Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

USA potřebují vyvážet zbraně a Evropa je ideální. Až se Rusko přeorientuje jinam, to teprve uvidíme, varuje plzeňský komunistický poslanec Valenta

30.06.2015
USA potřebují vyvážet zbraně a Evropa je ideální. Až se Rusko přeorientuje jinam, to teprve uvidíme, varuje plzeňský komunistický poslanec Valenta

Foto: Archiv JV

Popisek: Jiří Valenta, plzeňský poslanec KSČM

ROZHOVOR Další sankce na Rusko, další americké zbraně do Evropy. Jak to vše dopadne? Míchá někdo smrtelný koktejl pro starý kontinent, který bude završen masou uprchlíků? V obsáhlém rozhovoru odpovídá na otázky ParlamentníchListů.cz poslanec a zastupitel Plzeňského kraje Jiří Valenta (KSČM).

Jaký máte názor na prodloužení sankcí vůči Rusku až do ledna příštího roku?

Prodloužení sankcí je politicky neodůvodnitelným až nesmyslným krokem a také poměrně nadbytečným ekonomickým opatřením, které bude i nadále vyvolávat četné rozepře a sváry mezi státy a také interní spory v politických strukturách jednotlivých členských zemí EU. Demonstrace jakési vlastní „politické pravdy“ takovýmto „sankčním“ způsobem je zcela nevhodná a má zejména přímý negativní hospodářský dopad na země EU. Obávám se v tomto smyslu, že při prodloužení sankcí již dojde k dlouhodobějšímu posunu a orientaci Ruska na jiné trhy, než jsou ty naše, evropské. Bohužel! A primárně deklarovaný důvod vzniku hospodářského embarga a jeho požadovaný politický efekt se tak zcela protismyslně a poměrně jednoznačně ekonomicky obrátí proti jeho osnovatelům. Budeme tak postiženi všichni.

Mluví se o tom, že USA by měly do Evropy přesunout více těžkých zbraní, dokonce se hovoří o jaderných. Co tomu říkáte?

Podle dostupných informací by  mělo snad jít o těžkou techniku, tanky a obrněné vozy pro pět tisíc vojáků, o zbraních jaderných se zatím hovoří pouze jaksi „mezi řádky“, ale nedělám si žádné iluze, že tento arzenál tu zde již stejně je. Způsob „zajišťování bezpečnosti“ vojenských partnerů americkým dozbrojováním považuji za velice krátkozraký a přirozeně také za velice nebezpečný. Spoléhám v tomto ohledu doposud na racionalitu myšlení zainteresovaných vojenských velmocí, zejména tedy USA a Ruska, které by si měly jasně uvědomit, že při oboustranném použití jaderných zbraní by v jakémkoliv konfliktu nejspíše nebylo ani vítěze. Také se v této souvislosti domnívám, že ve Spojených státech nyní dochází k výrazné nadprodukci zbraní a zbraňových systémů, a to v souvislosti s válečnými operacemi, které „světový jestřáb a četník“ po planetě vedl a vede, a tento přebytečný arzenál je třeba nyní také někam umístit, aby americký zbrojní průmysl mohl „jet stále naplno“ i dále. Prostě jde o projevy imperialismu v celé jeho nahotě, tak jak to popisuje odborná politologická literatura!

Kyjev odřízl Donbas od zásob. Myslíte si, že se obyvatelé východní Ukrajiny dobrovolně vrátí k ukrajinské vládě?

Zcela jistě nevrátí a čistě subjektivně se v tomto ohledu také domnívám, že jsou rozhodnuti ve svém spravedlivém boji vytrvat až do konce. Víra v lepší a spravedlivější život a také současnost bez projevů nenáviděného fašismu je stále „drží nad vodou“ a nutí je stále a opět nasazovat vlastní životy. Vážím si jich! Odříznutí od zásob je ale také mimo jiné externím projevem toho, kam až je kyjevská vláda schopna zajít v občanské válce vedené proti významné části vlastních občanů, prostě ukazuje, co jsou představitelé země vlastně zač.

Na západní Ukrajině se začínají také objevovat tendence k federalizaci. Rusíni by se viděli spíše s Poláky, Slováky, Maďary a Rumuny – i přes historické souvislosti – než s Kyjevem. Ukrajinská vláda hovoří o tom, že jsou podporováni Putinem...

K této otázce mohu připojit pouze své částečně neinformované stanovisko. Přes současný mediální filtr a informační bariéry v ČR a celé EU se nelze dostat k relevantním informacím nutným k vytvoření plně objektivního názoru. Federalizaci Ukrajiny podporuji, mohla by ty nejvýznamnější třecí plochy současnosti alespoň částečně obrousit. Nejsem sice jednoznačně pro štěpení dříve homogenních státních útvarů, ale svobodné většinové vyjádření jakéhokoliv etnika či národnostní skupiny, tedy právo na sebeurčení, považuji v tomto ohledu za primární. To slůvko „svobodné“ ale ještě podtrhuji, vzpomeňme, jak nám právě to „svobodné rozhodnutí občanů“, tedy referendum, bolestivě chybělo, když nám společný stát se Slováky necitlivě rozervaly politické kliky navázané na Václava Klause a Václava Havla, a tím naši pozici v naopak sjednocující se Evropě do budoucna účelově oslabily. Zcela jistě bychom dnes hráli se společným státem Čechů a Slováků v EU jinou a také mnohem důstojnější roli.

Na Petrohradském fóru Vladimir Putin dohodl plynovod s Řeckem a Německem, mimo území Ukrajiny. Státy jižní Evropy potřebují plyn i ropu a zdá se, že ruská vláda má k nim, ostatně obdobně jako k Německu, jiný přístup. Začíná období, kdy si každý člen EU začne více hrát na sebe ve snaze zajistit si své surovinové a energetické zdroje? Vždyť Maďarsko bude stavět atomovou elektrárnu právě v kooperaci s Moskvou.

Některé členské země EU si začínají stále více uvědomovat, že aktuální politický trend se zřetelným kurzem k postupnému vytvoření evropského superstátu nemusí být pro ně výhodný, spíše naopak. A to je právě živnou půdou pro individuální řešení vlastních a často poměrně specifických hospodářských potřeb. Centrální plánování a organizace státních celků z vyšší evropské úrovně se zcela neosvědčily ani v dobách RVHP a neosvědčují se už vůbec nyní. Nesmyslné direktivy stále více blokují či alespoň „sypou písek do soukolí ekonomik“ jednotlivých členských zemí EU, které se tak zcela přirozeně snaží svými individuálními přístupy jejich negativní dopady zminimalizovat.

Přes všechny kontakty na Čínu, jihoamerické země, případě jižní Afriku nebude mít Putinova vláda nedostatek peněz vzhledem k omezování obchodu se západní Evropou, případně Amerikou?

Co se týče Ruska, každý jistě dobře ví, že jde o zemi s rozsáhlými surovinovými zdroji a možnostmi. Je jen otázkou času, kdy se Rusko naučí tyto své zásobárny efektivně využívat a jejich produkty dostatečně vyvážet a optimálně zpeněžovat. Snažme se v tomto ohledu, abychom nebyli potom my sami na listině jakýchsi ruských hospodářských sankcí, neboť zmiňované suroviny jsou pro rozvoj lidské populace již zcela nezbytné a ne každá část naší planety s nimi dostatečně disponuje. Myslím, že právě například Čína si to, při svém extrémně rychlém hospodářském růstu, dostatečně uvědomuje a uvědomovat bychom si to měli začít i my. Tím samozřejmě nechci říci, že bychom se měli stát automaticky jakýmisi názorovými vazaly Ruska, i v tomto ohledu je třeba používat zdravý rozum a nutnou míru. Ostatně jako všude a při všem!

Pojďme k uprchlíkům. Blíží se evropský summit, kde se budou řešit kvóty. Budeme si stát stejně jako třeba Polsko nebo Maďarsko na svém, nebo Sobotkova vláda podlehne tlaku? Jak vidíte vývoj a myslíte si, že případné záchytné tábory v severní Africe jsou všespasitelné?

To je velice složitá otázka. Možnost kvótního přidělování samozřejmě odmítám, šlo by nejen o další nepřípustný zásah do již tak omezené suverenity země, ale také o nastartování destrukčního procesu celého našeho sociálního systému. A tento systém se jeví jako nedostatečný již i ve vztahu k vlastním jeho tvůrcům a přispěvatelům, tedy samotným občanům ČR.  Kvóty mají podle mého názoru sloužit k ukotvení migrantů v jednotlivých zemích, protože každému myslícímu člověku je jasné, že tam, kde běženci nemají doposud vytvořeny rodinné, náboženské či jiné struktury, a ty mají zejména v ekonomicky silných zemích, zůstávat nebudou. A to je doposud a naštěstí i případ ČR a nenechme si tento relativně ještě přijatelný stav nikým změnit. Nejsem si však jist, zda dlouhodobé loutkové zastoupení naší země v rozhodujících orgánech EU dokáže ještě něco ve prospěch svých občanů vůbec prosadit. Co se týče záchytných táborů, ty vidím jako nutné a potřebné, nikoliv, jak píšete, za samospásné. Divím se v tomto ohledu také, že s běženci také výrazněji nepomáhá Evropě hlavní viník této nové vlny migrace, světový agresor číslo jedna, který za poslední desítky let dokázal spolehlivě rozvrátit mnohé doposud homogenní a funkční státní systémy v rozličných světových destinacích.

Říká se o nás, Češích, že jsme xenofobní a rasističtí. Jak to vidíte vy? Přistoupí nakonec vláda k „volání lidu“, nebo bude vysvětlovat, případně mlčet a uprchlíků bude přibývat... Byl byste pro případné nasazení naší armády na jižní hranici Unie coby vojenské posily Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (FRONTEXU)?

Zmiňované xenofobie a rasismus  jsou v tomto ohledu pouhou účelovou nálepkou či jakýmsi fíkovým listem dnešních dní, chcete-li tvůrců a zastánců kvót, kterými se snaží narušit, rozmělnit a účelově zerodovat suverenitu v procesu rozhodování jednotlivých zemí, a to v tak zásadní otázce, jako je příliv obrovské masy uprchlíků. Těchto běženců může být, alespoň podle odhadů zástupců Ministerstva vnitra až k padesáti milionům. ČR i doposud přijímala k pobytu na svém území stovky žadatelů o azyl, takže ta nálepka xenofobie či rasismu je také z tohoto důvodu falešná. V otázkách vysílání českých vojáků do zahraničních bojových misí jsem doposud zcela jasně negativně vyhraněn, v případě jejich nasazení v rámci FRONTEXU bych byl ochoten tuto otázku, a to v prokazatelném zájmu občanů naší země, diskutovat.

Na Slovensku proběhla velká, početně poměrně silná demonstrace proti uprchlíkům, kde se sešli extremisté z nejrůznějších stran a bojůvek. Čeká toto i naši republiku? Nebudou tyto – a nové strany – mít stále větší preferenci?

Domnívám se, že ano! A nelze se ani divit, nečinnost české exekutivy a částečně i legislativy při jasně odůvodněném podezření z následného poklesu kvality života, už tak u nás nedostatečné, běžně mohou potom nahrazovat občanské protesty. Ty také mívají různý charakter a formu. Často formu nepřijatelnou a kontraproduktivní, ale tak to již v lidské společnosti chodí od jejího vzniku. Ne každý z nás dokáže přemýšlet a potom efektivně jednat, část z nás bohužel přistupuje nejen k řešení společenských problémů i způsobem opačným, nejprve unáhleně jedná a potom až přemýšlí. Velmi bych však váhal označovat všechny účastníky občanských protestů proti migraci za extremisty, tak jak se to nyní snaží vyjevovat některá naše média.

Co říkáte aktivitě ministra vnitra Milana Chovance k posílení policejních složek v krajích sousedících se Slovenskem a Rakouskem a vyhlášení mimořádných opatření k záchytu uprchlíků? Není to více či méně populistické gesto, protože běženců bude bezesporu přibývat a spíše bychom si měli šetřit síly?

Myslím, že to je skutečně jedna z mála racionálně pojatých snah české exekutivy, která nemusí být jen deklarovaná a následně již nenaplněná, tak jak se s tím setkávám ve svém politickém životě u této vlády velice často. Česká pomoc by mohla alespoň částečně zmírnit negativní dopady doposud nekontrolovatelného přílivu uprchlíků. Tímto způsobem použité síly lze v dnešní době přirozeně, v případě potřeby či změně situace, velice rychle redislokovat tam, kde by jejich uplatnění mohlo být pro nás všechny prospěšnější.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš