Sušické noviny: Podpora klatovské nemocnici. Předvolební tah?
14.02.2013
Foto: Kraj Plzeňský
Popisek: Hejtman Milan Chovanec
V Sušických novinách 10/2012 informovali o zahájených jednáních zainteresovaných subjektů – kraje, Zdravotnického holdingu PK, a. s. – klatovské nemocnice, města Sušice a Sušické nemocnice, o. p. s. Setkání tehdy inicioval hejtman Milan Chovanec, který na něm veřejně deklaroval podporu sušické nemocnici a s jeho názorem, že zájem o udržení nemocnice v Sušici je trvalý, souhlasili všichni přítomní.
„Hejtman Milan Chovanec nevyloučil, že by v rámci budoucí spolupráce a tím pádem i otevřeného způsobu finanční pomoci sušické nemocnici mohlo být i její oficiální zahrnutí do páteřní sítě nemocnic v kraji. Nastínil několik rovin spolupráce a podpory, které budou předmětem dalších jednání pracovních skupin. Přehodnoceno bude například financování lékařské služby první pomoci a záchranné zdravotnické služby krajem, zpracována možnost zahrnutí sušické nemocnice do centrálního nákupního systému, zvážena forma spolupráce externích partnerů.“
Dnes se ale zdá, že situace je poněkud jiná a skutečnost se liší od proklamovaných prohlášení. MUDr. Kateřina Nová, radní pro oblast zdravotní péče a sociálních služeb, pracovala spolu s kolegy půl roku na tom, aby se tato prohlášení naplnila. Jaký je stav dnes?
„Jedním slovem zklamání. Tak by se dala shrnout více než půlroční práce, která začala v červnu loňského roku na popud hejtmana Milana Chovance. Vybavuji si první setkání, kdy na vlastní žádost navštívil společně s představiteli holdingu PK a klatovské nemocnice Sušici, aby zde jednal o nalezení forem spolupráce a podpory pro sušickou nemocnici. Zpočátku jsem byla trošku skeptická, nicméně další setkání s panem hejtmanem v září mě ujistilo, že svoji podporu myslí vážně.“
Kromě dohody o spolupráci (Memorandum) se jednalo o možné finanční pomoci naší nemocnici s tím, že hejtman přislíbil podporu při jednání krajského zastupitelstva. Jakkoli sušická nemocnice hospodaří dobře, finanční podporu, vzhledem k udržení konkurenceschopnosti a standardu péče, potřebuje. Memorandum o spolupráci po úpravách Sušice již podepsala, od prosince leží na kraji a čeká na projednání a podpis druhé strany. O finanční podpoře se ale mluvit přestalo.
„Domnívám se, že je správně podpořit nemocnici, která se snaží hospodařit s rozmyslem a bez velkých finančních ztrát (podotýkám – v roce 2012 byla ztráta pouze 2 mil. korun). Proč by měla být diskriminována oproti nemocnicím, které hospodaří s mnohem větší ztrátou? Za rok 2011 nemocnice Plzeňského kraje vykázaly konečnou ztrátu 145 milionů korun (v tom není zahrnuta částka na dostavbu Klatovské nemocnice), za rok 2012 se počítá se ztrátou kolem 150 milionů. Navíc pouhých 30 % ošetřených pacientů v Sušické nemocnici jsou obyvatelé Sušice. Zbylých 70 % jsou mimosušičtí. Celková spádovost Sušické nemocnice je zhruba 30 tisíc obyvatel, tj. 5,2 % všech obyvatel kraje. Zcela logicky z toho vyplývá, že zastupitelé kraje, byť kraj není vlastníkem naší nemocnice, by mohli a měli, i v souladu se svým volebním programem podpory zdravotnictví, přispět na dané procento ošetřených pacientů. Pokud ‚svým‘ nemocnicím (Zdravotnický holding PK zahrnuje nemocnici v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech, Stodu, LDN sv. Anna a LDN Horažďovice) poskytne 150 milionů na dorovnání ztrát, nám by teoreticky mohl přispět částkou až 7,5 mil.
Podle slov hejtmana a jeho poradce MUDr. Šimánka, by nejvhodnější formou podpory bylo schválení žádosti o investiční dotaci. Jak nám byl doporučeno, tak jsem udělali. Žádost o finanční příspěvek na přímou digitalizaci RTG pracovišť v hodně čtyř milionů jsme řádně podali začátkem prosince 2012.
Od té doby to vypadá (ač bych se ráda mýlila), jako by snad ani žádná jednání neprobíhala, a že naše práce, kterou jsme tomu věnovali, byla zcela zbytečná.
Žádost se totiž na zastupitelstvo kraje ani nedostala. Na sušickou radnici dorazil, jako reakce na žádost o finanční příspěvek, pouze dopis hejtmana Milana Chovance, v němž sděluje, že vzhledem k předpokládanému snížení příjmové stránky do rozpočtu kraje naší žádosti s politováním nevyhoví.“
O co tedy v téhle partii doopravdy šlo? Dostat sušickou nemocnici do patřičných mezí Memorandem, uklidnit ji (a veřejnost) příslibem spolupráce před krajskými volbami?
„Ano, ptám se i já, o co tedy (v první řadě) vlastně šlo. Ráda bych věřila tomu, že hejtman splní to, co slíbil. Domnívám se, že čtyři miliony krajský rozpočet ‚nepoloží‘ (nedávno například ušetřil 96 milionů za optickou síť Camelnet, když využil k jejímu položení vedení plynovodu Gazela – jak jsme četli v médiích). Bohužel, z této situace nejen pro mě vyplývá zklamání a smutná zkušenost.“
Jak nastalou situaci vysvětluje hejtman Plzeňského kraje?
Pane hejtmane, v květnu loňského roku jste inicioval setkání s vedením města Sušice a ředitelem Nemocnice Sušice, o. p. s. Na něm jste jasně deklaroval zájem o udržení provozu sušické nemocnice a několikrát na setkání zazněl její význam. Tehdy s vaším prohlášením o podpoře, včetně toho že ačkoliv není členem holdingu patří sušická nemocnice k síti páteřních zdravotnických zařízení v kraji, souhlasili jak zástupci kraje, tak krajského zdravotnického holdingu a klatovské nemocnice.
Mluvilo se o několika možnostech podpory, z nichž zatím pouze jedna (která kraj nic nestojí) došla alespoň polovičního naplnění – zmiňované Memorandum. Jiné formy finanční spoluúčasti na provozu sušické nemocnice byly podle našich informací pro kraj nepřijatelné (přehodnocení financování LSPP) a jedinou možnou, kterou jste navíc sami navrhli, jste teď odmítli. Částka čtyři miliony je ve srovnání s objemem ztrát ostatních nemocnic které bude kraj dorovnávat, nepatrná. Nabízí se otázka, jaký je skutečný důvod zamítnutí žádosti o dotaci na investici do nemocnice v Sušici?
Hejtman PK Milan Chovanec: „V první řadě musím říci, že na srpnovém jednání zástupci kraje skutečně doporučili v záležitosti Sušické nemocnice podání žádosti o dotaci, což je standardní postup. Samo podání žádosti o finanční příspěvek v žádném případě neznamená automatické poskytnutí dotace – toho si musí být každý žadatel vědom, i pan starosta Sušice, pokud se domnívá, že mu kraj dotaci slíbil.
V dopisu panu starostovi jsem detailně vysvětlil nutnost redukce rozpočtu PK na rok 2013 včetně prostředků určených na dotace cizím subjektům. Zdůrazňuji v této souvislosti, že Plzeňský kraj zůstává i v roce 2013 jediným krajem v ČR, který nemá ani korunu úvěru. Při financování potřeb kraje a jeho organizací svých výdajů se musíme spolehnout na výnosy ze sdílených daní (RUD). Nejnovější predikce Ministerstva financí snižuje odhad tempa hospodářského růstu v roce 2013 a potvrzuje, že ekonomika ČR se nachází v recesi. Musíme ještě efektivněji hospodařit s každou korunou a nesmíme ohrozit kvalitu služeb našich organizací včetně nemocnic.
Spolupráce mezi Nemocnicí Sušice a Klatovskou nemocnicí bude, jak bylo dohodnuto, realizována formou Memoranda, což přinese sušické nemocnici podle našich odhadů úspory až 1,8 mil. ročně. Další peníze musí město Sušice jako zřizovatel nemocnice najít ve svém rozpočtu.“
Tento scénář není neznámý. Úsudek si jistě čtenář udělá sám.
Andrea Staňková
(zdroj: Sušické noviny)
Vložil: Redaktor KL