Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedení ODS se o problémy regionů zajímá jen před volbami, po nich se zavře voda, stěžuje si starosta Klatov, sám občanský demokrat

10.09.2014
Vedení ODS se o problémy regionů zajímá jen před volbami, po nich se zavře voda, stěžuje si starosta Klatov, sám občanský demokrat

Foto: Archiv

Popisek: Rudolf Salvetr

ROZHOVOR Na základě zkušeností s prací na radnici jdu do voleb s jasnou a reálnou představou, jakým směrem by se město mělo dále ubírat, prohlásil Rudolf Salvetr (ODS). Naproti tomu zkritizoval Andreje Babiše, který ve chvíli, kdy si není něčím jist, přechází tuto skutečnost slovy, že politiku dělat ani nechtěl. Kriticky se ale opřel i do vedení vlastní strany a rozpovídal se také o problémech s nepřizpůsobivými.

Pane starosto, na podzim byste chtěl obhájit váš mandát. Co očekáváte od následujících voleb? S čím do nich jdete?

Na základě zkušeností s prací na radnici jdu do voleb s jasnou a reálnou představou, jakým směrem by se město mělo dále ubírat. Vycházím také z jeho možností, nikdo ode mne nemůže očekávat plané, byť možná líbivé sliby. 

Jak velkou konkurenci shledáváte v nových politických uskupeních?

V Klatovech pravidelně kandiduje více stran a hnutí, každé z nich přichází se svou představou a respektuji ho jako konkurenta.

Známe výsledky posledních voleb, které pro ODS neskončily dobře a žádnou výraznou změnu nenaznačují ani současné průzkumy. Naopak hnutí Andreje Babiše se stále těší popularitě. Čím podle vás Andrej Babiš u lidí tak boduje?

Pan Babiš je neokoukanou tváří. Navíc ve chvíli, kdy si není něčím jist, přechází tuto skutečnost slovy, že politiku dělat ani nechtěl. V kombinaci s úspěchem v soukromém podnikání a jednoduchými líbivými návody řešení je tak logicky populární. 

A co podle vás musí nyní udělat ODS, aby se jí podařilo dostat zpět na vrchol? Jak řekl Jaroslav Kubera již na kongresu, změna vedení je nutná, ale ne dostatečná.

Změna vedení byla prvním krokem. Z mého pohledu však ten těžší ji ještě čeká. Dlouho jsme jako starostové vedení upozorňovali na problémy, s nimiž se každý den ve svých obcích a městech potýkáme. A které vychází z vládních a zákonodárných rozhodnutí.  Zůstali jsme většinou nevyslyšeni. Zájem o podporu a vstřícnost z naší strany se výrazně zvýšil pouze v době velkých voleb. Po nich se opět zavřela voda. Jedinou šancí je postup právě opačný. Vedení strany by mělo vycházet z mravenčí práce svých komunálních politiků a neztěžovat jim život mnohdy nevysvětlitelnými kroky.

Setkáváte se v souvislosti s blížícími se volbami s negativní kampaní? Nebo máte nějaké takové signály?

Zatím nikoliv, osobně jako pozitivně naladěný člověk bych je nevedl. 

Co považujete v uplynulém volebním období za svůj největší úspěch? A je naopak něco, co se vám nepovedlo?

Začnu od toho, co se nám nepodařilo plně dotáhnout, byť to nebylo jen v našich silách a jsme odkázáni na jasnou součinnost a podporu od státu. Přihlásili jsme se velmi razantně k vytlačení hazardu z města. Za pravdu nám dal i Ústavní soud, po dvou letech bojů jsme snížili počet loterijních terminálů na 1/3 a jejich osud nyní leží v rukou úředníků Ministerstva financí. Tedy těch, kteří je před několika lety povolili přes nesouhlas města. Obdobný souboj jsme svedli i s některými podnikavci, kteří umí dokonale využít štědrých státních ubytovacích dávek.

Těší mne, že se nám podařilo zrealizovat při vyrovnaném rozpočtu řadu investičních akcí. Budou sloužit nejen pro zábavu a poučení (rekonstrukce klatovských katakomb, zatraktivnění plaveckého bazénu, výstavní Pavilon skla), ale i pro všední život. Mám na mysli především zateplení několika mateřských škol, zahájení protipovodňových opatření na Drnovém potoce a také údržbu místních komunikací. Do ní ročně investujeme přes 15 mil. Kč. V tomto období se nám podařilo získat na mnohé projekty významné dotační finance. Za úspěch považuji ve valné většině zásadních rozhodnutí součinnost a spolupráci všech zastupitelů. Stejně jako i jejich vysoce korektní a slušné jednání.  

Byť se ve městě osvědčil systém „třikrát a dost“, problém s nepřizpůsobivými zcela nevyřešil. Jakou změnu byste tak uvítal u nové vlády, která má přeci jen více kompetencí a boj s nepřizpůsobivými má jako svou prioritu?

Konec benevolentního vyplácení dávek bez zpětné kontroly. Kontrolní orgány občas stojí před ubytovnami téměř jako prosebníci o vstup. Vyplácení „ubytovacích“ dávek vázat pouze na místo trvalého bydliště by zabránilo efektu anonymity. Obnovení veřejné služby, se kterou jsme měli velmi dobré zkušenosti. Vždyť i státní dávka je příjem, který by si měl každý určitým způsobem zasloužit. Pomáhat je třeba jen těm, kdo o tuto pomoc skutečně stojí.  

V kolika případech využilo město v praxi takzvaný zákaz pobytu?

V osmnácti.

Svaz měst a obcí požaduje, aby opakovaný přestupek byl trestným činem. Souhlasíte? A domníváte, se že v nejbližší době bude schválen centrální registr přestupků, který slibovala již předchozí vláda?

Ano. Nekonečné řetězení přestupků od drobných krádeží po porušování městských vyhlášek o rušení klidu a požívání alkoholu na veřejných prostranstvích je skutečnost, která občany našich měst trvale otravuje a snižuje pocit jejich bezpečí. Je naprosto žádoucí, aby bylo možné proti těmto jevům využít výrazně razantnějších nástrojů.    

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová