Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Profláklý omyl: Svatý Martin nepřijel na bílém koni, ale na brůně! A to se přesně stalo. Nicméně, na horách už je sníh

11.11.2013
Profláklý omyl:  Svatý Martin nepřijel na bílém koni, ale na brůně! A to se přesně stalo. Nicméně, na horách už je sníh

Autor: repro

Popisek: Šumava v pondělí

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ Teplotní singularitu, tzv. léto všech svatých", která se zpravidla dostavuje od posledních říjnových dnů až po dny první listopadové dekády, vystřídá martinské ochlazení. Jde o období, které je v dlouhodobějším průměru nejenom výrazně chladnější, než by odpovídalo teplotnímu průměru podle teoretické křivky průměrných denních teplot, ale i pošmournější a ještě více mlhavé.

Z martinských pranostik, které jsou nepochybným odrazem chladného charakteru tohoto období, jsou neznámější sněhová přísloví. Příjezdem svatého Martina na bílém koni, naši předkové zcela právem, lyricky zachycovali listopadový nástup zimy, spojený s ochlazením a prvním sněžení (nikoliv nástupem sněhové pokrývky).

Velký pranostikon v této souvislosti připomíná, že nejstarší sněhové pranostiky nehovoří o „bílém koni sv. Martina", ale o brůně. Tou naši předkové označovali koně, jejichž základní barva srsti byla bílá, avšak byla překryta srstí barvy hnědé, hnědočervené až hnědočerné. Přirovnání prvních sněhových poprašků k srsti těchto koňů je mimořádně výstižné.

Předpověď počasí na tento týden

A co říká aktuální předpověď na osm dní vydaná ČHMÚ v pondělních dopoledních hodinách v kombinaci s měsíční předpovědi vydanou v neděli? Uplynulé, extrémně teplé, čtyřtýdenní období konce října a začátku listopadu vystřídá ochlazení s průměrnými teplotami kolem normálu, tedy mezi 3 - 4°C , denními minimy kolem 0 °C v závislosti na oblačnosti a denními maximy pouze do 8 °C. Sníh bude padat zpočátku jen na horách, postupně od vyšších poloh výše.

Na horách, kde v současnosti leží jen ojediněle v hřebenových polohách poprašek sněhu, by mohlo během dnešního dne, noci a zítřka napadnout maximálně až 10 cm nového sněhu, když nejvyšší sněhovou pokrývku očekáváme v oblasti Šumavy. V následujících dnech se hranice sněhových srážek přesune do poloh cca. nad 700 m avšak významnější nárůst sněhové pokrývky zde ani na horách neočekáváme.

Z výše napsaného vyplývá, že se svatomartinská pranostika letos naplní jen z části. Svatomartinské ochlazení přichází, avšak Martin dorazí na bílém koni jen na hory, na brůně pak do vyšších poloh.

(Zdroj: Infomet, informační portál ČHMÚ)

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace