Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý „vlčí děti“, píší média. Rodina neposílá děti do školy, ale učí je doma, stíhala je i policie. No a, aspoň nevysávají sociální systém, zní reakce veřejnosti

01.08.2017
Prý „vlčí děti“, píší média. Rodina neposílá děti do školy, ale učí je doma, stíhala je i policie. No a, aspoň nevysávají sociální systém, zní reakce veřejnosti

Autor: Aerofilms

Popisek: Vzpomínáte na skvělý loňský film Tohle je náš svět (v originále Captain Fantastic), kde Viggo Mortensen vychovává děti také sám a ony to s přehledem ve znalostech natřou bratrancům a sestřenicím, které chodí normálně do školy?

Před pár měsíci vzbudil zájem veřejnosti případ tzv. vlčích dětí, které vyšetřovali sociální pracovníci na Klatovsku. Děti prý žily v domě se zvířaty, byly nečisté, zanedbané… Podle posledních poznatků však policie od stíhání upustila, neboť se neprokázalo, že by se rodiče něčeho závažného na dětech dopustili. Jde pouze o střet většinového světa s jiným životním stylem?

Prvotní zpráva o stavu dětí od místních sociálních pracovníků zněla dost děsivě: „Všechny žijí v podstatě v plné izolaci od běžného života a především svých vrstevníků. V dané situaci se nejedná pouze o otázku životního stylu rodiny, ale o faktické zanedbávání dětí, které velmi pravděpodobně bude mít závažné dopady na celý jejich život,“ zněl výrok odpovědného psychologa. Děti žijí v polorozpadlém domku v Čachrově na Klatovsku. 

Žijí spolu se zvířaty

Mají být nemyté, působit zanedbaně, neumějí prý správně číst: „Žijí společně se zvířaty. Děti jsou špinavé, nemají vůbec myté vlasy, působí velmi zanedbaně. Doma pobíhaly téměř nahé, skoro nemluvily, nehrály si," uvedli sociální pracovníci ve zprávě, která měla sloužit jako podnět pro soud. Jejich rodiče je totiž neposílají do školy, vyučují je samy, nejmladší, roční dítě (dohromady mají rodiče dětí pět) není nikde evidované, ani u lékaře, ani u zdravotní pojišťovny či na matrice. Pochopitelně se všechny děti narodily doma.

Učí se celkem dobře

Nyní se situace pro rodiče dětí obrátila, trestní stíhání, ani žádný jiný postih jim hrozit nemá. Starší chlapce školou povinné totiž přezkoušeli na místní základce a nic pozoruhodného nezjistili: „Někde měli mezery, ale někde zase znali něco navíc. Standardy, které stanovilo ministerstvo školství pro matematiku, český jazyk a cizí jazyk, splnili,“ uvedl pro deník Právo ředitel Základní školy v Čachrově Petr Jansa. Navíc dětem povolil dosavadní domácí vzdělávání, ačkoliv k němu není ministerstvo školství příliš nakloněno a povoluje ho jen v režimu pokusného ověřování. Děti budou chodit každých 14 dnů na přezkušování. 

Vyučují je čtyři hodiny denně

Matka dětí tvrdí, že se s dětmi učí dokonce čtyři hodiny denně, což není jistě málo. A který rodič se věnuje svému dítěti takto dlouho každý den? Navíc prý chce své děti připravit na zkoušky na střední školu. Rodina prý nebere žádné dávky, otec pracuje, nicméně uživit tolik krků není snadné, a tak žijí všichni velmi prostě. S tím se pochopitelně nedá nesouhlasit, oproti nynějšímu velmi rozmařilému výchovnému stylu, kdy musí mít každé dítě značkový mobil a značkové oblečení, aby v kolektivu dětí obstálo, jde určitě o dobrý směr. Pokud se nějaké rodiče podaří naučit své děti skromnosti, pak je to jistě jen dobře. Matka doslova Novinkám sdělila: „Žijeme tak, jak si můžeme dovolit. To znamená s co nejmenší spotřebou a s co nejmenšími nároky na okolí. Nikomu nic neděláme, neubližujeme, nekrademe. Hledíme si hlavně svého, na rozdíl od lidí, kteří se nás snaží stále nějakým způsobem rozvrtávat.“ 

Matku Jiřího X. Doležala také nestíhali

Bohužel, stinnou stránkou toho, že jsou děti nenáročné, je zřejmě to, že nemají styk se svými vrstevníky, a tak jim drahé mobily a iPady prostě nechybí. Děti ale potřebují kamarády mimo rodinu, na druhou stranu těžko něco takového jejich rodičům přikazovat a vynucovat si to. S tím, že ho maminka nepouštěla mezi děti, se nedávno svěřil novinář Jiří X. Doležal a přitom jeho matku nikdo po úřadech a soudech nepopotahoval.

Pro někoho nepřijatelný způsob života

Vše tak dobře shrnul jeden diskutující na Novinkách: „Pro mne je jejich způsob života nepřijatelný, ale neodsuzuji ho, je to jejich volba, na kterou mají v současné době právo. Jsou soběstační, pracují, učí a vychovávají " svým způsobem" děti. Pro mne jsou přijatelnější jak někteří "vysávači" sociálního systému.“ 

Alternativa, na kterou má rodič právo

Konečné slovo, zda půjde případ „vlčích“ dětí z Klatovska před soud, bude mít státní zástupce. Již nyní ale můžeme říci, že se zřejmě nejedná o případ týrání a zanedbávání dítěte, spíše alternativní styl výchovy, který nemusí být každému po chuti, ale rodič na něj má právo. A pracovnice sociálky rozhodně nemají právo na to, vnucovat svůj životní styl jako jediný správný. Mimochodem, jde opět o případ, z něhož pracovnice OSPOD nevycházejí moc dobře, spíše jako bigotní slepice bez širšího rozhledu… Co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace