Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Aby se vlk nažral a koza zůstala celá... Víme, jak dopadlo jednání kvůli uprchlíkům. Sešel se náměstek Chovance a starostové

27.07.2015
Aby se vlk nažral a koza zůstala celá... Víme, jak dopadlo jednání kvůli uprchlíkům. Sešel se náměstek Chovance a starostové

Foto: Václav Fiala

Popisek: Vrátnice zařízení v Balkové.

Se starosty všech sedmi dotčených obcí kolem uprchlického tábora v Balkové na samém výběžku Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje se poprvé setkali zástupci Ministerstva vnitra v čele s jeho prvním náměstkem Jiřím Nováčkem. Představitelé obcí ocenili, že s nimi resort začíná komunikovat.

Podle starosty Tisu u Blatna, Jana Křepelky, se – až na jednoho starostu, který byl kategoricky proti zprovoznění střediska – ostatní shodli, že z projektu sice nejsou nadšeni, ale vzhledem k tomu, že jde o usnesení vlády, které jde nad rámec dotčených obcí, mohou být všichni rádi, že se začíná komunikovat.

Začíná se komunikovat. Zatím bez občanů

„Získali jsme oficiálně nové informace – Balková se zatím nebude otevírat, půjde o zálohu, protože na ni ještě nejsou vyjednány finanční prostředky,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz starosta Tisu u Blatna. „Je to tedy v rámci přípravy a bude se postupovat podle toho, jaké bude množství uprchlíků na našem území. Pro případ, že se zařízení otevře, jsme byli informování o zajištění bezpečnosti, tedy o navýšení počtů příslušníků policie a ostrahy. Posíleno bude místní oddělení policie i okolní služebny. A areál bude technicky zajištěn.“ V Balkové bude podle starosty Křepelky také vysoký plot, aby bylo zajištěno, že se uprchlíci  nedostanou mimo tábor. „Termín nikdo přesně neuvedl, protože práce ještě nejsou vyjednané a stejně tak finanční prostředky, které budou kolem 50 milionů korun.“

„Spokojeni jsme byli s tím, že jsme dostali konkrétní informace, protože to této doby jsme neměli informace žádné, jen útržky z médií. Pokud bude něco nového, Ministerstvo vnitra přislíbilo, že nás bude kontaktovat; a v případě našeho požadavku, přijedou zástupci vnitra a policie i na veřejná setkání s občany. Se starosty okolních obcí jsme se dohodli, že zatím nebudeme dělat veřejná setkání a jednotliví starostové budou informovat občany osobně,“ zhodnotil schůzku starosta Tisu u Blatna, Jan Křepelka.

Problematická dostupnost policie i lékaře

Jak se naší redakci podařilo zjistit, v současné době je nejbližší služebna policie ve dvacet kilometrů vzdálených Kralovicích v Plzeňském kraji, zhruba stejně daleko je ve Žluticích na Karlovarsku. V Ústeckém kraji je nejblíže „mikroslužebna“ s jedním policistou v obci Kryry a větší pak je v Podbořanech. To se rovněž týká záchranné služby; výjezdová pohotovost není ani v nedalekém Lubenci, natož například v Chyši.  Podle neoficiálních informací si lidé z těchto míst raději dojedou do krajské nemocnice do Karlových Varů, vzdálené přes třicet kilometrů, než do hůře přístupného Žatce.

Místní lidé upozorňují na absenci hlídek Policie ČR a velmi špatnou dostupnost – zvláště v zimě – lékařské péče. Zákonem daný dojezdový čas prý nemůže na úzkých, špatně průjezdných a nekvalitních silnicích žádná rychlá záchranná služba zvládnout. „To je pak jedině na vrtulníku – nebo se domluvit s veterinářem,“ řekla nám kysele jedna ze starších obyvatel tohoto „bermudského čtyřúhelníku“ který je podle místních handicapován hlavně tím, že je na položen na hranicích jednotlivých krajů a „za humny“ je vždy už „demarkační linie“ jiného kraje. To redaktor ParlamentnichListu.cz může z vlastní zkušenosti potvrdit: při cestě z Žihle přes Blatno a Tis vyjedete z Plzeňského do Ústeckého kraje, ale po pár kilometrech se tam zase vrátíte, abyste pak následně vjeli na Karlovarsko. Handicap tohoto „čtyřmezí“ se podle některých bezpečnostních odborníků může stát problémem v případném krizovém řízení.

Podle kategorických slov náměstka hejtmana Plzeňského kraje a zastupitele dotčené obce Žihle, Ivo Grünera, musí být prvotně vyřešeny bezpečnostní otázky, aby riziko bylo co nejmenší.

Honem honem aneb „O vlku a o koze“

Někteří zástupci obcí kolem Balkové –  a nikoliv starostové – zmiňují „mimo záznam“ skutečnost, že jednání se starosty probíhá nahonem, ve zvláště nevhodném termínu prázdnin a dovolených, a je téměř zázrak, že se všichni zúčastnili. „Dělá to na mne dojem: aby se, jak se říká, vlk nažral, a koza zůstala celá. Diskutovat s obcemi, které stejně neovlivní, co se bude za jejich humny dít, a pak je třeba postavit před hotovou věc,“ řekl nám jeden z místních radních. „Ty miliony, to je rozpočet několika obcí dohromady,“ zděšeně uvedl jiný.

Situaci kolem uprchlického tábora Balková, jehož historie sahá do osmdesátých let minulého století a minulého režimu, kdy tu bývala škola v přírodě pro děti ze severních Čech a místo pro letní tábory a po revoluci útočiště běženců z bývalé Jugoslávie a naposledy pak objekt, kde se cvičili policejní psi, budeme samozřejmě dále sledovat.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš