Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bílá mrdko, podpálím ti barák, křičel podle Okamury muž. Šéf Úsvitu jel „dělat pořádek" do vsi, kde prý řádí romský klan

03.04.2014
Bílá mrdko, podpálím ti barák, křičel podle Okamury muž. Šéf Úsvitu jel „dělat pořádek do vsi, kde prý řádí romský klan

Foto: Facebook

Popisek: Tomio Okamura s oběťmi nepokojů ze Strýčkovic

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se opět vyjádřil k situaci v obci Strýčkovice na Domažlicku. Vesničku podle něj terorizuje romský klan, kvůli kterému místní obyvatelé zažívají doslova peklo. Za své vyjádření ale sklízí i negativní reakce, prý zbytečně rozpoutává protiromské nálady. Server Romea.cz navíc tvrdí, že spor nezačali Romové. Starostka Strýčkovic v den Okamurovy návštěvy poprosila politiky, ať do vesnice nejezdí.

Tomio Okamura na svém Facebooku zveřejnil společnou fotografii s oběťmi nepokojů ze Strýčkovic na Domažlicku. „Pro mě jsou to stateční muži, přes všechny výhrůžky svědčí u soudu,“ píše Okamura k fotce.

Poslanec totiž v pátek navštívil zasedání zastupitelstva obce, kde se setkal s místními občany, aby zjistil všechny podrobnosti, podle kterých chce připravit návrhy konkrétních řešení. „Obyvatelé v pátek čekali na příjezd ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, kterého však problém evidentně příliš nezajímá, takže nedorazil. Je totiž jen dalším ministrem v řadě, který hájí práva menšin, místo většiny,“ píše předseda Úsvitu. Podle Okamury místo něj přijel z Úřadu vlády „jakýsi klučina“, který namísto řešení návštěvu poslance kritizoval .

„Místo, aby premiér Sobotka s ministrem Dienstbierem situaci řešili, tak nechají lidi trpět a ještě kritizují nás, kteří jedeme přímo za lidmi a o problém se zajímáme,“ napsal Okamura.

Politici, nejezděte

V této souvislosti předseda hnutí Úsvit přímé demokracie připomíná, že se jeho strana snaží situaci kolem nepřizpůsobivých menšin řešit, ale vláda jim hází klacky pod nohy. „Bohužel vláda v čele s ministrem pro lidská práva Dientsbierem tuto situace NEŘEŠÍ,“ píše Okamura s tím, že mu sněmovna zamítla jeden z návrhů zákona.

A právě za tyto a podobné názory je Okamura nařčen. Situaci totiž zneužil k protiromským útokům, tvrdí server Romea.cz. Starostka obce Markéta Kastnerová například vydala prohlášení, ve kterém žádá politiky a média, aby neeskalovali situaci v obci. Podle serveru Romea.cz totiž v minulých dnech i deník Právo, server Novinky.cz a Blesk.cz o situaci v obci informovaly protiromsky zaměřenými články. Starostka s odkazem na Okamurovu návštěvu žádá, aby politici do Strýčkovic vůbec nejezdili.

„Žádám, aby všichni, kteří se k situaci hodlají vyjadřovat, napomohli k jejímu zklidnění a neeskalovali ji. Prosím také média, aby o situaci informovala věcně a přiměřeně její povaze,“ píše v prohlášení starostka Markéta Kastnerová.

Romové prý první neútočili

Reportéři serveru Romea.cz se ale do Strýčkovic vydali. Jak tvrdí, v žádném jiném médiu se totiž vyjádření samotných Romů neobjevilo. Podle jejich zdrojů byl tento konflikt jen vyústěním dlouhodobě špatných sousedských vztahů. „Romové nebyli ti, kteří útočili jako první,“ píše server.

Napadený Jiří Sýkora, na kterého se odvolává i Okamura, celou kauzu považuje dle serveru Romea.cz do jisté míry za nadnesenou, zároveň ale říká, že rodina je pro vesnici hrozbou. „Jeden z nich tady běhá, nadává lidem, že je to tady potřeba vyčistit. Ale to je člověk nesvéprávný, tak by za něj měla odpovídat pověřená osoba,“ dodal Sýkora.

Starostka serveru Romea.cz řekla, že kauza vyvolaná deníkem Právo a serverem Novinky.cz je příliš nafouknutá. Na adresu redaktora, který celou mediální bublinu vypustil, řekla, že se od něj jednalo o „podraz".

Jak návštěva vypadala? Byli jsme u toho

Takovou kavalkádu hostů na zastupitelstvu obec Strýčkovice na Domažlicku, která má jen něco přes stovku obyvatel, ještě nezažila. Kvůli případu napadení a vyhrožování Romy se sem sjeli hned dva poslanci Úsvitu přímé demokracie – Tomio Okamura a Marek Černoch a také místopředseda hnutí Jaroslav Novák. Za Úřad vlády dorazil Vít Vlasák z Agentury pro sociální začleňování a Okamura začal nebohého mladíka doslova cupovat.

Malé sídlo, které nemá jediného zastupitele, je řízeno z obce Srbice a sdružuje ještě jednu vesnici. Místní občané, jak se zdá, mají k vedení určitou nedůvěru, která právě kulminovala v případě soustavné šikany místních ze strany jedné romské rodiny. Podle starousedlíků se situace vyostřila v poslední době, kdy bylo opakovaně jednotlivým lidem vyhrožováno a nadávky typu „bílé mr..ky a sv…ě“ jsou na denním pořádku. „Máme tu čtyři bratry, z nichž dva jsou nesvéprávní a právě jeden z nich s odkazem na to, že má papíry na palici, vyvádí a není k zastavení,“ řekl pro ParlamentníListy.cz jeden z místních občanů, který nechtěl být jmenován. „Je možné, že v prvopočátku to způsobil někdo, kdo tyhle lidi načerno zaměstnal a asi jim nedal slíbenou odměnu, a pak to začalo. Přidal se k tomu ještě vnuk, nejmladší a další ze skupiny, který je nejvíce agresivní. Oni jsou v kriminále nebo v blázinci každou chvíli, ale nikomu z kompetentních orgánů to asi nevadí.“

„Nepřijel jsem sem proto, abych si dělal politické body,“ prohlásil v diskusi Okamura, který si vyslechl nespokojené občany a zvláště jednoho mladíka, jenž se rozčiloval, že zastupitelstvo projednává kytičky, které ho absolutně nezajímají. „Já se bojím o své děti a vy tu vydáváte nějaké prohlášení pro tisk, že varujete politiky, aby se do toho nemotali a že žádáte tisk, aby byl korektní.“

„Chci vám naslouchat a pomoci,“ prohlásil Okamura za velkého zájmu téměř 50 přítomných občanů. „Stávající vláda toto nevidí jako problém, nechce to řešit a pan Dienstbier zapomněl, že je také ministrem většiny, nejen menšin. A v příštích dnech budu chtít slyšet od ministra Chovance konkrétní kroky,“ prohlásil za bouřlivého potlesku auditoria.

Zástupce vlády upadl v nemilost

Zcela opačnou pozici měl zástupce Úřadu vlády, mladičký Vít Vlasák z Agentury pro sociální začleňování. Vysvětlením,  že na problému pracuje a že místní budou informováni prostřednictvím zastupitelstva, nikoho neuspokojil. Naopak. „Vždyť vaše agentura je jen proto, aby tohle řešila,“ vmetl mu do tváře Okamura. „Vláda utrácí miliony do nejrůznějších programů a skutek utek,“ rozčílil se za bedlivého zájmu místních obyvatel. „Ti, kteří pracují a platí daně, jsou diskriminováni. U nás v Bystřici pod Hostýnem jsou tři stovky Romů mezi radnicí a kostelem a je to hrůza – kdo to nezažil, nepochopí,“ uvedl Okamura a opět sklidil nadšené ovace.

„Podstata problému není, kdo je černý nebo bílý, ale to, že státní správa zcela zklamala,“ řekl poslanec Černoch a místopředseda Novák dodal: „Když s nimi máte problém, měli by je dát do detenčního ústavu!“

Rozezlení občané

„Připadáme si jak v Absurdistánu,“ řekl pro ParlamentníListy.cz další občan. „Svědčíme a vypovídáme na soudu a tam se k nám chovají, jako kdybychom něco spáchali my, točí se na každém slovíčku. A napište tam také, že když se tady pobijí v rodině, přijedou policajti a záchranka, zneškodní je a odvezou do psychiatrické léčebny v Dobřanech. Ale když nám vyhrožují, nebo nyní už dokonce i házejí kameny do oken, tak se policie bojí. A nejhorší je, když berou sociální dávky. To se opijí a vyvádějí. Když nemají peníze, jsou jakž takž v klidu,“ uvedl další z místních.

„Jestli nejste spokojeni s opatrovníky, máte podle nového občanského zákoníku právo podat podnět k přezkoumání,“ prohlásil Vlasák z vládní agentury. Na to mu bylo odpovědí jen nespokojené mručení. Dozvěděli jsme se také, že dům, kde dnes žije v katastrofálních hygienických podmínkách zmíněná rozvětvená rodina, zakoupilo pro tuto nepřizpůsobivou skupinu jedno městečko na Tachovsku, aby se jí jednoduše „zbavilo“.

„Přílišná medializace ničemu nepomůže,“ vyjádřil svůj názor Vít Vlasák, na kterého Okamura hned „vystartoval“. „Vy si jen vymýšlíte. A pak Sobotka, ten nechce, aby lidé ventilovali své problémy, viz jeho servilní dopis předsedovi Rady Evropy o diskriminaci Romů u nás.“

„Jenom my se s těmito psychopaty a schizofreniky budeme dál scházet, vidět se z očí do očí na soudech a při přestupkových řízeních! Vy si zase odjedete do Prahy a bude ticho po pěšině,“ vmetl hostům zásadní výtku místní občan. „Já se vás zastanu,“ opáčil Okamura. „Pište, informujte mne. Nic nebude bez odezvy,“ vzkázal šéf Úsvitu a další dlouhé desítky minut po skončení zastupitelstva zůstal na kuloárních jednáních s občany.

Co napsal Tomio Okamura na svůj Facebook

Na snímku se dvěma oběťmi romského teroru ze Strýčkovic na Domažlicku – pro mě jsou to stateční muži, přes všechny výhružky svědčí u soudu, vlevo ode mne stojí Jiří Sýkora, kterého opilí Romové zmlátili metrovým dřevěným hranolem se slovy: „Ty bílá svině, já tě zabiju.“ Jeden z Romů ho vždy držel a druhý tloukl. Dostal nesčetně ran pěstí a kopanců. „V tu chvíli jsem žádnou bolest nevnímal. V mysli se mi honilo jen to, že se nesmím nechat praštit tím hranolem do hlavy. Věděl jsem, že kdybych ztratil vědomí a nemohl se bránit, tak by mne zabili,“ popsal útok Jiří Sýkora. Vpravo ode mne stojí majitel domku, kterému členové této romské rodiny hodili večer, když už šli obyvatelé spát, do oken 32 (třicet dva!) dlažebních kostek a při tom křičeli: „Ty svině, my tě podřízneme a zabijeme.“ Navíc, oprava okna stála rodinu 32 tisíc, protože poškodili i rám, a žena musela po útoku navštívit lékaře.

V pátek jsem navštívil jednání zastupitelstva obce Strýčkovice na Domažlicku, kde Romský klan terorizuje vesnici a místní obyvatelé dostali policejní ochranu. Zároveň jsem jednal i s občany obce. Cílem mojí návštěvy bylo poslechnout si přímo na místě jaká je situace a nabídnout konkrétní pomoc místním občanům v řešení této situace, kdy jsou slušní lidé terorizovaní parazitující menšinou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Václav Fiala

Vložil: Anička Vančová