Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeňští politici řeší sekání orobince. Trápí je vydatná aktivita divokých prasat, která ohrožují obyvatele. Tohle by mohla být stopka

19.10.2015
Plzeňští politici řeší sekání orobince. Trápí je vydatná aktivita divokých prasat, která ohrožují obyvatele. Tohle by mohla být stopka

Foto: Dezidor/Wikimedia Commons

Popisek: Prase divoké.

Plzeňští radní souhlasili s poskytnutím částky 36.300 korun z Fondu životního prostředí města Plzně na posekání orobince v oblasti Luční potok na Valše. Doufají, že tak zastaví nežádoucí aktivitu divokých prasat. Konšelé se na posledním jednání zabývali více přírodními tématy. Například souhlasili s další podporou monitoringu ovzduší.

Prasata ohrožují bezpečnost obyvatel

O peníze na seč požádal třetí městský obvod. Cílem je  odstranění porostů na pozemcích, na nichž se v posledních letech na podzim a v zimě zdržují skupiny divokých prasat. Skupiny nebo i jednotlivé kusy zvířat pak migrují po okraji bytové zástavby a poškozují pozemky v zastavěném území, také ohrožují bezpečnost občanů Valchy. Uvolnění peněz musí ještě schválit zastupitelé.

„Pozemky jsou v územním plánu vedeny jako travní porosty a jsou zařazeny do územního systému ekologické stability. Jedná se o typický mokřadní porost, kde se střídá porost vrby, osiky a luční porosty s porostem orobince neboli mohutnou trávu rostoucí zpravidla na zamokřených místech, která často vytváří rozsáhlé monodominantní porosty s výškou půl metru až tři metry,“ informoval o této lokalitě náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

Na základě poskytnuté dotace dojde k posekání plochy o rozloze zhruba 1,6 hektaru. Zásahem se zlepší ekologická stabilita lokality a potlačí se migrace skupin divokých prasat tímto územím. Komise životního prostředí Rady města Plzně podpořila projekt v plné výši.

Radní souhlasí s další podporou monitoringu ovzduší

Rada města Plzně také souhlasila s poskytnutím příspěvku ve výši 193.770 korun Správě informačních technologií města Plzně na projekt nazvaný Měření spadového prachu na území města Plzně. Tato městská příspěvková organizace zajišťuje provoz stanic monitoringu ovzduší pro potřeby Českého hydrometeorologického ústavu a Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně. Výsledky měření jsou zveřejňovány prostřednictvím webových prezentací široké veřejnosti a zejména občanům žijícím na území města Plzně. Poskytnutí příspěvku budou ještě schvalovat zastupitelé.

„Z peněz, které uvolníme z Fondu životního prostředí města Plzně, zajistí Správa informačních technologií zachování kontinuity dat s dosud provedenými historickými měřeními čistoty ovzduší na území města Plzně,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

Monitorují se i okrajové části

Monitorování ovzduší se na území Plzně provádí na více než desítkách míst, a to nejen v centru města, ale i v jeho okrajových částech, jako jsou například Litice nebo Černice. Už v závěru 50. let 20. století se začala sledovat takzvaná spadová prašnost, a to na pěti místech.

Postupně se počet míst měnil, například v roce 1965 dosahoval maxima 67 míst, před rokem 1985 zhruba 55 míst a v závěru 20. století 39 míst. Informace o aktuálním stavu ovzduší jsou zveřejňovány na webu města Plzně a portálu Odboru životního prostředí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš