Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Další pochybné výběrové řízení v Plzni. Kriminalisté řeší popelnice

02.05.2013
Další pochybné výběrové řízení v Plzni. Kriminalisté řeší popelnice

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Boj o odpad zuří v Plzni.

Doslova boj o odpad. K tomu dusno, nervozita a policejní vyšetřování. To všechno provází vypsané výběrové řízení na svoz komunálního odpadu v Plzni. Podle některých přihlášených firem je celé řízení ovlivněno shůry.

Pomyslný pohár přetekl na počátku dubna, kdy deník Právo uvedl, že získal výpis z e-mailové korespondence z roku 2010. Elektronická pošta má dokázat, že ředitel společnosti Plzeňské komunální služby Petr Baloun, která výběr svozových firem organizuje, a plzeňský zastupitel za ODS David Šlouf zvýhodňovali v jednom z minulých výběrových řízení jednoho ze zájemců. Měli s ním navíc domlouvat i celý průběh právě vypsaného řízení.

Nečekal jsem, že odstoupí, říká člen TOP 09

Jak Baloun tak Šlouf ale nařčení ihned odmítli. „Zpochybňuju věrohodnost celého dokumentu. Podal jsem trestní oznámení," nechal se slyšet šéf Plzeňských komunálních služeb Petr Baloun. A podobně mluví i zastupitel David Šlouf. „E-mail jsem nepsal. Se zakázkou jsme nic společného neměl. Je to absurdní a nesmyslné," uvedl. Údajná manipulace s výběrovým řízením rozpálila opoziční zastupitele. Ti žádali okamžité odstoupení šéfa komunálních služeb a to do doby než se záležitost vyjasní. Vedení města to odmítlo.

„Pro mě bylo hlavní, že Petr Baloun podal sám trestní oznámení a je připraven se očistit. Nemám důvod mu nevěřit," prohlásil primátor Martin Baxa (ODS). „Neočekával jsem, že skutečně odstoupí. Prozatím se tady nikdy dříve vážné podezření neobjevilo," řekl Tomáš Jílek z opoziční TOP 09.  "Probíhá vyšetřování, nebudu se k tomu dále vyjadřovat. Pro mě je směrodatné, co řekne policie," řekl Krajským listům.cz Baloun.

Informace o podezřelých e-mailech, mohou být důsledkem konkurenčního boje firem

V současné době probíhá v západočeské metropoli už třetí výběrové řízení na svozové firmy, první dvě byly kvůli námitkám uchazečů zrušeny. I proto to současné i kvůli nařčení z nekalého jednání bedlivě sleduje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Navrhuji, aby bylo celé výběrové řízení zastaveno," řekl při jednání bývalý primátor a současný zastupitel za uskupení Občané.cz Pavel Rödl. To se však nestalo.

Informace o podezřelých e-mailech, mohou být důsledkem konkurenčního boje firem, které chtějí zakázku získat. „Pokud město vybere firmy na svoz odpadu, mohou později čelit podezření, že se účastnily jakýchkoliv neplech," dodává Pavel Rödl. Do sporného výběrového řízení se přihlásilo šest zájemců. Byla uzavřena jejich kvalifikace a je připravena kompletní dokumentace pro druhé kolo výběru. "Teď teprve nastane cenová válka," řekl již dříve Baloun s tím, že výběr bude ukončen ještě letos. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je o všech krocích informován a zatím neshledal žádnou vadu. 

Po výběru svozových firem vznikne v Plzni vyhláška, která změní současný systém svozu odpadu ve městě. Majitelé budov si už nebudou muset domlouvat ceny sami se svozovými firmami, ale budou za odvoz platit městu a to bude celý systém v podstatě řídit.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace