Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Plicní oddělení v Klatovech zůstane. Odpůrci přesunu slaví

05.04.2013
Plicní oddělení v Klatovech zůstane. Odpůrci přesunu slaví

Autor: Klatovská nemocnice

Popisek: Standardní lůžkový pokoj v Klatovské nemocnici

Zdravotnický holding Plzeňského kraje vzal zpátečku a pozastavil optimalizaci plicního oddělení v Klatovské nemocnici. Tímto rozhodnutím jsou nadšeni především ti lidé, kteří proti zamýšlené změně protestovali a podepsali i petici.

Ještě v půli března Zdravotnický holding Plzeňského kraje počítal s tím, že výrazně zredukuje plicní oddělení v Klatovské nemocnici. Jenže proti tomu hlasitě protestovali lidé, kteří s rozhodnutím nesouhlasili. Pacienti se nyní radují, že zůstane vše při starém. Záměr byl totiž pozastaven. Navrhovaná redukce musí znovu projít krajskou zdravotnickou radou a Českou pneumonologickou a ftizeologickou společností.´

Názor holdingu se nezměnil

„Zástupci zdravotnického holdingu a klatovské nemocnice nezměnili názor na vhodnost a oprávněnost záměru optimalizovat plicní oddělení, ale případná realizace nastane nejdříve po projednání ve zdravotnickém výboru. Termín určí vedení Plzeňského kraje," sdělil mluvčí zdravotnického holdingu Jiří Kokoška.

Odborníci tak mají opět debatovat nad tím, zda je správné rozhodnutí začlenit plicní oddělení k interně, která by se podělila o lůžka. Právě o ně jde v kauze především. Spor vznikl kvůli plánované redukci akutních lůžek. Podle příznivců zachování samostatného plicního oddělení se ale mají brát v potaz předevšém medicínské zálěžitosti, které pčevládají nad ekonomickými aspekty.

Úspora až pět milionů

Klatovská nemocnice argumentuje chystanou optimalizaci úsporou několika milionů korun ročně - spekuluje se až o pěti milionech. Nemocnice se navíc měla více orientovat na ambulantní péči a hospitalizaci omezit. „Odborné společnosti doporučují, aby se pacienti s komplikovanějšími plicními diagnózami a také infekčními diagnózami léčili ve specializovaných centrech," řekl v půli března mluvčí zdravotnického holdingu Jiří Kokoška.

Avšak pro zachování plicního oddělení v Klatovech hraje jeho renomé. „Oddělení je mezi odborníky i pacienty vnímáno jako významné a potřebné pracoviště pro okresy Klatovy, Domažlice i sousední mikroregiony. Navíc disponuje zkušenými erudovanými lékaři, jehož pověst přesahuje hranice kraje," řekl mluvčí nemocnice Kokoška. 

Radim Holinger

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace