Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Boj o plicní oddělení pokračuje. Přidali se i lékaři

23.05.2013
Boj o plicní oddělení pokračuje. Přidali se i lékaři

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Lidé a pacienti, kteří bojují proti sloučení plicního oddělení klatovské nemocnice se zdejší internou, jsou zase o něco blíž k úspěchu. Podpořily je totiž kapacity z oboru plicního lékařství v čele s přednostou plicního oddělení v Plzni Milošem Peškem. Přesun oddělení podle něj může zhoršit zdravotní péči. Vedení Plzeňského kraje na svém rozhodnutí trvá.

„Oddělení má samostatnou budovu, a tak je to správně, protože je to infekční obor. Plicní pacienti jsou odděleni od jiných pacientů, aby na ně nemohli přenášet infekce. Samostatné oddělení je ideální stav," prohlásil před novináři přednosta plicní kliniky plzeňské fakultní nemocnice Miloše Pešek.

Špatná dvoumiliardová investice

V případě, že dojde ke sloučení s internou, museli by podle Peška dojíždět klatovští pacienti za léčením jinam a pro některé by to tak mohlo být obtížné. „Téměř dvoumiliardová investice do monobloku nové klatovské nemocnice by ve výsledku přinesla zhoršení zdravotní péče," dodává ostře Pešek. Pacienti s tuberkulózou by navíc museli být převezeni do léčebny Janov, kde je léčba zajištěna. Ale to by se jim pochopitelně nelíbilo.  „Je to daleko. Když chceme do Janova přeložit pacienty z Plzně, i nám říkají příbuzní, že je to daleko. A to je to z Plzně podstatně blíž," vysvětluje Pešek. U netuberkulózních pacientů mohou navíc chybět v budoucnu i lůžka. Pokud dojde skutečně ke sloučení s internou, jejich počet se v Klatovech zredukuju na polovinu - tedy na deset.

Plicní je sezónní obor, nemusí mít vlastně oddělení, tvrdí kraj

„Nejvíce pacientů přichází s akutními a často s infekčními onemocněními zhruba od listopadu do června. V této době se nám stává, že nevíme, kam uložit pacienty, kteří přicházejí z naší současné spádové oblasti a vyžadují hospitalizaci. Takže když budu mluvit třeba o lednu, může se stát, že pacienty nebudeme mít kam ukládat," konstatoval Pešek.

Vedení Plzeňského kraje si stojí za svým. Sloučení plicního s internou je hlavně v zájmu pacientů. „Je to zlepšení dostupnosti nemocničních přístrojů, jako jsou rentgeny, ale i zvýšení komfortu péče. Navíc kraj se musí chovat jako řádný hospodář," uvedl v tiskové zprávě radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Toho v nejbližších dnech čeká vysvětlování jeho kroků v Senátu. Na něj se totiž obrátili Klatované a zástupci Senátu si Šimánka pozvali "na kobereček". „Pod peticí je podepsáno před sedm tisíc lidí, proti sloučení je i odborná pneumologická společnost," vysvětluje organizátorka podpisové akce Pavla Kalistová s tím, že když se podaří sehnat ještě další tři tisíce podpisů, začne se stížností zabývat i poslanecká sněmovna.

Místo plicního plastická chirurgie?

V Klatovech v posledních týdnech padá otázka, co bude s budovou po přesunutí plicního oddělení do monobloku nemocnice.  Spekulace se o tom, že kraj budovu prodá a vznikne tu soukromá plastická chirurgie. Krajský radní pro zdravotnictví to ale ihned popřel. „Nebudeme rozhodně budovu prodávat ani pronajímat žádnému soukromému zdravotnickému zařízení. Nemáme zájem, abychom vytvářeli jakoukoliv konkurenci pro naši nemocnice," tvrdí Šimánek.

Jak to tedy nakonec s plicním oddělením v Klatovech dopadne, bude jasné za několik týdnů až měsíců. My Vás o tom budeme samozřejmě informovat.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace