Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Plzeňská práva stále bez akreditace. Fakulta má potíže s pedagogy

19.04.2013
Plzeňská práva stále bez akreditace. Fakulta má potíže s pedagogy

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Práva v Plzni

Tak ani tentokrát to plzeňským právům nevyšlo. Akreditaci fakulta zatím nezískala. A ani nezíská, pokud děkanát nedodá zpřesňující údaje o zahájených habilitačních řízeních vysokoškolských pedagogů.

Až v červnu by se plzeňská právnická fakulta měla dozvědět, zda může fungovat i po letních prázdninách. Současná akreditace je totiž platná pouze do podzimu. Jenže nejistota sžírá jak studenty, tak vedení fakulty. Navíc to podle Akreditační komise ČR pochybilo, když nedodalo zpřesňující informace. I to je prý jeden z hlavních důvodů, proč komise tento týden nerozhodla, a "problém" odsunula o další dva měsíce.

Jádro současného sporu mezi fakultou a akreditační komisí je nutné hledat v kvalitě vyučujících. Komise totiž po škole požaduje, aby doložila, kolik pracovníků zahájilo habilitační řízení a zejména, aby fakulta specifikovala kde konkrétně.

Kde dělají habilitaci?

To kromě děkana Jana Paulyho potvrdil i tajemník akreditační komise Jiří Smrčka. „Požádali jsme Západočeskou univerzitu o zpřesnění údajů, neboť ty nyní předložené neodpovídaly skutečnosti," konstatoval novinářům. "K 31. březnu mělo být zahájeno devět habilitačních řízeních, ani jedno není ale zahájeno."

V zápise  komise doslova stojí: „Akreditační komise požaduje doložit skutečné naplnění tohoto závazku s uvedením vysoké školy, fakulty a oboru, kde byly přihlášky k habilitačnímu řízení podány."

Děkan Jan Pauly pochybení přiznal, avšak s odkazem, že je obtížné říci, kdy habilitační žízení budou zahájena. Navíc vše je prý v jednání. Na plzeňských právech by podle děkana do dvou let mělo celkem habilitovat čtrnáct lidí.  

Komise chce plzeňským právům udělit akreditaci až poté, kdy bude mít jistotu, že na škole je vytvořen kmen kvalifikovaných pedagogů, tedy akademických pracovníků.

Budou přijímačky?

Od rozhodnutí akreditační komise se odvíjí i konání přijímacích zkoušek. Pokud komise akreditaci udělí v půli června, podle děkana Jiřího Paulyho by fakulta zkoušky ještě stihla uspořádat, aby mohla od zimního semestru vyučovat na magisterském oboru.

Plzeňská práva už loni nesměla do magisterského stupně přijímat nové studenty. V současnosti v tomto stupni studuje více než tisíc studentů, někteří z nich končí letos. Ostatní žijí v nejistotě, jak to bude s fakultou dál a zda vůbec na ní dostudují.

Problémy s fakultou jsou od konce roku 2009. Tehdy začala aféra s tzv. rychlostudenty, kteří opsali bakalářské práce. V roce 2011 navíc začali z plzeňských práv odcházet nejlepší profesoři a fakulta se tak dostala do personálních potíží. K tomu v roce 2012 škola přišla o možnost udělovat titul JUDr.

Radim Holinger

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace