Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý „vlčí děti“, píší média. Rodina neposílá děti do školy, ale učí je doma, stíhala je i policie. No a, aspoň nevysávají sociální systém, zní reakce veřejnosti

01.08.2017
Prý „vlčí děti“, píší média. Rodina neposílá děti do školy, ale učí je doma, stíhala je i policie. No a, aspoň nevysávají sociální systém, zní reakce veřejnosti

Foto: Aerofilms

Popisek: Vzpomínáte na skvělý loňský film Tohle je náš svět (v originále Captain Fantastic), kde Viggo Mortensen vychovává děti také sám a ony to s přehledem ve znalostech natřou bratrancům a sestřenicím, které chodí normálně do školy?

Před pár měsíci vzbudil zájem veřejnosti případ tzv. vlčích dětí, které vyšetřovali sociální pracovníci na Klatovsku. Děti prý žily v domě se zvířaty, byly nečisté, zanedbané… Podle posledních poznatků však policie od stíhání upustila, neboť se neprokázalo, že by se rodiče něčeho závažného na dětech dopustili. Jde pouze o střet většinového světa s jiným životním stylem?

Prvotní zpráva o stavu dětí od místních sociálních pracovníků zněla dost děsivě: „Všechny žijí v podstatě v plné izolaci od běžného života a především svých vrstevníků. V dané situaci se nejedná pouze o otázku životního stylu rodiny, ale o faktické zanedbávání dětí, které velmi pravděpodobně bude mít závažné dopady na celý jejich život,“ zněl výrok odpovědného psychologa. Děti žijí v polorozpadlém domku v Čachrově na Klatovsku. 

Žijí spolu se zvířaty

Mají být nemyté, působit zanedbaně, neumějí prý správně číst: „Žijí společně se zvířaty. Děti jsou špinavé, nemají vůbec myté vlasy, působí velmi zanedbaně. Doma pobíhaly téměř nahé, skoro nemluvily, nehrály si," uvedli sociální pracovníci ve zprávě, která měla sloužit jako podnět pro soud. Jejich rodiče je totiž neposílají do školy, vyučují je samy, nejmladší, roční dítě (dohromady mají rodiče dětí pět) není nikde evidované, ani u lékaře, ani u zdravotní pojišťovny či na matrice. Pochopitelně se všechny děti narodily doma.

Učí se celkem dobře

Nyní se situace pro rodiče dětí obrátila, trestní stíhání, ani žádný jiný postih jim hrozit nemá. Starší chlapce školou povinné totiž přezkoušeli na místní základce a nic pozoruhodného nezjistili: „Někde měli mezery, ale někde zase znali něco navíc. Standardy, které stanovilo ministerstvo školství pro matematiku, český jazyk a cizí jazyk, splnili,“ uvedl pro deník Právo ředitel Základní školy v Čachrově Petr Jansa. Navíc dětem povolil dosavadní domácí vzdělávání, ačkoliv k němu není ministerstvo školství příliš nakloněno a povoluje ho jen v režimu pokusného ověřování. Děti budou chodit každých 14 dnů na přezkušování. 

Vyučují je čtyři hodiny denně

Matka dětí tvrdí, že se s dětmi učí dokonce čtyři hodiny denně, což není jistě málo. A který rodič se věnuje svému dítěti takto dlouho každý den? Navíc prý chce své děti připravit na zkoušky na střední školu. Rodina prý nebere žádné dávky, otec pracuje, nicméně uživit tolik krků není snadné, a tak žijí všichni velmi prostě. S tím se pochopitelně nedá nesouhlasit, oproti nynějšímu velmi rozmařilému výchovnému stylu, kdy musí mít každé dítě značkový mobil a značkové oblečení, aby v kolektivu dětí obstálo, jde určitě o dobrý směr. Pokud se nějaké rodiče podaří naučit své děti skromnosti, pak je to jistě jen dobře. Matka doslova Novinkám sdělila: „Žijeme tak, jak si můžeme dovolit. To znamená s co nejmenší spotřebou a s co nejmenšími nároky na okolí. Nikomu nic neděláme, neubližujeme, nekrademe. Hledíme si hlavně svého, na rozdíl od lidí, kteří se nás snaží stále nějakým způsobem rozvrtávat.“ 

Matku Jiřího X. Doležala také nestíhali

Bohužel, stinnou stránkou toho, že jsou děti nenáročné, je zřejmě to, že nemají styk se svými vrstevníky, a tak jim drahé mobily a iPady prostě nechybí. Děti ale potřebují kamarády mimo rodinu, na druhou stranu těžko něco takového jejich rodičům přikazovat a vynucovat si to. S tím, že ho maminka nepouštěla mezi děti, se nedávno svěřil novinář Jiří X. Doležal a přitom jeho matku nikdo po úřadech a soudech nepopotahoval.

Pro někoho nepřijatelný způsob života

Vše tak dobře shrnul jeden diskutující na Novinkách: „Pro mne je jejich způsob života nepřijatelný, ale neodsuzuji ho, je to jejich volba, na kterou mají v současné době právo. Jsou soběstační, pracují, učí a vychovávají " svým způsobem" děti. Pro mne jsou přijatelnější jak někteří "vysávači" sociálního systému.“ 

Alternativa, na kterou má rodič právo

Konečné slovo, zda půjde případ „vlčích“ dětí z Klatovska před soud, bude mít státní zástupce. Již nyní ale můžeme říci, že se zřejmě nejedná o případ týrání a zanedbávání dítěte, spíše alternativní styl výchovy, který nemusí být každému po chuti, ale rodič na něj má právo. A pracovnice sociálky rozhodně nemají právo na to, vnucovat svůj životní styl jako jediný správný. Mimochodem, jde opět o případ, z něhož pracovnice OSPOD nevycházejí moc dobře, spíše jako bigotní slepice bez širšího rozhledu… Co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková