Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nefér vůči statisícům zdravotně postižených, píše fotograf ze Sušice. Nelíbí se mu nové slevy jízdného

05.04.2018
Nefér vůči statisícům zdravotně postižených, píše fotograf ze Sušice. Nelíbí se mu nové slevy jízdného

Foto: Facebook

Popisek: Nádraží Sušice

Minulý týden schválila vláda v demisi vyhlášku o slevách jízdného pro seniory nad 65 let, pro děti a mládež do 18 let a studenty do 26 let. Ti všichni mají od 10. června 2018 jezdit s pětasedmdesáti procentní slevou. To se ale nelíbí některým dalším skupinám obyvatel. Rozhořčení jsou například někteří majitelé průkazů ZTP a ZTP/P. Po vládě chtějí výraznější slevu nebo dopravu zcela zdarma.

Mezi nejvíc nazlobené občany se zdravotním postižením patří například Martin Kramer ze západočeské Sušice. „Tato sleva není koncepční a sociálně slabším skupinám nijak výrazně nepomůže. Navíc znevýhodní nás, kteří máme nějaké zdravotní postižení. Nejde jen o to, že budeme cestovat za stejnou cenu, ale především, že dojde ke zhoršení kvality cestování,“ míní Martin Kramer, který kvůli schváleným slevám zaslal nesouhlasný dopis premiérovi v demisi Andreji Babišovi. V dopise, na který zatím nedostal žádnou odpověď, uvádí, že potřebných více než 6 miliard korun, které stát dopravcům vyplatí na náhradách, je možné investovat mnohem účelněji. Například na podporu matek samoživitelek a rodin s malými a studujícími dětmi.

75 procent je prostě moc

„Chtěl jsem se zeptat na důvod, proč mají studenti dostat slevu ve výši 75 % z plného jízdného ve vlakových a autobusových spojích. Pochopím, že tuto slevu dostanou lidé v důchodovém věku, kteří bohužel ne vždy mají možnosti se dostat k lékaři, za příbuznými či kamarády, ovšem i v tomto případě mi sleva ve výši 75 % přijde moc,“ vysvětluje důvody, které ho vedly k sepsání dopisu, dvaadvacetiletý sušický fotograf Martin Kramer.

Premiéra Andreje Babiše ve svém dopise vyzval, aby zajistil osobám s vážným zdravotním postižením jízdné zdarma, případně se o to alespoň pokusil. „Jeho současné chování vnímám jako pouhopouhé nahánění voličů před případnými předčasnými volbami. Pokud by měl nějakou koncepci rozvoje veřejné dopravy, postupoval by určitě trochu jinak,“ míní zdravotně postižený mladík ze Sušice.

Vyrazím do ulic

Pokud Andrej Babiš nepřipraví pro zdravotně znevýhodněné občany nějaké další kompenzace, je připraven vyrazit do ulic. „Dnes je módní protestovat proti kdejaké maličkosti, a tohle je mnohem větší problém. Pokud nedostaneme jízdné zdarma nebo nějakou jinou kompenzaci, začnu organizovat demonstrace a protesty i já,“ dodává Martin Kramer.

Celý text dopisu Andreji Babišovi

Vážený pane premiére, obracím se na Vás v tomto dopise s nesouhlasným názorem na slevy pro studenty do 26-ti let.

Chtěl bych se Vás zeptat, jaký je důvod k tomu, aby studenti dostali od 10. června tohoto roku slevu ve výši 75 % z plného jízdného ve vlakových a autobusových spojích, vyjma těch, které dopravci provozují na komerční riziko. Pochopím, že tuto slevu dostanou lidé v důchodovém věku, kteří bohužel ne vždy mají možnosti se dostat k lékaři, za příbuznými či kamarády, ovšem i v tomto případě mi sleva ve výši 75 % přijde moc.

Slevu v této výši mají držitelé průkazu ZTP či ZTP/P jako kompenzaci zdravotního stavu. Chtěl bych se tímto tedy zeptat, co kompenzujete studentům a co lidem v důchodovém věku? Budou mít tyto dvě skupiny obyvatel i stoprocentní slevu na jízdu v prostředcích městských hromadných doprav (MHD) ve městech České republiky, které MHD provozují?

Dle mého názoru je tento krok neférový vůči několika tisícům (možná je počet menší) obyvatel této země, kteří průkazy ZTP a ZTP/P mají v rámci kompenzace zdravotního stavu.

Chtěl bych Vás zároveň tímto poprosit, abyste dokázal prosadit pro nás, držitele průkazu ZTP a ZTP/P, stoprocentní slevu ve vlakových a autobusových spojích stejně tak, jako to mají v případě průkazu ZTP/P průvodci osob se sníženou schopností orientace. Samozřejmě chápu, že spoje, které dopravci provozují bez dotací od Ministerstva dopravy, nebudou do stoprocentní slevy zahrnuty, avšak tímto Vás žádám, abyste se alespoň nějakým způsobem o slevu pokusil!

Nejde mi totiž stále do hlavy, proč budeme srovnávat slevami tři různé skupiny obyvatel – ať studenti, jako tomu je teď, dostávají stipendia, pokud si je zaslouží, na dojíždění do škol a slevy necháme pro ty, které na ně ze zákona mají právo již několik let. A k tomu změníme ve školách možnosti dostání stipendií tak, aby byly dostupnější pro více studentů. Pro lidi v důchodovém věku vymyslíme něco úplně jiného, co jim bude dávat slevu na vlaky a autobusy – stejně většina měst uznává slevy na MHD či místní dopravy pro lidi nad 65 let věku, kteří jezdí zadarmo.

Celé to na mě akorát působí tak, že od lidí chcete získat další a další hlasy, abyste vyhrál s Vaším hnutím případné předčasné volby. Jenže se už začíná zapomínat na ty, kteří opravdu to, co bylo schváleno, potřebují. A pokud student může jezdit za 25 % plného jízdného, proč by držitel průkazu ZTP a ZTP/P nemohl jezdit úplně zdarma, jako jezdí v prostředcích MHD?

Děkuji Vám za brzkou odpověď a doufám, že se postaráte o to, aby v naší republice fungovala slušnost!

S pozdravem, Martin Kramer, fotograf Sušice

Vložil: René Flášar