Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozor! V Plzní začínají Slavnosti svobody, víme o nich vše

03.05.2013
Pozor! V Plzní začínají Slavnosti svobody, víme o nich vše

Autor: czechtour.net

Popisek: Město Plzeň

Military campy v centru Plzně, náměstí Republiky a okolní ulice vyzdobené jako v roce 1945, konvoj historických vozidel, setkání s válečnými veterány a spoustu dalšího. To je hrstka toho, co nabídnou letošní plzeňské slavnosti svobody, které začínají již 3. května.

„Hlavními lákadly jsou určitě military campy a nedělní velký konvoj historické techniky projíždějící městem. Opět přijedou váleční veteráni, kteří jsou v Plzni doslova celebritami," uvádí náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) s tím, že kempy vyrostou v Proluce pod náměstím Republiky, před Peklem a za obchodním centrem Plaza. Část sadového okruhu u Proluky se i v letošním roce promění v ulici z roku 1945.

Nevšední zážitek

„Každý se tak může alespoň na chvíli vrátit do doby osvobození a nasát tak atmosféru a život plzeňské ulice. Může tak prožít nevšední zážitek, o kterém můžeme slýchat z vyprávění nebo hodin dějepisu.Tentokrát ale v reálu," tvrdí nadšenci, kteří historickou ulici již po několikáté připravují. Tradičními plzeňskými hosty budou váleční veteráni, kteří Plzeň počátkem května 1945 osvobodili od německé nadvlády. „Jejich program mají v rukou jednotlivé kluby vojenské historie. Průvodce jim budou dělat opět plzeňští skauti," vysvětluje koordinátorka Slavnostní svobody Hana Reitspiesová.

Fanoušci military se mohou v rámci slavností těšit na výstavy zbraní, techniky nebo ukázky každodenního vojenského života. Populární kolona historických vozidel Convoy of Liberty vyjede na Klatovskou třídu v neděli v jedenáct hodin. „Představí to nejlepší z historické i současné vojenské techniky," vysvětluje Reinspiesová.

Vystoupí Miro Žbirka, Ivan Mládek nebo Taxmeni

V době vojenského průvodu nepojedou z Bor do centra tramvaje a na Klatovské třídě bude zastavena doprava. Poprvé při plzeňských Slavnostech svobody vystoupí na náměstí Republiky sedmičlenný Dixie Band, který je součástí USAREUR, tedy největšího orchestru a sboru americké armády mimo vlastní území Spojených států Amerických. Kromě sboru vystoupí i Miro Žbirka, Ivan Mládek nebo Taxmeni. Budou se promítat i filmy s válečnou tématikou. V amfiteátru za Plazou tak budou k vidění Tobruk, Lidice nebo Nickyho rodina.

„Činnost vojáků představí při interaktivním programu doplněném o výstavy, přednášky a ukázky výcviku," upřesňuje Hana Reitspiesová. Slavnosti svobody budou zakončeny v pondělí odpoledne u pomníku Díky Ameriko! na Americké třídě.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace