Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Správa NP Šumava otevřela nové středisko environmentální výchovy. Bude se tam vyučovat i podle příručky „Pojďme na to od lesa“

05.04.2016
Správa NP Šumava otevřela nové středisko environmentální výchovy. Bude se tam vyučovat i podle příručky „Pojďme na to od lesa“

Autor: NP Šumava

Popisek: Nové středisko Horská Kvilda

Budova s číslem popisným 2 na Horské Kvildě vždy sloužila hlavně dětem, pro jejich vzdělávání a ubytování. Nejdřív tu byla škola, následně ji vlastnil Národní institut dětí a mládeže a Správa Národního parku Šumava, která tuto budovu získala před dvěma lety, v této tradici pokračuje. Po rekonstrukci ji provozuje jako Středisko environmentální výchovy (SEV).

„Díky Horské Kvildě rozšiřujeme počet našich SEVek na čtyři, z toho ve dvou z nich je možné se ubytovat. Horská Kvilda navíc nabízí takovou kapacitu, díky které mohou středisko využít dvě třídy najednou. Celkem je tu 48 lůžek a dvě učebny,“ představuje zařízení Středisek environmentální výchovy jejich vedoucí Martina Kučerová.

Před zprovozněním prošla budova rekonstrukcí. Bylo nutné opravit střechu, na kterou se instalovaly fotovoltaické panely, vyměnila se okna a došlo k zateplení fasády a celý objet byl vybaven novým nábytkem.  „Rekonstrukce budovy vyšla na zhruba 5 milionů korun, ale díky zateplení a vytápění pomocí tepelného čerpadla očekáváme, že provozní náklady budou nízké. V letošním roce pak ještě počítáme s investicí necelého půl milionu korun na dovybavení některými pomůckami, jako jsou sněžnice, mikroskopy, ale i výukové modely rostlin nebo ptáků. Ještě jsou v plánu venkovní úpravy v okolí budovy,“doplňuje Martina Kučerová.

Pojďme na to od lesa - křest

SEV Horská Kvilda je určeno především pro vzdělávání skupin dětí, od prvního stupně základních škol přes střední školy až po vzdělávání vysokoškoláků. Mimoto je středisko vybaveno pro odborné vzdělávací programy s tematikou ochrany přírody, externí informační střediska a pro další skupiny a instituce. „Těch nápadů, jak budovu využít bylo samozřejmě hodně, ale jsem rád, že jsme realizovali přestavbu na středisko environmentální výchovy s ubytováním. Jednak jsme na západě Šumavy žádné takové zařízení neměli, a s takovou kapacitou už vůbec, a za druhé, vzdělávání v oboru ochrany přírody je, řekl bych, naší povinností,“ říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

„Budova Střediska environmentální výchovy na Horské Kvildě je jednoznačně mojí srdeční záležitostí. Z ní jsem i já sám začal poznávat krásy Šumavy, a když se Správa Národního parku Šumava rozhodla pro takovéto využití, jenom jsem to přivítal. Historicky tato budova totiž dětem patřila, už od dob, kdy tu fungovala základní škola, a komu jinému by měla opět patřit, než právě dětem,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Pojďme na to od lesa

Středisko, které je až do letošního září plně obsazeno, je specializováno na několikadenní až týdenní pobyty s programem. Jednou z hlavních 'učebnic', podle které se tyto programy sestavují, je příručka ekologické výchovy a lesní pedagogiky Pojďme na to od lesa, která byla v češtině poprvé vydána Správou NP Šumava před třinácti lety. „Jedná se o příručku, kterou jsme v roce 2003 převzali od kolegů z Německa, jež ji k výuce používali už několik let. Tehdy jsme ji přeložili a vydali s původními obrázky a fotografiemi. Příručka se stala mezi pedagogy velmi oblíbenou, během prvních tří let jsme jich rozdali na 2500 kusů. Bylo to dáno i tím, že tehdy na českém trhu neexistovala tak rozsáhlá a komplexní publikace, která by se zaobírala lesní pedagogikou,“ vysvětluje Martina Kučerová.

V současné době Správa NP Šumava vydává reedici příručky v nákladu 500 kusů, která je obohacena o nové kapitoly a má zcela novou grafiku. „Nastal čas udělat publikaci nově. Po třinácti letech jsme do ní zapracovali nová poznání o lese, jsou v ní nové kapitoly o Národním parku Šumava a vše doprovází naše fotografie a ilustrace Pavla Procházky. Jedno ale pochopitelně zůstává stejné, slouží hlavně učitelům jako rukověť pro to, jak v terénu učit předškoláky, žáky základních škol, středo i vysokoškoláky,“ doplňuje Kučerová. Reedice příručky byla vydána s dotací 75 procent ze Státního fondu životního prostředí a je neprodejná. Pedagogové a instituce ji mohou získat na základě absolvování odborných seminářů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace