První slavnostní křest má za sebou Návštěvnické centrum v Srní na Šumavě. Pět vlčích prcků dostalo jména od písmene B, za kmotra jim šel ministr Brabec
31.05.2016
Foto: NP Šumava
Popisek: Ministr Richard Brabec křtí své kmotřence Belu, Bleska a Barta
Jedna vlčí holčička a čtyři kluci byli slavnostně pokřtěni v Návštěvnickém centru Srní v šumavském národním parku. Všichni dostaliu jména, začínající píssmenem B, rozhodně ale nikoli proto, že jim za kmotra šel ministr životního prostředí Richard Brabec. Pocházejí totiž již z druhého vlčího vrhu v tamním centru, slavnostní křest se ale uskutečnil poprvé.
Pětice nových vlčat, která se narodila 11. května v Návštěvnickém centru Srní, se konečně dočakala pojmenování. Tři z nich pokřtil osobně ministr životního prostředí Richard Brabec – dva samce, kteří dostali jména Blesk a Bart, a jednu samici, která se jmenuje Bela. Další dvě vlčata dostala jména Burák a Bolt. "To, že všechna jména začínají na B není náhodou. Jedná se totiž o druhý vrh v NC Srní. Ale vůbec poprvé jsme vlčata takto veřejně pokřtili," prozradil Jan Dvořák, tiskový mluvčí NP Šumava.
Vlčí rodinu se čtyřmi potomky z prvního vrhu mohli sledovat návštěvníci centra v Srní již od loňského října, kdy bylo slavnostně otevřeno. Stavba areálu trvala dva roky a náklady se vyšplhaly na téměř 72 milionů korun. Pozorovat vlky můžete z dřevěné lávky nad přírodním výběhem. „Vlk je zvíře, kterému jsme my, lidé, od pradávna ubližovali. Když se podíváme do příběhů, pohádek, povídek, tak je vlk vykreslován jako tupé zvíře, které nás ohrožuje, a proto se ho musíme bát. A abychom byli ochráněni, musíme vlka vyhubit. Bohužel se nám to povedlo, ale pozitivní je, že se k nám vlk vrací, a nejen sem na Šumavu. Věřím, že toto návštěvnické centrum bude sloužit nejen pro zábavu, ale i jako místo poznání, a že díky němu si veřejnost udělá na vlka pozitivní náhled,“ řekl v jednom rozhovoru ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Návštěvníci mají jedinečnou možnost pozorovat chování a život vlků přímo v jejich teritoriu, ve zcela přírodním, skoro tři hektary velkém výběhu, nad nímž vede téměř 300 metrů dlouhá dřevěná lávka. „Já s oblibou říkám, že pokud bych byl vlkem, určitě bych si vybral přesně tohle místo ke svému životu. Je tu všechno, hustý i rozvolněný les, mýtina i množství skalnatých úkrytů,“ konstatoval vedoucí Návštěvnického centra Srní Jiří Kec. Kromě pozorování smečky se tu lidé dozvědí víc o životě vlků, a to včetně podrobného vysvětlení jejich mimického projevu. „To bude určitě hodně poučné pro všechny chovatele psů, protože když pochopí mimiku a chování vlka, lépe tak porozumí i svému psovi,“ upřesnil Kec.
Expozice, věnovaná vlkům, je součástí interiéru návštěvnického centra, které myslelo i na tělesně postižené. Ti mají přístup do výběhu vlků ze samostatného parkoviště a po přístupnější části pěšího okruhu. Je ale vhodné, aby měli asistenci. Komu ani to zdravotní stav nedovolí, může vlky pozorovat v budově centra na velkoplošné obrazovce, na niž je přenášen živý obraz přímo z výběhu. Lidé, kteří chtějí pozorovat vlky v přírodním prostředí, by si měli vyčlenit na návštěvu víc času a chovat se na lávce tiše. Nikdo jim totiž nezaručí, že jim vlčí rodinka přiběhne naproti, přestože vlk i vlčice pocházejí ze zoologických zahrad. Prostředí, ve kterém se pohybují, je ale autentické, stejné, jako kdyby kolem sebe neměli ten plot.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL