Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozvíjet musíme všechny stránky osobnosti! To je cílem projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma

19.02.2015
Rozvíjet musíme všechny stránky osobnosti! To je cílem projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma

Autor: E - Centrum

Popisek: Rozvoj osobnosti jako celku je cílem například připravovaného projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma, který vzniká v šumavské obci Horská Kvilda.

FOTOGALERIE Jak důležité je pro harmonickou osobnost rozvíjet duševní stránky ruku v ruce s těmi tělesnými, si uvědomovali již před deseti tisíci lety staří Řekové. V moderním pojetí má princip kalokagathia podobu uceleného souboru rozvojových aktivit, vedených kouči a odborníky z různých oblastí. Ve světě si tento přístup získává stále větší zájem, v rámci České republiky je takto komplexně pojatý přístup zatím poměrně výjimečný.

Rozvoj osobnosti jako celku je cílem například připravovaného projektu Institutu osobního rozvoje Horská farma, který vzniká v šumavské obci Horská Kvilda. Za projektem Institutu stojí skupina odborníků z České republiky i ze zahraničí, kteří se podílejí na přípravě rozvojových aktivit Hoské farmy. Tito profesionálové z různých oborů si v rámci své praxe mnohokrát ověřili, že zejména vysoké managerské pozice kladou značné požadavky nejen na odbornost a profesionalitu, ale také na duševní harmonii a fyzickou odolnost. Neplatí to přitom jen pro profesní, ale v konečném důsledku samozřejmě také pro osobní sféru života. Kromě mnoha aktivit, zaměřených na rozvoj duchovních stránek osobnosti, budou čeští i zahraniční kouči a odborníci na Horské farmě pracovat také s tělesnou energií a fyzickou kondicí klientů. Právě tuto důležitou součást většina institucí, které se u nás rozvoji osobnosti věnují, doposud opomíjela. Institut osobního rozvoje však díky své unikátní lokalizaci na Horské Kvildě může využít všechny možnosti, které hostům pobyt uprostřed čisté šumavské přírody nabízí.

Harmonizovat osobnost jako celek? Nestačí se zaměřit jen na duši

Vedle klasických outdoorových aktivit, jako jsou například projížďky na kolech na jaře a v létě a vycházky do přírody se sněžnicemi v zimním období, budou pro hosty připraveny i lekce Qi Gong („Čchi Kung“), tradičního čínského zdravotního cvičení. „Pokud chceme harmonizovat osobnost jako celek, nestačí se zaměřit jen na duši,“ říká Pavel Codl, uznávaný odborník na asijská cvičení. „To si již po staletí uvědomují například v Asii, kde je propojení aktivit ducha a těla nedílnou součástí životního stylu a jedním z klíčů k pevnému zdraví a dlouhověkosti. Qi Gong a další podobná cvičení zde provádějí lidé všech věkových kategorií a osvojují si tak důležité zásady práce s dechem, myslí a fyzickou konstrukcí těla,“ vysvětluje Codl, který strávil řadu měsíců studiem Qi Gong přímo v Číně. Na rozdíl od moderního západního pojetí fyzických aktivit není cílem asijských cvičení se fyzicky „zničit“, ale naopak ukázat cestu, otevřít energetické kanály, kterými protéká energie Qi („Čchi“). „K optimalizaci účinků cvičení napomáhá i prostředí, proto je Šumava mimořádně vhodně zvolenou lokalitou. V přírodě, kde nejsou ostré hrany, může energie volně plynout, neláme se,“ vysvětluje Pavel Codl, který byl jako jediný Evropan svým čínským mistrem vybrán, aby reprezentoval školu Taiji a Qi Gong na Mezinárodním Expu sportu a kultury 2014 v Číně.

Výsledkem cvičení je získání rovnováhy, protažení a uvolnění páteře a pro pracovně i společensky vytíženého člověka také odříznutí od každodenního „digitálního smogu“ a informační zátěže, jako jsou mobilní telefony, elektronická média nebo sociální sítě. Význam fyzické aktivity a rozproudění energie pro celkový rozvoj osobnosti přirovnává Codl k plynutí vody v řece. „Pokud voda v řece proudí a hýbe se, je čistá a zdravá. Když se z nějakého důvodu její tok zastaví a znehybní, voda, která zůstává na jednom místě, se zakalí a začne se kazit. Proto nelze při komplexním rozvoji osobnosti vedle duševních cvičení opomíjet ani ta tělesná,“ uzavírá Pavel Codl.

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace