Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Domažlicích skloubili pivovar s knihovnou i tržištěm. Že to zní jako pěkný mišmaš? Podle fotografií „z budoucnosti" to nevypadá vůbec zle

21.02.2015
V Domažlicích skloubili pivovar s knihovnou i tržištěm. Že to zní jako pěkný mišmaš? Podle fotografií „z budoucnosti to nevypadá vůbec zle

Autor: Ateliér Mepro

Popisek: Budoucí vzhled multifunkčního centra s minipivovarem či knihovnou.

V Domažlicích je v plném proudu budování multifunkčního centra za evropské peníze, konkrétně z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Původně to vůbec nevypadalo dobře, firmy neměly na spolupráci zájem. Ten jsou vyhlídky jiné, tedy aspoň podle architektonických vizualizací.

V areálu pivovaru v Domažlicích budují díky dotaci z ROP Jihozápad multifunkční centrum. Realizace bude probíhat ve čtyřech etapách.

První etapa, na kterou získalo město dotaci ve výši 15 milionů korun, zahrnuje přestavbu 12 metrů vysokého Hvozdu. Celkové náklady se vyšplhají na částku 27 milionů korun. Bude opravena střecha, instalace, přípojky, kotelna, topení, výtahy pro celou budovu, vzduchotechnika, požární zabezpečení, fasáda a vybudováno bude také sociální zařízení pro celý areál. Úpravy by měly být dokončeny v červnu letošního roku.

Kulturní centrum „Pivovar Domažlice“ je situováno na adresách Vlašská ul. čp. 362/3 a Vlašská ul. čp. 355/9. Veřejná architektonická soutěž pro tento kolosální architektonický "majstrštyk" byla vyhlášena v roce 2012 – 1. místo získal architektonický ateliér Mepro, který se o něj dělí s R2W architekty. Projektanti koncipovali objekt jako souhrn několika funkčních celků: Bude zde minipivovar s kapacitou 3.000 hl/rok, restaurace pro 80 osob, pivnice pro 120 osob, městská knihovna, městské tržiště, muzeum pivovarnictví a sklářství Domažlicka a galerie umění.

Pěší zóna jako návrat k historickému jádru

Díky ROPu Jihozápad v únpru byly dokončeny či jsou v plném proudu další akce. Například v centru Plzně v těsné blízkosti náměstí Republiky došlo k rekonstrukci ulice Dominikánské a Riegrovy, která je nyní řešena jako pěší zóna. Realizátoři se snažili o návrat k historickému vzhledu jádra města, vytvoření klidného místa pro setkávání lidí a také vytvoření turisticky atraktivního centra města využívaného pro odpočinek a rekreaci.

Projekt zahrnoval především rekonstrukci povrchu položením kamenné dlažby a kostek a instalaci historizujícího veřejného osvětlení. Dotace, která činí 85 procent celkových způsobilých výdajů projektu, je schválena ve výši 8 milionů korun.

Rekonstrukci kostela protáhla péče o oltář

Poutavá je rovněž například oprava oltáře kostela svatého Víta v Dobřanech. Sakrální stavba je považována za vzácnou a oltář za unikátní. Původně zamýšlený rozsah rekonstrukce nakonec prý nestačil, bylo totiž zapotřebí ošetřit právě i kruhový oltář.

Jen jeho oprava oltáře si vyžádala kolem půl milionu korun. Stavební práce dále spočívaly v kompletním vzduchotechnickém odvlhčení, opravě omítek, zateplení stropní konstrukce a restaurování cihelné dlažby horního ochozu, restaurování dřevěného oltáře, instalaci ozvučení a celkové výmalbě interiéru. Prostory unikátního barokního kostela jsou využívány jako městská galerie.

Celkově si tato rekonstrukce vyžádala více než dva miliony korun. Z toho 85 procent prostředků bylo financováno díky dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Téměř 20 miliard pro Jihozápad

Regionální operační program NUTS II Jihozápad je jedním ze sedmi regionálních operačních programů České republiky, které od roku 2007 slouží k podpoře hospodářského a sociálního rozvoje. Program ROP Jihozápad podporuje dotacemi z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) projekty realizované na území Jihočeského a Plzeňského kraje. Hlavním cílem programu ROP Jihozápad je zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivity regionu v zájmu zvyšování kvality života jeho obyvatel. Pro program ROP Jihozápad je na období 2007–2013 vyčleněno 19,4 miliard korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace