prokázat, o jaký konkrétní důvod přesčasu se u jednotlivých příslušníků jednalo. To se jí však v posuzovaném případě nepodařilo," uvedl Nejvyšší správní soud.
Hodnověrné prokázání nebo zpětné proplacení
Věc bude nyní znovu posuzovat vězeňská služba. Pokud se jí nepodaří hodnověrně prokázat, že žalobcům byly nařizovány služby přesčas pouze ve výjimečných případech představujících důležitý zájem služby, bude muset nároku žalobců na proplacení přesčasových hodin vyhovět.
Informace k rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 15. října 2015 může veřejnost nalézt pod sp.zn. 1 As 183/2015.

Věznice Plzeň.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš