Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Národní podnik lesů otevřel na Klatovsku naučnou stezku. Máme i mapu. Počítá se i s cyklisty

23.05.2015
Národní podnik lesů otevřel na Klatovsku naučnou stezku. Máme i mapu. Počítá se i s cyklisty

Autor: Lesy ČR

Popisek: Naučnou stezku hradily Lesy ČR

Naučnou stezku „Z Hamrů na Ostrý“ na Klatovsku v Plzeňském kraji otevřel 15. května pro veřejnost státní podnik Lesy ČR. Úprava sedmikilometrové stezky přišla na 702 tisíce korun. Jedná se o náročnější, ale bezpečnou turistickou trasu, kterou zvládnou i rodiče s menšími dětmi.

Čtrnáct tabulí odhaluje zajímavosti lesa

Trasa vede malebnou krajinou z Hamrů po převážně upravených, značených cestách. O fauně, flóře, historii kraje i způsobu hospodaření v tamních lesích se turisté dočtou na čtrnácti informačních tabulích. Na trase byly instalovány také dvě stání pro kola a čtyři odpočívadla. Po novém kamenném chodníku je možno dojít na jeden z nejznámějších vrcholů Šumavy - Velký Ostrý v nadmořské výšce 1293 metry.

Po závěrečném, více než kilometrovém stoupání čeká turisty odměna - nádherné výhledy na Královské hvozdy a šumavské podhůří, ale také do vzdálenějších částí jihozápadních Čech i sousedního Bavorska. „Za příznivé viditelnosti je možno dohlédnout až k alpským vrcholkům v oblasti Dachsteinu,“ uvedl klatovský lesní správce Libor Hanzlík.

Je to veřejný zájem

Kromě podniku Lesy ČR, který stezku dotoval z Programu 2020, určeného na podporu veřejného zájmu, se na úpravě cesty a tvorbě informačních tabulí podílela také obec Hamry a Hubert Falkner, předseda Bayer. Wald-Verein (bavorského lesního spolku).

Mapu si můžete stáhnout.

Stromy mimořádně kvetou

Stromy v lesích mimochodem mimořádně kvetou, pylu je víc než v předchozích letech. Způsobily to dvě teplé zimy a příznivé jarní klimatické podmínky. S tím souvisí i nadměrný výskyt pylu. Alergikům by se mělo ulevit v červnu. 

„Dvě teplé zimy pravděpodobně zvýšily energetické zásoby dřevin, které tak mají mnohem více květů než v jiných letech,“ uvedl Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy ČR. Například smrků je v lesích nejvíc. Tak jako letos nekvetly posledních pět let, shodují se lesníci z celé republiky. Ti mohou v zimě očekávat vyšší úrodu smrkových šišek, a tedy dostatek kvalitního sadebního materiálu pro obnovu lesů.

Je libo si pro změnu zaběhat? 

Ještě čerstvější novinkou Lesů ČR, i když nejen pro Klatovsko, je informace, že se národní podnik stal generálním partnerem seriálu běžeckých akcí Běhej lesy.

Tvoří jej čtyři akce, které se od června do září konají v různých regionech České republiky. Vše uzavře běžecká varianta Jizerské 50, letos doplněná ultramaratonským závodem na 50 kilometrů. Běžecký seriál Běhej Lesy sází na běh v atraktivních přírodních lokalitách. Má samostatnou webovou stránku.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 000 kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace