Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Strach z uprchlíků? Takto mluví šéf azylového dumu v Plzni

27.06.2015
Strach z uprchlíků? Takto mluví šéf azylového dumu v Plzni

Autor: Archiv DG

Popisek: Vedoucí azylového Domu sv. Františka Městské charity v Plzni Džemel Gärbani

ROZHOVOR Džemel Gärbani pracuje jako vedoucí azylového Domu sv. Františka Městské charity v Plzni. V rozhovoru uvedl, že se neobává, že by případní azylanti ohrozili kapacitu sociálních služeb v krajském městě, ale na druhé straně jako řada dalších volá po zpřísnění imigračních procesů na jihu Evropy.

Dům svatého Františka, kde jste vedoucím, poskytuje služby pro lidi v nouzi,  je tedy azylovým domem? Kolik zde máte v současné době klientů a v jakých jsou věkových kategoriích?

Kapacita našeho azylového domu je 16 lůžek, v současné době máme plně obsazeno. Většina našich klientů je ve věku přes padesát let.

Věčným problémem je samozřejmě financování. Ředitel plzeňské Charity hovoří o neustálém podfinancování, respektive jak těžko se peníze shánějí.

Ano, to je pravda. Problémem je především dotační systém, který nebývá víceletý a podmínky se každý rok mírně mění.

Neobáváte se případného přílivu běženců či imigrantů, kteří by byli k vám zařazeni? Určitě by to minimálně zásadně narušilo zavedený denní rytmus – nebo jste na náhlé případy připraveni?

Toho se neobávám, protože naše zařízení je určeno pouze pro občany České republiky, případně občany Evropské unie a žádný příliv uprchlíků na tom nemůže nic změnit.

Pocházíte z bývalé Jugoslávie?

Narodil jsem se v Karlových Varech a od narození mám českou národnost a také československé, respektive české občanství. Pouze můj otec byl občanem bývalé Jugoslávie.

Pozorujete na sobě určitý odstup, který k vám někteří Češi mohou mít? Jsme xenofobní národ, jak nám někdy říkají?

Obvykle nic takového nepozoruji.

Říká se, že by podobné stacionáře a domy měly být vzhledem ke stárnutí naší populace i v menších obcích. Jaký na to máte názor?

Osobně si myslím, že ano, a předpokládám, že vývoj půjde i tímto směrem.

Co říkáte na určitou hysterii kolem uprchlíků? Je zapotřebí rozdělovat ty, kteří jdou za lepším ve smyslu ekonomickém, a těmi, kteří utíkají, protože jsou aktuálně ohroženi na životech?

Rozhodně jde o vážný problém, kterým se musejí státy Evropské unie seriózně zabývat. Rozlišování mezi tím, zda jde o ekonomické uprchlíky či takové, kteří jsou ohroženi na životech, považuji za jednu ze základních věcí, ale tím nejdůležitějším je podle mého názoru důsledné a odpovědné střežení hranic ze strany států, jako jsou Řecko nebo Itálie, a nastavení účinného systému navracení ekonomických uprchlíků.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace