Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

23 let diktatury politických stran, stěžuje si „Pepa z Depa“. A doufá, že to brzy skončí

11.08.2013
23 let diktatury politických stran, stěžuje si „Pepa z Depa“. A doufá, že to brzy skončí

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jan Hörl, bývalý šéf Služby ochrany ústavních činitelů

Právník v důchodu Josef Hörl, neboli Pepa z Preštic (dříve z Depa), aktivista takzvaného Čtvrtého odboje a a v minulém režimu také šéf útvaru na ochranu ústavních činitelů, prožívá v těchto dnech smíšené pocity. „Snad konečně skončí 23 let zdejší politické diktatury,“ prozradil své přání Parlamentním listům.cz. A rozhovořil se více… I o tom, proč ho někteří věčně protestující zklamali.

„Víte, proč se tady všechno to, čeho jsme svědky děje? Protože tu probíhá třídní boj. Kapitalismus, který je založený na vykořisťování, mele z posledního, a tak využívá všech možných způsobů, jak se udržet. Ta kapitalistická společnost zneužívá tady náš parlamentní systém, aby se udržela u moci – aby vykořisťovatelé mohli dál vykořisťovat občany,“ má jasno Josef Hörl.

Podle něj je proto jediným řešením tento systém skončit a nahradit ho jiným – takzvaným občanským, řízeným přímou demokracií. Jak prozradil, se svými názorově blízkými lidmi, na tom již poslední léta aktivně pracují. A tak je na světě mimo jiné například už třeba i nová Ústava a další zákony. Zatím však jen na papíru a na různých webech, které o aktivitách těchto iniciativ informují.

Konec diktatury, doufá Pepa z Depa (z Přeštic)

„Já chci věřit tomu, že máme ale snad už za sebou 23 let té diktatury politických stran. V tom je jedna z hlavních příčin toho, proč se nemůžeme z toho marasmu dostat – pokud se ji podaří odstranit, a to radikálně – zase bude dobře,“ říká Hörl.

Podle něj je problémem například to, že v současné Ústavě ČR chybí povinnost pracovat a povinnost volit. Obojí by mělo být tedy do ústavy vráceno. „Jenže je jasné, že to v zájmu té současné politické reprezentace není. Proč by měli prosazovat něco, co by se týkalo i jich. Proč by měli chtít mít povinnost pracovat, když oni mají nakradeno, že?“ pokračuje dál Josef Hörl.

Do sněmovny aktivisté nenamířili, proč?

Přiznal se ale i k tomu, že ho různí aktivisté a bojovníci proti vládě i systému zklamali. Hlavně prý v posledních dnech. „Všichni pořád mají na internetu silná slova a prohlášení, všichni všechno nejlépe vědí, tak jsem byl zvědavý, kdo z nich na to hlasování o důvěře vládě do sněmovny přijde. A byl jsem tam sám, spolu s asi čtyřmi lidmi, které znám od vidění. Jo a byl tam J.X. Doležal s nějakou oranžovou parukou na hlavě. Zvláštní bylo, že nikomu nevadil, ale když jsem tam rozhrnul naši zástavu Čtvrtého odboje, musel jsem ji uklidit. Udělal jsem to, samozřejmě respekuji autority a vím, že na to měli právo, ale přece jen je to taky takové podivné…“ konstatoval Hörl.

Dodal, že by však lidé neměli zapomínat, že samotné předčasné volby nemusí vůbec nic řešit, pokud se opravdu radikálně nezmění systém a neudělají se kroky k tomu, aby začala fungovat přímá demokracie. Ta jediná dává podle něj šanci k dobrým a pozitivním změnám. „Ale bude to těžké, protože ti, co jsou nyní u moci, moc dobře tuší, že by při této změně, u této moci třeba již nikdy v budoucnu nebyli. Přesto je třeba na to klást i nadále důraz a snažit se to prosadit,“ uzavřel Josef Hörl. Doplnil pak, že by rád nějakým způsobem dotáhl k vyřešení i podezření z velezrady a vlastizrady některých čelních politických představitelů. I proto založil a nechal si zaregistrovat Sdružení právnické pomoci občanům.

V boji tedy přestat nechce, i když by jako penzista mohl už jen odpočívat. Jak prozradil, i nadále chce využívat pro své vyjádření nesouhlasu všechny zákonné prostředky, aby se zastal občanů. Ví jedno - kdyby jim v jejich boji pomohly odbory, se svoji silou, kterou stále mají, by mohly zvrátit vše klidně během jediného dne. „Problém je, že zatímco s Bohumírem Dufkem jsem v souladu, se Zavadilem a Středulou spíše v nesouladu," posteskl si na závěr Hörl pro ParlamentníListy.cz.

Alena Hechtová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová