Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Domažlicích skloubili pivovar s knihovnou i tržištěm. Že to zní jako pěkný mišmaš? Podle fotografií „z budoucnosti" to nevypadá vůbec zle

21.02.2015
V Domažlicích skloubili pivovar s knihovnou i tržištěm. Že to zní jako pěkný mišmaš? Podle fotografií „z budoucnosti to nevypadá vůbec zle

Foto: Ateliér Mepro

Popisek: Budoucí vzhled multifunkčního centra s minipivovarem či knihovnou.

V Domažlicích je v plném proudu budování multifunkčního centra za evropské peníze, konkrétně z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Původně to vůbec nevypadalo dobře, firmy neměly na spolupráci zájem. Ten jsou vyhlídky jiné, tedy aspoň podle architektonických vizualizací.

V areálu pivovaru v Domažlicích budují díky dotaci z ROP Jihozápad multifunkční centrum. Realizace bude probíhat ve čtyřech etapách.

První etapa, na kterou získalo město dotaci ve výši 15 milionů korun, zahrnuje přestavbu 12 metrů vysokého Hvozdu. Celkové náklady se vyšplhají na částku 27 milionů korun. Bude opravena střecha, instalace, přípojky, kotelna, topení, výtahy pro celou budovu, vzduchotechnika, požární zabezpečení, fasáda a vybudováno bude také sociální zařízení pro celý areál. Úpravy by měly být dokončeny v červnu letošního roku.

Kulturní centrum „Pivovar Domažlice“ je situováno na adresách Vlašská ul. čp. 362/3 a Vlašská ul. čp. 355/9. Veřejná architektonická soutěž pro tento kolosální architektonický "majstrštyk" byla vyhlášena v roce 2012 – 1. místo získal architektonický ateliér Mepro, který se o něj dělí s R2W architekty. Projektanti koncipovali objekt jako souhrn několika funkčních celků: Bude zde minipivovar s kapacitou 3.000 hl/rok, restaurace pro 80 osob, pivnice pro 120 osob, městská knihovna, městské tržiště, muzeum pivovarnictví a sklářství Domažlicka a galerie umění.

Pěší zóna jako návrat k historickému jádru

Díky ROPu Jihozápad v únpru byly dokončeny či jsou v plném proudu další akce. Například v centru Plzně v těsné blízkosti náměstí Republiky došlo k rekonstrukci ulice Dominikánské a Riegrovy, která je nyní řešena jako pěší zóna. Realizátoři se snažili o návrat k historickému vzhledu jádra města, vytvoření klidného místa pro setkávání lidí a také vytvoření turisticky atraktivního centra města využívaného pro odpočinek a rekreaci.

Projekt zahrnoval především rekonstrukci povrchu položením kamenné dlažby a kostek a instalaci historizujícího veřejného osvětlení. Dotace, která činí 85 procent celkových způsobilých výdajů projektu, je schválena ve výši 8 milionů korun.

Rekonstrukci kostela protáhla péče o oltář

Poutavá je rovněž například oprava oltáře kostela svatého Víta v Dobřanech. Sakrální stavba je považována za vzácnou a oltář za unikátní. Původně zamýšlený rozsah rekonstrukce nakonec prý nestačil, bylo totiž zapotřebí ošetřit právě i kruhový oltář.

Jen jeho oprava oltáře si vyžádala kolem půl milionu korun. Stavební práce dále spočívaly v kompletním vzduchotechnickém odvlhčení, opravě omítek, zateplení stropní konstrukce a restaurování cihelné dlažby horního ochozu, restaurování dřevěného oltáře, instalaci ozvučení a celkové výmalbě interiéru. Prostory unikátního barokního kostela jsou využívány jako městská galerie.

Celkově si tato rekonstrukce vyžádala více než dva miliony korun. Z toho 85 procent prostředků bylo financováno díky dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Téměř 20 miliard pro Jihozápad

Regionální operační program NUTS II Jihozápad je jedním ze sedmi regionálních operačních programů České republiky, které od roku 2007 slouží k podpoře hospodářského a sociálního rozvoje. Program ROP Jihozápad podporuje dotacemi z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) projekty realizované na území Jihočeského a Plzeňského kraje. Hlavním cílem programu ROP Jihozápad je zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivity regionu v zájmu zvyšování kvality života jeho obyvatel. Pro program ROP Jihozápad je na období 2007–2013 vyčleněno 19,4 miliard korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš