Strach z uprchlíků? Takto mluví šéf azylového dumu v Plzni
27.06.2015
Foto: Archiv DG
Popisek: Vedoucí azylového Domu sv. Františka Městské charity v Plzni Džemel Gärbani
ROZHOVOR Džemel Gärbani pracuje jako vedoucí azylového Domu sv. Františka Městské charity v Plzni. V rozhovoru uvedl, že se neobává, že by případní azylanti ohrozili kapacitu sociálních služeb v krajském městě, ale na druhé straně jako řada dalších volá po zpřísnění imigračních procesů na jihu Evropy.
Dům svatého Františka, kde jste vedoucím, poskytuje služby pro lidi v nouzi, je tedy azylovým domem? Kolik zde máte v současné době klientů a v jakých jsou věkových kategoriích?
Kapacita našeho azylového domu je 16 lůžek, v současné době máme plně obsazeno. Většina našich klientů je ve věku přes padesát let.
Věčným problémem je samozřejmě financování. Ředitel plzeňské Charity hovoří o neustálém podfinancování, respektive jak těžko se peníze shánějí.
Ano, to je pravda. Problémem je především dotační systém, který nebývá víceletý a podmínky se každý rok mírně mění.
Neobáváte se případného přílivu běženců či imigrantů, kteří by byli k vám zařazeni? Určitě by to minimálně zásadně narušilo zavedený denní rytmus – nebo jste na náhlé případy připraveni?
Toho se neobávám, protože naše zařízení je určeno pouze pro občany České republiky, případně občany Evropské unie a žádný příliv uprchlíků na tom nemůže nic změnit.
Pocházíte z bývalé Jugoslávie?
Narodil jsem se v Karlových Varech a od narození mám českou národnost a také československé, respektive české občanství. Pouze můj otec byl občanem bývalé Jugoslávie.
Pozorujete na sobě určitý odstup, který k vám někteří Češi mohou mít? Jsme xenofobní národ, jak nám někdy říkají?
Obvykle nic takového nepozoruji.
Říká se, že by podobné stacionáře a domy měly být vzhledem ke stárnutí naší populace i v menších obcích. Jaký na to máte názor?
Osobně si myslím, že ano, a předpokládám, že vývoj půjde i tímto směrem.
Co říkáte na určitou hysterii kolem uprchlíků? Je zapotřebí rozdělovat ty, kteří jdou za lepším ve smyslu ekonomickém, a těmi, kteří utíkají, protože jsou aktuálně ohroženi na životech?
Rozhodně jde o vážný problém, kterým se musejí státy Evropské unie seriózně zabývat. Rozlišování mezi tím, zda jde o ekonomické uprchlíky či takové, kteří jsou ohroženi na životech, považuji za jednu ze základních věcí, ale tím nejdůležitějším je podle mého názoru důsledné a odpovědné střežení hranic ze strany států, jako jsou Řecko nebo Itálie, a nastavení účinného systému navracení ekonomických uprchlíků.
Václav Fiala
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš