Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát se chová nedemokraticky, až velkopansky. A zákony? Vy nám do toho nebudete mluvit

27.09.2018
Stát se chová nedemokraticky, až velkopansky. A zákony? Vy nám do toho nebudete mluvit

Autor: ČT2 / repro

Popisek: Petr Klásek Černický, starosta Chanovic a odpůrce jaderného úložiště

Veřejnoprávní média připravila k letošním komunálním volbám chvályhodný projekt. Zajíždí do malých obcí a v improvizovaných studiích představují na autentických besedách kandidáty do místních zastupitelstev. Odvysílané besedy jsou pro mnohé posluchače, atakované především zpravodajstvím z velkých měst, velkým překvapením. Zatímco se naši politici neustále chlubí, jak se máme dobře a dokonce, že se budeme mít ještě líp, v mnoha malých městečkách či vesnicích tomu tak není.

Radiožurnál tento týden zavítal do Chanovic na Klatovsku. Mimo jiné proto, že se jedná o lokalitu, o níž se uvažuje jako o místu pro uložení vyhořelého jaderného odpadu. Asi nikoho nepřekvapí, že se to zdejším obyvatelům nelíbí. Ale to zdaleka není jediný problém, jemuž čelí. Zdejší občané přišli o jedinou stále otevřenou hospodu i obchod, a živnostník, který sem patnáct let zajížděl s pojízdnou prodejnou, s podnikáním kvůli EET seknul.

Stát se chová velkopansky

Dlouholetý starosta Chanovic Petr Klásek Černický, kandidující za Hasiče, už proto moc chuti být starostou nemá a přiznává, že se musel hodně přemlouvat jít do toho znovu. Naštěstí většina lidí v obci táhne za jeden provaz. Spojuje je právě odpor proti možnému úložišti jaderného odpadu. Všichni kandidáti do nového zastupitelstva se tak budou snažit plánu, vybudovat v lokalitě Březový potok obří úložiště, všemožně zabránit.

„Úložiště je státem vnucováno, naprosto direktivně a přehlíživě, až velkopansky,“ postěžoval si starosta Klásek. Když se moderátor předvolební besedy Jan Pokorný zajímal, jak takové velkopanské chování vypadá v praxi, popsal, že do obce přijel úřadující ředitel Správy úložišť a na společném jednání představitelům několika sousedních obcí sdělil, že zákony jsou postaveny tak, že vy nám do toho nebudete mluvit.

Nenecháme se koupit!

Všichni pak vstoupili do republikové platformy proti úložišti. „Skutečně máme strach,“ uvedl starosta a prozradil, že rozloha úložiště má činit až 500 fotbalových hřišť a mělo by sloužit 100 tisíc let. Michal Koman ze sdružení nezávislých kandidátů Pro život je navíc přesvědčený, že by se měl záměr vybudovat úložiště v tomto regionu konzultovat také se sousedním Německem, tím spíše, že německá vláda nyní upouští od jaderné energetiky. A další kandidát, Petr Čotek, je přesvědčen, že stavba úložiště by se stala vředem na krásné krajině, vstupní bráně na Šumavu.

Všichni společně odmítli, že by jakákoliv finanční nabídka mohla jejich odpor překonat. „Život není jenom o penězích,“ zdůraznil Petr Klásek. Na poněkud manipulativní otázku Jana Pokorného, zda by jeho rozhodnutí úložiště přece jenom povolit, nezviklala třeba nabídka výstavby bazénu, zareagoval: „Já se koupu v rybníku.“ A také Michal Krech, jehož rodina žije na Klatovsku 400 let, odmítá, že by se nechal koupit.

Není to jen o pivu

Dalším vážným problémem Chanovic je skutečnost, že zdejší živnostníci po opatřeních státu, jako je zavedení EET či zákaz kouření v restauracích, již podnikání vzdali a další zájemci se nehrnou. Jediná hospoda, která zde z původních tří zůstala, již nemá otevřeno každý den. A tak i zde hrozí, že kulturní dům i restauraci bude muset provozovat obec. V blízkých Dobroticích hospoda zanikla a místní se musejí scházet u někoho doma.

Milan Koman upozornil, že nejde jen o problém zdejších občanů, ale i turistů, kteří se nemají kde najíst. A Petr Klásek si posteskl: „Není to jen o tom pivu, ale i o tom, že se lidé sejdou, pobaví a zahrají si mariáš. Vláda a ministerstvo pod panem Babišem hází živnostníkům klacky pod nohy a dělá z nich trochu zloděje. Je to taková až degradace od některých členů vlády směrem k lidem na vsích.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace