Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní podnik lesů otevřel na Klatovsku naučnou stezku. Máme i mapu. Počítá se i s cyklisty

23.05.2015
Národní podnik lesů otevřel na Klatovsku naučnou stezku. Máme i mapu. Počítá se i s cyklisty

Autor: Lesy ČR

Popisek: Naučnou stezku hradily Lesy ČR

Naučnou stezku „Z Hamrů na Ostrý“ na Klatovsku v Plzeňském kraji otevřel 15. května pro veřejnost státní podnik Lesy ČR. Úprava sedmikilometrové stezky přišla na 702 tisíce korun. Jedná se o náročnější, ale bezpečnou turistickou trasu, kterou zvládnou i rodiče s menšími dětmi.

Čtrnáct tabulí odhaluje zajímavosti lesa

Trasa vede malebnou krajinou z Hamrů po převážně upravených, značených cestách. O fauně, flóře, historii kraje i způsobu hospodaření v tamních lesích se turisté dočtou na čtrnácti informačních tabulích. Na trase byly instalovány také dvě stání pro kola a čtyři odpočívadla. Po novém kamenném chodníku je možno dojít na jeden z nejznámějších vrcholů Šumavy - Velký Ostrý v nadmořské výšce 1293 metry.

Po závěrečném, více než kilometrovém stoupání čeká turisty odměna - nádherné výhledy na Královské hvozdy a šumavské podhůří, ale také do vzdálenějších částí jihozápadních Čech i sousedního Bavorska. „Za příznivé viditelnosti je možno dohlédnout až k alpským vrcholkům v oblasti Dachsteinu,“ uvedl klatovský lesní správce Libor Hanzlík.

Je to veřejný zájem

Kromě podniku Lesy ČR, který stezku dotoval z Programu 2020, určeného na podporu veřejného zájmu, se na úpravě cesty a tvorbě informačních tabulí podílela také obec Hamry a Hubert Falkner, předseda Bayer. Wald-Verein (bavorského lesního spolku).

Mapu si můžete stáhnout.

Stromy mimořádně kvetou

Stromy v lesích mimochodem mimořádně kvetou, pylu je víc než v předchozích letech. Způsobily to dvě teplé zimy a příznivé jarní klimatické podmínky. S tím souvisí i nadměrný výskyt pylu. Alergikům by se mělo ulevit v červnu. 

„Dvě teplé zimy pravděpodobně zvýšily energetické zásoby dřevin, které tak mají mnohem více květů než v jiných letech,“ uvedl Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy ČR. Například smrků je v lesích nejvíc. Tak jako letos nekvetly posledních pět let, shodují se lesníci z celé republiky. Ti mohou v zimě očekávat vyšší úrodu smrkových šišek, a tedy dostatek kvalitního sadebního materiálu pro obnovu lesů.

Je libo si pro změnu zaběhat? 

Ještě čerstvější novinkou Lesů ČR, i když nejen pro Klatovsko, je informace, že se národní podnik stal generálním partnerem seriálu běžeckých akcí Běhej lesy.

Tvoří jej čtyři akce, které se od června do září konají v různých regionech České republiky. Vše uzavře běžecká varianta Jizerské 50, letos doplněná ultramaratonským závodem na 50 kilometrů. Běžecký seriál Běhej Lesy sází na běh v atraktivních přírodních lokalitách. Má samostatnou webovou stránku.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 000 kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace