Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První slavnostní křest má za sebou Návštěvnické centrum v Srní na Šumavě. Pět vlčích prcků dostalo jména od písmene B, za kmotra jim šel ministr Brabec

31.05.2016
První slavnostní křest má za sebou Návštěvnické centrum v Srní na Šumavě. Pět vlčích prcků dostalo jména od písmene B, za kmotra jim šel ministr Brabec

Foto: NP Šumava

Popisek: Ministr Richard Brabec křtí své kmotřence Belu, Bleska a Barta

Jedna vlčí holčička a čtyři kluci byli slavnostně pokřtěni v Návštěvnickém centru Srní v šumavském národním parku. Všichni dostaliu jména, začínající píssmenem B, rozhodně ale nikoli proto, že jim za kmotra šel ministr životního prostředí Richard Brabec. Pocházejí totiž již z druhého vlčího vrhu v tamním centru, slavnostní křest se ale uskutečnil poprvé.

Pětice nových vlčat, která se narodila 11. května v Návštěvnickém centru Srní, se konečně dočakala pojmenování. Tři z nich pokřtil osobně ministr životního prostředí Richard Brabec – dva samce, kteří dostali jména Blesk a Bart, a jednu samici, která se jmenuje Bela. Další dvě vlčata dostala jména Burák a Bolt. "To, že všechna jména začínají na B není náhodou. Jedná se totiž o druhý vrh v NC Srní. Ale vůbec poprvé jsme vlčata takto veřejně pokřtili," prozradil Jan Dvořák, tiskový mluvčí NP Šumava.

Vlčí rodinu se čtyřmi potomky z prvního vrhu mohli sledovat návštěvníci centra v Srní již od loňského října, kdy bylo slavnostně otevřeno. Stavba areálu trvala dva roky a náklady se vyšplhaly na téměř 72 milionů korun. Pozorovat vlky můžete z dřevěné lávky nad přírodním výběhem. „Vlk je zvíře, kterému jsme my, lidé, od pradávna ubližovali. Když se podíváme do příběhů, pohádek, povídek, tak je vlk vykreslován jako tupé zvíře, které nás ohrožuje, a proto se ho musíme bát. A abychom byli ochráněni, musíme vlka vyhubit. Bohužel se nám to povedlo, ale pozitivní je, že se k nám vlk vrací, a nejen sem na Šumavu. Věřím, že toto návštěvnické centrum bude sloužit nejen pro zábavu, ale i jako místo poznání, a že díky němu si veřejnost udělá na vlka pozitivní náhled,“ řekl v jednom rozhovoru ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Richard Brabec vlčata

Návštěvníci mají jedinečnou možnost pozorovat chování a život vlků přímo v jejich teritoriu, ve zcela přírodním, skoro tři hektary velkém výběhu, nad nímž vede téměř 300 metrů dlouhá dřevěná lávka. „Já s oblibou říkám, že pokud bych byl vlkem, určitě bych si vybral přesně tohle místo ke svému životu. Je tu všechno, hustý i rozvolněný les, mýtina i množství skalnatých úkrytů,“ konstatoval vedoucí Návštěvnického centra Srní Jiří Kec. Kromě pozorování smečky se tu lidé dozvědí víc o životě vlků, a to včetně podrobného vysvětlení jejich mimického projevu. „To bude určitě hodně poučné pro všechny chovatele psů, protože když pochopí mimiku a chování vlka, lépe tak porozumí i svému psovi,“ upřesnil Kec.

Expozice, věnovaná vlkům, je součástí interiéru návštěvnického centra, které myslelo i na tělesně postižené. Ti mají přístup do výběhu vlků ze samostatného parkoviště a po přístupnější části pěšího okruhu. Je ale vhodné, aby měli asistenci. Komu ani to zdravotní stav nedovolí, může vlky pozorovat v budově centra na velkoplošné obrazovce, na niž je přenášen živý obraz přímo z výběhu. Lidé, kteří chtějí pozorovat vlky v přírodním prostředí, by si měli vyčlenit na návštěvu víc času a chovat se na lávce tiše. Nikdo jim totiž nezaručí, že jim vlčí rodinka přiběhne naproti, přestože vlk i vlčice pocházejí ze zoologických zahrad. Prostředí, ve kterém se pohybují, je ale autentické, stejné, jako kdyby kolem sebe neměli ten plot.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL