Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozvíjet musíme všechny stránky osobnosti! To je cílem projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma

19.02.2015
Rozvíjet musíme všechny stránky osobnosti! To je cílem projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma

Foto: E - Centrum

Popisek: Rozvoj osobnosti jako celku je cílem například připravovaného projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma, který vzniká v šumavské obci Horská Kvilda.

FOTOGALERIE Jak důležité je pro harmonickou osobnost rozvíjet duševní stránky ruku v ruce s těmi tělesnými, si uvědomovali již před deseti tisíci lety staří Řekové. V moderním pojetí má princip kalokagathia podobu uceleného souboru rozvojových aktivit, vedených kouči a odborníky z různých oblastí. Ve světě si tento přístup získává stále větší zájem, v rámci České republiky je takto komplexně pojatý přístup zatím poměrně výjimečný.

Rozvoj osobnosti jako celku je cílem například připravovaného projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma, který vzniká v šumavské obci Horská Kvilda. Za projektem Institutu stojí skupina odborníků z České republiky i ze zahraničí, kteří se podílejí na přípravě rozvojových aktivit Hoské farmy. Tito profesionálové z různých oborů si v rámci své praxe mnohokrát ověřili, že zejména vysoké managerské pozice kladou značné požadavky nejen na odbornost a profesionalitu, ale také na duševní harmonii a fyzickou odolnost. Neplatí to přitom jen pro profesní, ale v konečném důsledku samozřejmě také pro osobní sféru života. Kromě mnoha aktivit, zaměřených na rozvoj duchovních stránek osobnosti, budou čeští i zahraniční kouči a odborníci na Horské farmě pracovat také s tělesnou energií a fyzickou kondicí klientů. Právě tuto důležitou součást většina institucí, které se u nás rozvoji osobnosti věnují, doposud opomíjela. Institut osobního rozvoje však díky své unikátní lokalizaci na Horské Kvildě může využít všechny možnosti, které hostům pobyt uprostřed čisté šumavské přírody nabízí.

Harmonizovat osobnost jako celek? Nestačí se zaměřit jen na duši

Vedle klasických outdoorových aktivit, jako jsou například projížďky na kolech na jaře a v létě a vycházky do přírody se sněžnicemi v zimním období, budou pro hosty připraveny i lekce Qi Gong („Čchi Kung“), tradičního čínského zdravotního cvičení. „Pokud chceme harmonizovat osobnost jako celek, nestačí se zaměřit jen na duši,“ říká Pavel Codl, uznávaný odborník na asijská cvičení. „To si již po staletí uvědomují například v Asii, kde je propojení aktivit ducha a těla nedílnou součástí životního stylu a jedním z klíčů k pevnému zdraví a dlouhověkosti. Qi Gong a další podobná cvičení zde provádějí lidé všech věkových kategorií a osvojují si tak důležité zásady práce s dechem, myslí a fyzickou konstrukcí těla,“ vysvětluje Codl, který strávil řadu měsíců studiem Qi Gong přímo v Číně. Na rozdíl od moderního západního pojetí fyzických aktivit není cílem asijských cvičení se fyzicky „zničit“, ale naopak ukázat cestu, otevřít energetické kanály, kterými protéká energie Qi („Čchi“). „K optimalizaci účinků cvičení napomáhá i prostředí, proto je Šumava mimořádně vhodně zvolenou lokalitou. V přírodě, kde nejsou ostré hrany, může energie volně plynout, neláme se,“ vysvětluje Pavel Codl, který byl jako jediný Evropan svým čínským mistrem vybrán, aby reprezentoval školu Taiji a Qi Gong na Mezinárodním Expu sportu a kultury 2014 v Číně.

Výsledkem cvičení je získání rovnováhy, protažení a uvolnění páteře a pro pracovně i společensky vytíženého člověka také odříznutí od každodenního „digitálního smogu“ a informační zátěže, jako jsou mobilní telefony, elektronická média nebo sociální sítě. Význam fyzické aktivity a rozproudění energie pro celkový rozvoj osobnosti přirovnává Codl k plynutí vody v řece. „Pokud voda v řece proudí a hýbe se, je čistá a zdravá. Když se z nějakého důvodu její tok zastaví a znehybní, voda, která zůstává na jednom místě, se zakalí a začne se kazit. Proto nelze při komplexním rozvoji osobnosti vedle duševních cvičení opomíjet ani ta tělesná,“ uzavírá Pavel Codl.

Vložil: Anička Vančová

Galerie