Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Film, který otřásl Československem. Smrt stopařek ještě teď vyvolává husí kůži. Filmové stopy

30.06.2018
Film, který otřásl Československem. Smrt stopařek ještě teď vyvolává husí kůži. Filmové stopy

Foto: René Flášar

Popisek: Osudové místo, kde filmový vrah nabral stopařky do vozu

FOTOGALERIE Smrt stopařek je bezesporu jedním z nejdrsnějších filmů, jaký byl v socialistickém Československu natočen. Dodnes si vzpomínám, jak mi při jeho prvním sledování naskakovala husí kůže na těle a večer se mi špatně usínalo. Film byl natočen podle skutečné události, která se odehrála v roce 1976 na Slovensku.

V srpnu toho roku nabídl v nočních hodinách řidič nákladního vozu Miroslav Somora svezení dvěma ženám, které uvízly v Trenčíně. Když za Trenčianskou Teplou dívky usnuly, Somora vytáhl zpod sedadla masivní utahovací klíč na kola nákladního automobilu a začal s ním dívky v kabině auta mlátit. Když po úderech do hlavy upadly do bezvědomí, vzal nůž dlouhý 30 cm a dívky ubodal. Jeho rány byly natolik silné, že v těle jedné z dívek zlomil nůž. Jednu z mrtvých žen následně svázal a vykonal na ní soulož. Své oběti posléze zahrabal na skládce ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. K objasnění případu napomohli dva svědci, kteří si na skládce všimli jeho auta, jeden z nich následně našel těla mrtvých žen a uvědomil policii. Miroslav Somora byl popraven 9. února 1979 v Praze.

Domažlické drama

Filmový příběh se má odehrávat na Domažlicku v blízkosti státní hranice s Německem, kam se v závěru filmu snaží vrah, ve filmu pojmenovaný Charvát, uprchnout poté, co si vzal jako rukojmí syna své bytné Míšu. Filmové záběry však byly pořizovány především v Benešově a jeho okolí.

Dabingová řež

V centru tohoto města se nachází panelák, do něhož se přestěhovala dívka, kterou vrah Charvát znásilnil ještě před stopařkami. O několik kilometrů dál, na okraji Benešova, stojí dům, v němž Charvát bydlel v podnájmu u rozvedené matky s malým synem. Majitelku domu hrála Jaroslava Obermaierová, jejího syna pak Petr Procházka. Jeho hlas se ale filmařům příliš nelíbil, proto byl předabováný tehdy již velmi populárním Tomášem Holým.

Vrah Charvát, kterého si zahrál polský herec Marek Perepeczko; foto repro z filmu

Jiný hlas měl také vrah Charvát. Polského herce Marka Perepeczka do češtiny předaboval Vilém Besser. A do třetice dostala náhradní hlas jedna ze zavražděných stopařek v podání Jany Nagyové. Česky za ní hovořila Naďa Konvalinková.

Krutost člověka

Své oběti si ve filmu vybírá vrah na dvou vlakových nádražích. Před nádražím v Benešově u Prahy má zaparkovaný svůj služební nákladní vůz, když ale projde halou na nástupiště, ocitne se na nádraží v Dobřichovicích. Zkrátka kouzlo filmové kamery.

Mrtvá těla stopařek se snažil vrah ukrýt na smětišti; foto repro z filmu

Znavené stopařky nabírá u Bystřice u Benešova a jejich mrtvá těla se pak pokouší vyhodit na železniční trať u Votic. Když pak prchá před příslušníky bezpečnosti, honičky jsou opět točeny převážně v ulicích Benešova. Kde přesně byl nebezpečný vrah Charvát dopaden a zastřelen, se mi ale bohužel zjistit nepodařilo. Pokud víte, napište nám…

Něžný obr

Přestože byl herecký představitel vraha Marek Perepeczsko, který se aktivně věnoval kulturistice, robustní postavy a působil nepřístupným dojmem, jeho chování bylo naprosto odlišné. „Byl to dvoumetrový strašně hodný obr,“ uvedla už dříve pro média představitelka jedné ze zavražděných stopařek Dáda Patrasová. „Když mě měl škrtit, nechtěl pořádně stisknout. Musela jsem mu sama říci, aby se nebál přitlačit a vypadalo to opravdově. Nakonec tedy stiskl tak, že jsem na krku měla pěkné otlačky několik dní,“ dodala Patrasová. Záliba v kulturistice se Perepeczkovi stala také nejspíš osudnou. 17. listopadu 2005 zemřel doma na infarkt. V té době mu bylo pouhých 62 let.

Trochu jiná Arabela, trochu jiná Xénie, trochu jiný žánr; foto: repro z filmu

Petr Kostka vrahem? To ne

Bez zajímavosti není, že původně byl hlavním adeptem na titulní roli bestiálního vraha herec Petr Kostka. Přestože už měl doma text scénáře a připravoval se na náročnou postavu, roli nakonec nezískal. „Čím více jsme o tom přemýšleli, vycházelo nám, že by nebylo asi vhodné, aby tuto postavu hrál známý český herec. Uškodilo by to jednak jemu samotnému a také filmu… Proto jsme se rozhodli porozhlédnout se za hranicemi a do představitele vraha Charváta obsadit cizince, aby ta detektivka byla údernější a více zapůsobila na diváka,“ prozradil novinářům režisér Jindřich Polák.

Vložil: René Flášar