Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třicet let byla vdaná, porodila dvě děti, a pak si našla milenku. S kým žije populární seriálová herečka Jitka Smutná a na jakém unikátním projektu pracuje?

27.08.2015
Třicet let byla vdaná, porodila dvě děti, a pak si našla milenku. S kým žije populární seriálová herečka Jitka Smutná a na jakém unikátním projektu pracuje?

Foto: ČT

Popisek: Teprve na prahu šedesátky nabrala herečka Jitka Smutná díky přítelkyni Petře druhý dech a konečně je sama sebou

FOTOGALERIE Jsem, jaká jsem, a nemám se za co stydět. To si řekla Jitka Smutná po letech, práskla dveřmi a na prahu šedesátky vykročila za štěstím. A světe, div se – manžel to pochopil.

Už v pubertě si začala uvědomovat, že má citově mnohem blíž k ženám než mužům, jenže vyrůstala v generaci, pro niž byla homosexualita tabu. Nemluvilo se o ní a většina gayů a lesbiček se snažila svou orientaci všemožně zakrývat. A tak se i Jitka Smutná rozhodla být za každou cenu ‘normální‘. Provdala se za kameramana Jaromíra Nekudu, porodila mu děti Jakuba a Terezu a zdálo se, že je všechno v pořádku. Jenže po dvou desetiletích poznala ženu, po jejímž boku si uvědomila, že tohle je to pravé. Dalších deset let jí ale trvalo, než sebrala odvahu definitivně vybočit ze zajetých kolejí a konečně začít žít tak, aby se mohla každý den cítit opravdu v pohodě a šťastná. A co na to manžel? „Díky jeho pochopení jsme dobří přátelé. Navždy se už budeme s oboustrannou laskavostí respektovat. V duchu mu dávám velký dík za to, že mě pustil, ne opustil,“ prohlásila před časem.

Než našly to pravé štěstí, přivedly Jitka a Petra na svět dohromady pět dětí

Než našly to pravé štěstí, přivedly Jitka a Petra na svět dohromady pět dětí

Štěstí nemusí být v luxusu

Její životní partnerka, o patnáct let mladší spisovatelka Petra Braunová, prožila totéž – je rozvedená a má tři děti, Olivera, Marii a Johanu. Společně pracují na svém velkém snu, rekonstrukci velkého starobylého domu v Měčíně nedaleko Klatov, který již na první pohled dýchá historií. Nápad se zrodil v Petřině hlavě, v této obci se totiž narodili její dědeček i maminka, má tam pohřbeného otce a jako malá tam trávila téměř všechny prázdniny. Zpátky ji tam tudíž dovedlo srdce a Jitku zase láska k ní. A obě se pustily do úkolu, který by nejspíš dokázal udolat partu zdatných chlapů.

Měšínská škola na dobové fotografii

Měšínská škola na dobové fotografii

Zdevastovaná ruina

Objekt č. 21, který dodnes zdobí nad vchodem krásný erb pánů z Vrtby, postavil v roce 1822 jako panskou školu hrabě František Josef z Vrtby, potomek Jana Josefa z Vrtby, který byl v roce 1712 nejvyšším pražským purkrabím a nechal vybudovat na Malé Straně známou Vrtbovskou zahradu. Jedním z nejznámějších pedagogů, který tu působil, byl Josef Kožíšek, autor čítanky Poupata, z níž se až do dnešních Slabikářů dostaly mimo jiné populární věty Ema mele maso či Máma má mísu, a jeho básničku Polámal se mraveneček zná snad opravdu každý.

Dům sloužil původnímu účelu až do roku 1914, kdy byla kvůli rostoucímu počtu žáků postavena škola nová. Pak sloužil jako spořitelna, pošta, měl v něm ordinaci lékař, později zde byla zřízena ubytovna. Hlavně poslední majitel se ale k historické budově nechoval právě s úctou. Bez povolení k němu byly přistavěny garáž a kotelna, nádherné klenby byly prošpikovány železnými trubkami, protože kotelna vytápěla i dům na protější straně ulice. Přibylo mnoho příček, které vzdušné prostory rozbily na malé tmavé špeluňky, původní špaletová osmitabulková okna nahradily skleněné tabule. Hnijící podlahy záplatovalo linoleum. Dílo zkázy dokončili prapodivní nájemníci, kteří ho zanesli odpadky a zdevastovali.

Dům snů v roce 2013

Dům snů v roce 2013

Dobová škola v přírodě

Starou, na první pohled příšerně zničenou budovu Petra koupila před třemi lety. Až dodatečně zjistila, že je památkově chráněná, a tak se s Jitkou rozhodly vrátit jí původní krásu. Stojí totiž na ideálním místě, v centru obce, v těsném sousedství fary a kostela, a tak ji chtějí proměnit v kulturní centrum s bohatým celoročním programem, které by sloužilo návštěvníkům z celé republiky. V přilehlé stodole by mělo vzniknout jednoduché ubytovací zařízení pro turisty. Hlavní představou je ale jakási dobová škola v přírodě.

„Hodlám děti i učitele, kteří se takové akce zúčastní, vrátit kompletně do minulosti. Týden žít bez mobilu, televize, dokonce bez elektřiny. Jíst dobová jídla, nosit dobové oblečení, všímat si přírody a sám sebe,“ uvádí Petra Braunová na svých webových stránkách a dodává: „Myslím, že dítě, které bude – tak jako kdysi – nosit vodu z pumpy, chodit pro dříví, jíst bramborové placky, pečené na kamnech, hrát špačka či kroutit písmena křídou na břidlicovou tabulku, bude nesmírně obohacené. Projekt bude vypilovaný do nejmenších detailů. Jsme připraveni dětem nechat ušít oblečení podle dobové fotografie z roku 1890. Věřím, že zájemce o takový ‘adrenalin‘ nebudu hledat dlouho.“

Čtěte také:

Seriálová hvězda zhubla, zkrásněla a změnila sexuální orientaci. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská